Komu se nelení, tomu se zelení. Starejte se o svůj trávník a bude dokonalý

Co dělat s trávníkem po zimě? Canva

Kdo by nechtěl mít trávník jako na golfovém hřišti, že? Ideální délku, krásně zelenou barvu a hustý bez holých míst?

Přečtěte si také

Pravé šampaňské může být pouze ruské: Francouzi jsou sice proti, ale rychle se novému zákonu podřídili
Pravé šampaňské může být pouze ruské: Francouzi jsou sice proti, ale rychle se novému zákonu podřídili

Čím začít po zimě?

Kvůli letošnímu doslova aprílovému počasí je nejdůležitější správné načasování na údržbu trávníku. Nestálé teploty v dubnu a květnu mu totiž mohou způsobit šok.

Jarní údržba po zimní sezóně začíná posekáním, dále by v průběhu dubna a května měla proběhnout tzv. vertikutace neboli provzdušnění, což se provádí dvakrát ročně, a to ideálně na jaře a na podzim. Přístroj pro vertikutaci je podobný sekačkám, přičemž vhodnější je ten motorový. Pořídit však lze i ten mechanický, který připomíná hrabě s kolečky. Pokud však máte větší zahradu, mechanický vás pravděpodobně brzo přestane bavit, protože jde o fyzicky velmi náročnou práci.

Ideální hloubka provzdušnění je kolem 2 až 3 milimetrů. Nože stroje v podstatě jen „hladí“ povrch, při hlubším záběru by totiž hrozilo poškození kořenů. Provzdušnění má za cíl trávu vyčistit. Poté je trávník připraven na příjem hnojiva, slunce a vláhy a také na dosetí holých míst vybraným travním osivem.

Jak vybrat osivo?

Dle toho, kde se váš trávník nachází a jaká zátěž ho čeká, vybírejte správné osivo. To lze pořídit v různých variantách, právě dle užívání: například okrasná osiva, osiva pro zatěžované trávníky nebo směsi pro trávníky s minimem slunce. Výběr správného osiva zaručuje zhruba 60 % úspěchu.

Začátkem jara vybírejte hnojivo se správným obsahem fosforu, draslíku a dusíku, které zajistí správnou regeneraci pro váš trávník a také rychlejší růst. V hnojivu hledejte i obsah hořčíku, který by měl zajistit tu správnou barvu.

Jak osivo aplikovat?

Osivo je důležité rovnoměrně rozprostřít po celé ploše. Držte se dávkování uvedeného na obalu, protože každý výrobce ho může mít specifické dle druhu směsi. Pokud se staráte o velké plochy, jednodušší osení vám zajistí sypací vozík.

Aby osivo neodfoukl vítr, je důležité půdu uválcovat nebo udusat. Poté trávník pokropte vodou – nesmí se však objevit kaluže, při kterých hrozí vyplavení osiva.

Pokud víte, že na vašem trávníku bude méně pohybu a zátěže (například umístěním trampolíny nebo pobíháním psů), vyberte organo-minerální hnojivo, které se může používat po celé období vegetace. Jeho působnost na trávníku je delší, a to až dva měsíce. Tento typ hnojiva posiluje travní stébla a udržuje je silná a zdravá.

Jak docílt trávníku jako z golfového hřiště? Canva

Sečení trávníku

Ideální délka jako „udržovací“ je v rozmezí 2,5–5 cm. Pravidelným sečením trávníku docílíte větší hustoty. K údržbě používejte sekačku s dobře nabroušenými noži. Pokud svůj trávník chcete při sekání šetřit, použijte vřetenové sekačky, které jsou nejšetrnější.

Pokud vás čeká první sečení po založení trávníku, sekat se začíná až při délce 10 až 12 cm, a to maximálně o 1/3 jeho dosavadní výšky. Ideálním typem sekačky pro nový trávník je vřetenová nebo velice ostrý nůž u sekaček rotačních. Zkracovat by se mělo postupně.

Závlaha

Rozhodně také nesmíme zapomenout na závlahu. Hlavně v letních měsících, kdy je velmi sucho, je důležité trávník pravidelně zavlažovat. Dávkování vody je kolem 20 l vody na 1 m². Pro udržení správné vlhkosti trávníku je doporučeno zavlažovat dvakrát týdně, a to nejlépe ráno a večer.

Na závěr 5 základních tipů pro TOP trávník

1. Sekání trávníku

  • Důležitá je pravidelnost a technika sečení. Při každém sečení zvolte jiný tvar a směr sečení, aby byla tráva stlačována pokaždé z jiné strany.

2. Hnojení

  • Důležité je pravidelně trávník po sečení vyživovat – jen tak dosáhnete maximálního vzrůstu. Hnojit by se mělo cca každých 4 až 5 týdnů.

3. Zavlažování

  • Pro správně vlhký a svěží trávník sytě zelené barvy je důležité zavlažování. Četnost závisí na počasí.

4. Pozor na šíření plevele

  • Pravidelně odstraňujte objevující se plevel na trávníku. Použijte také kypřiče.

5. Vertikutace neboli provzdušnění

  • Pro správný vývoj semen a kořínku je potřeba dostatečný přísun vzduchu. Pro odstranění nežádoucích kořínků a dalších organismů trávník vertikutujte. Trávník tak očistíte a bude moci znova dýchat.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz