Cévní mozková příhoda: Jakmile k ní dojde, hrajete o čas. Poznejte ji okamžitě

Nepodceňujte příznaky cévní mozkové příhody. Canva

Strašák jménem cévní mozková příhoda, lidově mrtvice. Víte, jaká je prevence a co dělat, pokud na ni máte podezření? Tyto informace se vám hodí, protože jakmile k ní dojde, rozhodují vteřiny.

Přečtěte si také

Hromadný návrat zákazníků do kamenných prodejen a OC se nekoná. Čím je to způsobeno?
Hromadný návrat zákazníků do kamenných prodejen a OC se nekoná. Čím je to způsobeno?

Co je cévní mozková příhoda?

Jedná se náhlé a rychle se rozvíjející postižení určité oblasti mozkové tkáně, ke které došlo poruchou prokrvení. Stává se buď na tepně, nebo cévě. Při cévní mozkové příhodě je potřeba ihned zavolat lékařskou péči. Čas hraje zásadní roli, protože při mrtvici odumírají miliony buněk.

Příčinami mozkové mrtvice jsou:

 • kouření
 • vysoký krevní tlak
 • cukrovka
 • fibrilace síní
 • zvýšený cholesterol.

Mozková příhoda obvykle nebolí, o to více ale může být nebezpečná a populací také často zatracována. Nenechte se zmást, že může postihnou pouze starší lidi, mrtvice se bohužel nevyhýbá ani mladším ročníkům. Stres, kouření a nezdravé stravování riziko zvyšují. U žen pak ještě také antikoncepce.

Riziko mrtvice je dobrý důvod, proč přestat kouřit. Canva

Příznaky

Oslabené končetiny, brnění různých částí těla, třes, porucha mluvy nebo krátký výpadek zraku, to vše mohou být příčiny mozkové mrtvice. Pokud se vám tyto příznaky dějí opakovaně, v krátkých intervalech, rozhodně byste se měli vydat na vyšetření k lékaři. Jde totiž o prvotní příznaky, při kterých se dá mozková mrtvice ještě dobře léčit a dá se jí předcházet. Častým příznakem také mohou být neléčené srdeční arytmie.

Mozková mrtvice se dělí na tři druhy

Nemoc udeří nečekaně a rychle, buď jako krvácení do mozku, nebo ucpaná mozková tepna. V medicíně rozlišují lékaři tři druhy:

 1. Ischemická cévní mozková příhoda, která vzniká ucpáním nebo zúžením mozkové tepny krevní sraženinou.
 2. Druhým případem je pak krvácení do mozku, které vzniká poškozením mozkových tepen.
 3. Nejméně časté je pak krvácení do mozkových plen, to postihuje pouze 5 % pacientů s mozkovou příhodou.

Jak postupovat při cévní mozkové příhodě a jak ji poznat?

Pokud si nejste jistí, že se jedná o cévní mozkovou příhodu, vyzvěte pacienta, aby se usmál – pří cévní mozkové příhodě není pacient schopný úsměvu.

Dalším varovným signálem může být problém s pohybem končetin. Pacient při mrtvici například velice těžce zvedne ruce nebo nohy od země.

Mrtvici poznáte také podle jazyku, který bude kvůli poškození nervů zkroucený a nebude uprostřed na obvyklém místě. Postižený také bude mít problém s mluvou, protože při mrtvici se projevují neobvyklé vady řeči.

Jak už bylo zmíněno výše, zásadní roli hraje čas. Důležité je tedy přivolat pomoc co nejdříve. Čím dříve se pacient dostane ke zdravotní pomoci, tím je vyšší šance na minimální následky po mrtvici a tím pádem i uzdravení. Postižený by se měl k pomoci dostat maximálně do tří hodin od počátku mrtvice, aby se včas rozpustila krevní sraženina.

Zapamatujte si

Odborníci na příznaky mrtvice definovali speciální, dobře zapamatovatelné pravidlo – FAST, neboli rychle. Jde o zkratku složenou s písmen hlavních příznaků této nemoci.

Znamenají:

 • FACE – ochrnutí obličeje a tekoucí sliny z úst.
 • ARM – necitlivost v rukou a neschopnost udržet předmět.
 • SPEECH – pacient není schopen komunikace, nebo je mu velice těžké rozumět.
 • TIME (TEST) – pokud jste identifikovali výše zmíněné příznaky, postupujte velice rychle.

Prevence

Předcházet se mrtvici dá pravidelným pohybem a zdravou životosprávou, tedy vyhýbat se časté konzumaci příliš tučných, slaných a sladkých jídel, nepřehánět to s alkoholem, nekouřit a jíst hodně vlákniny a vitamínů z ovoce a zeleniny. Ve vyšším věku si hlídejte krevní tlak, v nižším zase míru stresu a krizových situací, které jsou spouštěči mrtvice.

Kontrolujte svůj krevní tlak

Nepodceňte výše zmíněné příznaky a v případě podezření na cévní mozkovou příhodu co nejrychleji přivolejte pomoc.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz