Utopených mobilů v létě přibývá! Voděodolnost zjistíte z IP kódu

Pod vodou je větší sranda!

Věděli jste, že můžete s novými typy mobilů fotit pod vodou i bez speciálního vodotěsného obalu? Kterých telefonů se toto týká a jak poznáte, zda je váš telefon vhodný pod vodu?

Jste pod vodou dobrodruh?

Přečtěte si také

Velkoobchod stahuje hned dva nebezpečné výrobky: Maso s olovem a grilovací klobásky s úlomky kovu
Velkoobchod stahuje hned dva nebezpečné výrobky: Maso s olovem a grilovací klobásky s úlomky kovu

Některé mobily jsou voděodolné

Ať už ve vás dřímá Indiana Jones nebo se raději držíte při břehu, vodní focení si užijete tak či tak. Fotky do rodinného alba nebo na Instagram s vodní kulisou jsou nádherné! Navíc se nemusíte bát, že vám mobil navlhne a pak jej už nerozchodíte. Velké množství dnešních mobilů je stavěno i pro focení pod vodou, takže se jejich namočení bát nemusíte.

Každý rok v létě si servisy mobilních telefonů mnou ruce. Navštěvují je uživatelé, kteří zanedbali ochranu svého mobilního telefonu před letními radovánkami a nebo si jen nezjistili, jak moc odolný jejich mobil proti vodnímu živlu je!

Jak moc je váš telefon voděodolný? Napoví vám zkratka IP

IP neboli Ingress Protection je vyjádřením stupně krytí všech elektrických zařízení. Za zkratkou IP bývá vždy nějaké číslo, a právě podle tohoto čísla teoreticky poznáte, jak dlouho a jak hluboko pod vodu můžete se svým mobilem jít.

Tip: stupeň krytí naleznete vždy v technických specifikacích telefonu jako Kód mezinárodní ochrany (IP)

IP 67 a IP 68

U mobilních telefonů se nejčastěji setkáte s IP 67 nebo 68. Co vlastně toto číslo znamená?

První číslo, v našem případě tedy 6, vyjadřuje stupeň odolnosti telefonu vůči vniknutí cizích předmětů anebo nebezpečných dotyků. Číslo 0 by znamenalo, že zařízení není ničím chráněno, přičemž číslo 6, což je maximální číslo v tabulce, udává, že je zařízení chráněno před dotykem jakoukoli pomůckou a úplně proti prachu.

Druhé číslo vyjadřuje stupeň ochrany proti vniknutí vody, v našem případě se jedná o čísla 7 a 8. Číslo 0 by na této stupnici opět znamenalo, že zařízení není před vodou chráněno vůbec. Číslo 7 nám říká, že je zařízení chráněno proti ponoření do 1 metru vody na maximálně 30 minut. Číslo 8 nám potom povoluje nepřetržité potopení zařízení do vody, ovšem pozor – za podmínek určených výrobcem. Pak ještě existuje číslo 9, které označuje zařízení odolná i tlakové vodě.

To je teorie. V praxi si raději vždy podmínky pro použití mobilu ve vodě ověřte.

Pokyny výrobce jsou vždy nadřazené obecné IP stupnici

Například iPhone XS nebo oblíbený Google Pixel 3 XL mají sice označení IP68, ale to ovšem neznamená, že můžete mít mobil pod vodou libovolně dlouho. Výrobce totiž udává maximální čas 30 minut do hloubky 6,5 stop, což jsou necelé dva metry (1,981 metrů).

Telefony s označením IP67 jsou jen do 3 stop hloubky (0,914 metrů), přičemž doba, kterou může telefon ve vodě strávit je také 30 minut. Doporučení výrobce vždy čtěte pečlivě a zjistěte si, jak je to s nabíjením telefonu po použití ve vodě. Například iPhone můžete nabít až poté, co je mobil dokonale vysušený. 

Většině nových modelů mobilních telefonů voda nevadí

Co z toho plyne? Už žádné obavy z namočení telefonu

Je skvělé, že si můžete vzít telefon s takovým označením do vody, fotit děti, jak řádí v moři a nemusíte se stresovat tím, že vám telefon zacákají. Nemusíte tak ani šílet, když omylem na mobil rozlejete vodu, také se mu nic nestane. Problém však nastane, pokud vám mobil vypadne z ruky a potopí se do hloubky větší, než je povoleno výrobcem. Problém je i slaná voda! Proto je lepší mít telefon v pouzdře s nějakým ouškem přes ruku, jen tak pro případ „kdyby náhodou“. 

Sázkou na jistotu je vodotěsné pouzdro na mobil

Na šnorchlování nějaké větší potápění s mobilem to však není. Povolenou hloubku při šnorchlování snadno překročíte, proto je lepší pořídit si na mobil vodotěsné pouzdro, které se dá koupit za pár stovek (například od AppleMix za cca 1 200 Kč do 40 metrů).

Pozor na pojmy vodotěsné a voděodolné!

Prodávají se i voděodolná pouzdra, která vás vyjdou na něco málo přes stovku. Ale voděodolné není synonymem pro vodotěsné! Voděodolnost znamená, že je zařízení schopno vydržet jen krátkodobé působení vody, zatímco vodotěsné zařízení může být ponořeno delší dobu a do větší hloubky – opět podle podmínek stanovených výrobcem.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz