Péče o trávník není věda! Jak zabránit vypáleným skvrnám a klíšťatům v trávě

Pravidelné sečení trávy je žádoucí, ne však v létě během parních letních dnů.

Zdravý a správně udržovaný porost trávy dokáže zpříjemnit chvilky trávené na dvorku nebo na zahradě díky jeho schopnosti snižovat prašnost a okolní teplotu. Zvlášť v parních letních dnech je velmi příjemné projít se po chladivém zeleném koberci. Aby tomu tak ale mohlo být, musí se trávníku dopřát pravidelná péče a zvolit pro jeho údržbu vhodné náčiní.

Přečtěte si také

Jak se v zimě starat o pokojovky: přesuňte je k oknu a otírejte listy
Jak se v zimě starat o pokojovky: přesuňte je k oknu a otírejte listy

Mnozí lidé se stále mylně domnívají, že jediné co trávník potřebuje, je párkrát do měsíce ho posekat. Takto udržovaný travní porost ale brzy začne chřadnout a mohou se v něm začít vyskytovat nežádoucí druhy různých plevelů, které v nejhorších případech mohou trávu zadusit. Pojďte se proto podívat, jak o zelený koberec správně pečovat, aby byl pýchou vaší zahrady.

Musí se začít hned zkraje jara

Abyste se přes léto mohli těšit z pohledu na svěží trávu, je nutné věnovat se trávníku ihned, jakmile zmizí poslední sníh a podmáčená půda dostatečně vyschne. Trávník se v této době ještě stále nachází ve fázi vegetačního klidu a je vhodný čas pro hrábě a vertikutátor.

A proč je nezbytné vertikutaci provést? Je tomu hned z několika důvodů.

Vertikutace totiž:

  • zajistí omlazení trávníku - díky prořezání trávy a jejích kořínků, a tím vytvoření nových výhonků trav
  • odstraní nežádoucí plevele, mech a zplstnatělou trávu
  • umožní přístup vody, živin a vzduchu přímo ke kořenům

K vertikutaci můžete použít buď speciální vertikutační hrábě. Ty se využívají převážně na trávníky do 200 m2. Pokud potřebujete připravit na sezónu trávník větších rozměrů, vyplatí se pořídit vertikutátor na elektrický nebo mechanický pohon. Prořezání trávy se provádí zkraje jara na přelomu března a dubna, ale je potřeba zajistit ho i na podzim zhruba v průběhu září.

Momentálně je sice na provedení vertikutace pozdě, nicméně není špatný nápad využít výprodejové akce některých prodejců, pořídit si nějaký stroj na prořezání trávníku a připravit se tak s předstihem na podzimní údržbu. Zajímavou nabídkou, kterou jsme našli na Kupi.cz, může být elektrický vertikutátor Fieldmann FZV 2004-E s cenovkou 1 990 Kč. 

Svěže zelený trávník je pýchou každého zahrádkáře, musí se o něj ale pravidelně starat.

Bez hnojiva to většinou nepůjde

Zakládáte-li si na dokonale střiženém trávníku, bude nutné mu pravidelně dodávat potřebné živiny ve formě hnojiva. Tráva potřebuje ke svému růstu tři základní složky: dusík, fosfor a draslík. Tou nejhlavnější je právě dusík, kterého pravidelně sečený trávník spotřebuje zhruba 25 g na metr čtvereční ročně. Obecně se doporučuje aplikovat hnojivo s těmito potřebnými složkami čtyřikrát do roka.

V UNI HOBBY mají v akci 10 kg balení trávníkového hnojiva Profi za 269 Kč. Vystačí nám na plochu zhruba 600 m2. K němu si můžete koupit i rozmetač hnojiva, což je vlastně takový truhlík na kolečkách, do kterého nasypete hnojivo, nastavíte hustotu dírek a jen přejíždíte po trávníku. Pozor si dejte na levné modely! Asi nikdo z nás nechce mít v trávě vypálené žluté kruhy od přebytku hnojiva! 

V létě se zaměřte už jen na pravidelnou zálivku a sečení

S příchodem parných dnů je potřeba trávník hlavně každodenně zavlažovat, pokud si přejete, aby přes celou sezonu zůstal svěže zelený. Většina druhů trav totiž nemá příliš hluboký kořenový systém a už zhruba týdenní přestávka bez závlahy může zavedený travní porost velkou mírou poničit.

Co se týče sečení, v létě není doporučováno trávu sekat na výšku nižší než 3 cm, protože ostré sluneční paprsky, které se dostanou až přímo ke kořenům trávu vysuší mnohem rychleji, než když se opírají do zelených stébel. Platí, že čím je tráva vyšší, tím lépe zadržuje vlhkost. Pokud podle předpovědi počasí hrozí vlna tropických dní, trávu raději nechte povyrůst a vůbec ji nesečte, dokud nepřijdou chladnější dny.

Tip: Klíšťata na nás číhají ve vysoké trávě, na listech a větvičkách keřů. Pravidelná údržba trávníku a jeho sečení je určitá prevence proti klíšťatům. Pokud chceme mít jistotu provedeme plošný postřik - insekticidním přípravkem na hubení nežádoucích domácích škůdců. Na zahradě ho můžeme využít právě k plošnému postřiku trávníku a jeho okolí proti klíšťatům.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz