6 nádherných květin do vaší zahrady, které nevyžadují náročnou péči

Existují druhy rostlin, které dokáží bez problému přečkat i delší sušší období.

Je léto, všude krásně kvetou všemožné rostliny a vy si říkáte, že by vaší zahradě také slušely barevné květy, jenomže máte málo času se o ně starat? V následujícím článku vám přinášíme tipy na patero vhodných rostlin, které přežijí i bez pravidelné zálivky a budou dělat parádu na záhonech.

Přečtěte si také

Podzim patří dekám. Hřejivé, s rukávy, svítící i antistresové – to jsou trendy letošního roku
Podzim patří dekám. Hřejivé, s rukávy, svítící i antistresové – to jsou trendy letošního roku

Teplotní rekordy posledních let přidělávají vrásky na čele nejednomu zahrádkáři. Úhrny srážek jsou na mnoha místech nedostatečné a dochází k nebezpečnému poklesu spodní vody. Je to počasí, které nepřeje rostlinám, které vyžadují neustálý a pravidelný přísun vody. Zahrady lidí, kteří tráví v létě nejen víkendy mimo domov, často vypadají nezáživně a chybí v nich rozkvetlé rostliny. A to je škoda. Existuje totiž několik zajímavých zástupců kvetoucích rostlin, které si poradí i s nedostatkem vláhy. Pojďme se blíže na pět z nich společně podívat.

Bohatě kvetoucí krásky

Mezi rostliny, které nasadí na množství nádherných květů patří Kokarda pocházející ze Severní Ameriky. Její syté žluto – červené květy budou dělat parádu vaší zahradě po celé léto. Tato rostlina se vysévá v dubnu a poté se na konci května vysazuje na záhony. Existuje několik druhů, nicméně nejoblíbenější jsou trvalky. Tato rostlina dorůstá výšky od půl metru do devadesáti centimetrů a je vhodná k řezu.

kokarda je krásná na zahrady

Pestrobarevný krasavec

Ano, tak můžeme označit Kosatec. Existuje nespočetné množství druhů, které se mohou pochlubit květy rozličných velikostí a barev. Jejich pěstování je velmi jednoduché a nevyžaduje žádnou předchozí zkušenost. Stačí pro ně vybrat vhodné stanoviště. Kosatce mají rády propustné půdy bohaté na živiny, naopak nesnáší jílovité půdy, ve kterých jim mohou uhnívat oddenky. Rozmnožují se právě pomocí oddenků, které je vhodné na podzim vykopat, rozdělit a získat tak větší množství těchto úžasných rostlin.

kosatec zahradní

Trvalka vhodná k řezu a sušení 

To je přesně Řebříček tužebníkovitý. Tato rostlina pocházející z Kavkazu se hodí zejména pro zahrady více přírodního rázu. Ve volné přírodě se totiž můžeme setkat s jeho příbuzným řebříčkem obecným. Výška této rostliny se pohybuje podle podmínek od půl metru do sto dvaceti centimetrů. Její květ je plochého tvaru a sytě žluté barvy.

 řebříček tužebníkovitý

Bylinka s příjemnou vůní

Levandule lékařská je zástupcem léčivých rostlin, kterým se daří na slunných prostranstvích. Poskytuje nejen okrasu zahradám, ale i užitek v podobě velmi aromatických květů, které pomáhají například při problémech s nespavostí a nervovými onemocněními. Zajímavostí je, že levandule uložená v sáčku do skříně slouží jako odpuzovač molů. Velmi podobná, jen vyššího vzrůstu je Perovskie lebedolistá tvoří až 1,5 m vysoké keře fialové barvy podobné Levanduli. 

Levandule lékařská je výborná bylinka, která potřebuje k dobrému růstu slunné stanoviště.

Rostlina se stříbrnými listy

Na zahradě se vyjímají i jiné barvy listů než jen ty v odstínech zelené. Skvělým příkladem nám může být Svatolina cypřišová. Pochází ze Středomoří a zahradu umí ozvláštnit nejen netypickou barvou listů, ale také malými žlutými kvítky. Tato rostlina je jedna z těch, které lze pěstovat opravdu bez nutnosti zalévání. Vždy na jaře je vhodné provést mírný řez, aby se rostlina nestala nevzhledným keřem.

svatolina cypřišová

A jak na plevel?

Aby se zahrada stala ještě více bezúdržbovým místem, je dobré zamezit růstu plevele v záhonech. Nejefektivnějším řešením je využít mulčovací kůry, která v dostatečné vrstvě nedovolí nežádoucím rostlinám vyrůst. Kde ji mají v akci si zkuste najít na stránkách Kupi.cz, kde najdete online přehled všech akčních letáků na jednom místě.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz