Připravte se na prázdniny. Právě je ideální čas vybrat bazén

Připravte se na prázdniny. Právě je ideální čas vybrat bazén

Pokud už se nemůžete dočkat léta a těšíte se na koupání, opalování a prázdninové radovánky, bez pořádného bazénu to není ono. Pokud zvolíte i zastřešení, můžete se koupat klidně od dubna do listopadu. Jak vybrat bazén a na co si dát pozor?

Přečtěte si také

Čekání ve frontě v obchodě vadí více než čtvrtině zákazníků. Podle menších prodejen zdržují hlavně platby kartou
Čekání ve frontě v obchodě vadí více než čtvrtině zákazníků. Podle menších prodejen zdržují hlavně platby kartou

Nabídek s bazény, příslušenstvím, bazénovou chemií a technikou je dnes celá řada. Ne vždy se ale jedná o kvalitní výrobky. Vybírat můžete z nafukovacích, fóliových s pevnou konstrukcí i ze zapuštěných bazénů, ve kterých si můžete i zaplavat. Jaký bazén je vhodný právě pro vás a vaše potřeby?

Nadzemní bazény

Nadzemní bazény ocení zejména rodiny s dětmi. Mají nižší pořizovací i provozní náklady. Montáž zvládnete sami. Voda se v nadzemním bazénu ohřívá mnohem rychleji, než v bazénu zapuštěném do země. Pokud si ale v bazénu chcete pořádně zaplavat, budete potřebovat bazén zapuštěný do země. Záruka bývá 7 až 10 let, životnost je ale zpravidla delší.

Nafukovací bazény

Nafukovací bazény jsou levné, instalace je snadná a provoz není ekonomicky náročný. Menší objem vody se projeví i na nižší spotřebě vody. Dají se přemístit a jsou vhodné spíše na osvěžení než na plavání. Musíte je na zimu uklidit, aby je nepoškodil mráz. Bazén s nafukovacím okrajem neboli prstencem je hlubší a větší. Nafoukne se okraj a díky tlaku i rozpětí vody se stěny bazénu přizpůsobí množství vody. Celonafukovací bazény jsou menší a jsou vhodné spíše pro děti. Jejich průměr je kolem 3 až 4,5 m, hloubka asi 70 až 120 cm. 

Bazény s rámovou konstrukcí

Bazény s rámovou konstrukcí jsou dražší, ale stále cenově dostupné a dostatečně odolné. Jsou kruhové, oválné a obdélníkové. Základem je plastová či kovová konstrukce upravená protikorozní vrstvou v kombinaci s měkčeným PVC. Sestavení zvládnete sami. Na zimu se musí uklidit, aby ho mráz nepoškodil. Bazén se stěnami z ocelového plechu s protikorozní úpravou potažený fólií z PVC, vydrží i přes zimu. Imitace dřeva na zahradě působí přirozeně. Před zimou je třeba odpojit filtraci, dát do vody přípravky do bazénu k zazimování a prázdné PET lahve, aby zmrzlá a rozpínající se voda bazén neroztrhla.

Zapuštěné bazény

Zapuštěné bazény jsou pěkné, zaplavete si, ale jde o výraznější investici. Při výstavbě je třeba vyhloubit jámu pomocí techniky a montáž svěřte do rukou odborníků. Vyšší náklady vyváží delší životnost. Při zastřešení si v nich můžete zaplavat o pár měsíců déle. Beton je odolný a při výstavbě lze regulovat sklon dna. Vyžaduje ale náročnější opravy. Fóliové bazény umožňují opravy i bez vypuštění vody a jsou poměrně odolné. Levnější jsou laminátové bazény, mají snadnou montáž i údržbu a jsou v různých tvarech. Plastové bazény jsou finančně nejméně náročné, montáž je rychlá a údržba snadná. Nerezové bazény jsou vysoce odolné vůči mrazům, mají nejdelší životnost, snadno se udržují a disponují dobrými hygienickými standardy.