Jak se zbavit pigmentových skvrn? Pomůže váleček s jehličkami, citrón i křen

Co pomůže jako ochrana proti pigmentovým skvrnám?

Hnědé, často nevzhledné flíčky objevující se na pokožce nejsou zpravidla zdraví nebezpečné, ale umí potrápit psychiku nejedné ženy. Pigmentové skvrny jsou postrachem krásy. Co způsobuje jejich vznik a je možné se jich zbavit?

Přečtěte si také

Vzrůstá obliba audioknih. Loni vyšlo 442 nových titulů a prodej stoupl o 12,4 %
Vzrůstá obliba audioknih. Loni vyšlo 442 nových titulů a prodej stoupl o 12,4 %

Co jsou pigmentové skvrny?

Pigmentové skvrny, někdy také nazývané sluneční skvrny, jsou výsledkem zvýšené produkce melaninu. Melanin je přirozená ochrana naší pokožky před UV zářením. Díky němu získáme hnědou barvu při opalování. Jaké jsou nejčastější příčiny vzniku pigmentových skvrn a jak se jim bránit?

1. Slunce

Mezi nejčastější příčiny vzniku pigmentových skvrn patří pobyt na sluníčku, které prostřednictvím UV záření stimuluje právě tvorbu melaninu a s ním i pigmentaci. Pokud je opalování přiměřené, výsledkem je příjemné zhnědnutí kůže a rovnoměrná barva. Pokud je však intenzivní, tvorba melaninu se zvětší a roste i riziko vzniku pigmentových skvrn.

Jak na ně? Základní prevencí, zejména v létě nebo na exotické dovolené je používání ochranných krémů s vysokým ochranným faktorem. Vhodný je například Eucerin Eumlze na opalování na obličej Pigment Control SPF 50+. Nanášejte opakovaně během dne. Dbejte i o péči po slunění. Sáhnout můžete po mléku po opalování Brozne Sun Nivea k dostání v Bille až do 7.7. za za 149,90 Kč

2. Stárnutí

„Stařecké“ skvrny se objevují až u 90 % lidí nad 50 let, a to bez ohledu na typ pleti. Začínají se zpravidla objevovat v místech, která byla opakovaně vystavena slunci - zpočátku ruce a dekolt, poté na obličeji.

Jak na ně? Důležitá je prevence, neboť pokožka stárne naprosto přirozeně. Vybírejte kvalitní kosmetiku odpovídající vašemu typu pleti. Nepoužívejte parfém na místa vystavená slunci. Obohaťte svou stravu o vitamín E, betakaroten a zinek. Betakaroten od Walmarku je k dostání v BENU Lékárně za 125 Kč. Sáhněte třeba i po bázi pod make-up Rimmel Radiance Primer, která vitamín C obsahuje. V DM drogerii je za 149 Kč. Vyvarujte se kouření.

Těhotenství a hormonální antikoncepce zvyšuje riziko vzniku pigmentových skvrn.

3. Hormonální změny

Velkou roli v kvalitě naší pleti hraje také náš zdravotní stav a zejména hormonální změny, které přirozeně v těle probíhají v různých etapách našeho života. Mezi zásadnější patří například těhotenství, kdy se mohou pigmentové skvrny objevit velmi rychle. Obvykle však zmizí v okamžiku, kdy se hormonální hladina vrátí do „normálu.“

Velkým rizikovým faktorem je hormonální antikoncepce. Po jejím vysazení tělu trvá i několik let než se vrátí k přirozenému chodu. Pozor i na některé léky - zejména antibiotika, léky na vysoký tlak, kortikoidy nebo psychofarmaka. Hormonální změny v těle mladistvých jsou doprovázeny vznikem akné - i to zvyšuje riziko vzniku pigmentových skvrn, neboť zde může probíhat zánět nebo je kůže poškozená.

Jak na ně? Pečlivě dbejte na dostatečnou výživu, pitný režim a zařaďte do výživy také vitamín C, vitamín E, betakaroten a zinek. Můžete zvážit i vhodné doplňky stravy. Věnujte své pleti dostatečnou péči, zvolte jemnější kosmetiku určenou pro citlivou pleť. Změňte typ hormonální antikoncepce nebo používejte jiný typ ochrany.

Pigmentové skvrny se objevují až u 90 % osob nad 50 let.

Tip z redakce:

Ať už zakoupíte jakýkoli krém proti pigmentovým skvrnám, kupte zvlášť denní i noční krém a podpořte sérem. Sérum je silnější než krémy a tedy i účinnější. Osvědčeným tipem naší šéfredaktorky, která s pigmentovými skvrnami bojuje léta - díky špatné funkci štítné žlázy je, pořídit si ke speciální kosmetice i Dermaroller pro mezoterapii. Jedná se v podstatě o váleček pokrytý tenkými titanovými mikrojehlami o délce od 0,25 mm do 1,5 mm, který během 5 minut provede téměř 250 tisíc mikrovpichů na pokožce. Díky tomu, že jsou vyrobeny z titanu a ne z chirurgické oceli, jsou jehličky tenké jako lidský vlas, a proto intenzivně pronikají do pokožky a zapracují sérum nebo krém do pokožky. Ideálně je začít s nejmenšími. Délky od 0,25 do 0,50 mohou být použity i při domácí péči, dodržíme-li bezpečnostní zásady použití.

Léčba pigmentových skvrn

 • Speciální kosmetika na prevenci a redukci stařeckých skvrn.
 • Krémy a séra na odstranění - jsou vhodné zejména v chladnějších měsících, kdy kůže není vystavována slunci. Aplikuje se minimálně 3 měsíce.
 • Zelené světlo - vhodné pro stařecké skvrny. Prostřednictvím biolampy se zeleným polarizovaným světlem dochází k bělení pokožky a zabraňuje též další pigmentaci. Používá se též na akné.
 • Intenzivní pulzní světlo - používá se na pigmentové skvrny v horních vrstvách kůže, pomocí světla se pigment z kůže vytáhne a teplo jej zničí
 • Laserové odstranění - laserový paprsek „rozdrtí“ shluky pigmentu na mikročásti, které se poté odplaví z těla. Pozor: kůže nesmí být opálená.
 • Chemický peeling - vhodný pro pigmentaci z důvodu hormonálních změn. Principem je sloupnutí staré vrstvy pokožky a poté ošetření a obnova nové.
 • Galvanická terapie - kladně nabité pigmentové skvrny jsou skrze záporné ionty terapie rozpuštěny. Vhodná je i pro pigmentové skvrny v hlubší vrstvě pokožky.
Mezi přírodní bojovníky pigmentových skvrn patří citron nebo mandlový olej.

Sáhněte k moudrosti přírody

 1. Aplikujte na postižená místa šťávu z citronu - nechte půl hodiny působit a pak omyjte studenou vodou. Další variantou je smíchat citronovou šťávu s jogurtem nebo podmáslím (pomůže i s mastnou pletí).
 2. Doplňte do těla vitamín C - vyživuje pokožku a chrání ji proti UV záření
 3. Mandlová pasta - namočte přes noc mandle (i se slupkou) a ráno je vlhké rozemelte. Přidejte do pasty trošku medu a pak rozetřete po postižených místech. Až uschne, smyjte. Mandlový olej - hodí se jako podpůrná terapie, vmasírujte jej večer do kůže.
 4. Cibule - nakrájejte cibuli na kousky, rozmačkejte ji vidličkou a přilijte ocet, aby vznikla konzistence krému. Poté nanášejte.
 5. Křen - pomáhá zesvětlovat kůži. Rozmixujte kousek křenu s cca 150 ml jablečného octa a nechte 2 týdny odstát. Poté vatovými tamponky aplikujte na postiženou kůži.