Politý notebook? Tohle musíte co nejrychleji udělat, abyste o něj nadobro nepřišli

Jak zachránit svůj notebook? Canva

Víte, co dělat v případě, že jste si klávesnici notebooku polili ranní kávou nebo jiným druhem nápoje? V době stále více využívaného home office je možné riziko vylití nápoje na laptop ještě vyšší. Na záchranu drahého zařízení přitom někdy máte jen pár minut. Jak co nejrychleji napravit napáchané škody?

Přečtěte si také

Pomelo je král mezi citrusy. Zbaví vás kašle i kocoviny
Pomelo je král mezi citrusy. Zbaví vás kašle i kocoviny

1. krok: Notebook vypněte a odpojte ze zásuvky

Stačí chvilka a potopa je na světě. Když se tak stane, nejdůležitějším krokem po vylití tekutiny na notebook by mělo být okamžité vypnutí přístroje a odpojení ze zásuvky. Tímto bude přístroj opravdu vypnutý a budete moci zahájit záchrannou akci.

Pokud byste totiž počítač nevypojili ze zdroje napájení a nevypnuli, zůstal by pod napětím a jednotlivé části by mohly vyzkratovat. Podržte vypínač na zařízení po dobu 5 vteřin, aby se trvale vypnulo.

Tip: Když bude zařízení vypnuté, otočte jej vzhůru nohama, aby z klávesnice vytekla tekutina. Takto otočený notebook osušte utěrkou nebo ubrouskem.

2. krok: Vyndejte baterii

Po vypojení ze zásuvky je vhodné vyndat i baterii. Baterie má na sobě posuvné pojistky, jejichž zmáčknutím ji vyndáte. Pokud máte v zařízení zapojené i externí zařízení typu externího disku, USB disku, kabely nebo myš, vypojte je také.

Následně se pokuste ještě otevřít a vyndat vše, co půjde. Obvykle jde ze zařízení jednoduše vyndat SSD disk, RAM paměť nebo pevný disk. Pokud si ale tímto nejste jisti, raději zařízení co nejdříve předejte do rukou odborníka.

Tip pro majitele MacBooku: U Apple zařízení si bohužel baterii sami nevyndáte. Nejlepší, co můžete udělat, je zavolat do nejbližší opravny a nechat si zařízení rozebrat a vyčistit.

Vylitá voda, káva nebo slazený nápoj: Kdy raději zařízení donést do servisu? Canva

3. krok: Pokuste se vysušit vnitřek zařízení

Suchým hadrem nebo ručníkem vysajte mokrá místa. Notebook co nejvíce otevřete a postavte jej displejem směrem dolů na suchou podložku. Takto z něj bude zbylá tekutina vytékat postupně, aniž by se dostala do displeje

Klávesnice politá vodou, kávou nebo slazeným nápojem?

Pokud jste měli štěstí a „podařilo“ se vám polít počítač pouze vodou, a ne slazeným nápojem či kávou, postup bude o něco jednodušší. Jestliže se však jednalo o slazený nápoj či kávu, doporučuje se zařízení rovnou předat do specializovaného servisu.

Sladké nápoje po zaschnutí lepí, což může způsobit nefunkčnost některých součástek dříve než u vody, naopak káva svou teplotou může některé součástky příliš zahřát a zkroutit. Navíc je proces demontáže poměrně složitý, proto je lepší jej svěřit odborníkům. Bez něj bohužel nejste schopni poškozené součástky důkladně vyčistit.

Čím dříve se zařízení do servisu dostane, tím více dat a součástek lze zachránit. Canva

4. krok: Zajděte do servisu

Odborníci tvrdí, že čím dříve se zařízení do servisu dostane, tím více dat a součástek mohou zachránit. Dle rozsahu poškození pak technik zhodnotí, zda se oprava zařízení vůbec vyplatí. Pokud se jedná o poškození povrchové, například touchpadu nebo klávesnice, nemusí být investice do opravy tak vysoká, samozřejmě ale záleží na typu zařízení.

Pokud je poškozeno více součástek, hlavně uvnitř zařízení, oprava se mnohdy nemusí vyplatit – je tedy třeba důkladně propočítat náklady na nové součástky a opravu v porovnání s pořízením nového zařízení.

Co dělat když se za technikem nedostanete

Ideální doba pro co největší vysušení je přes noc. Pokud se jednalo pouze o vodu, mělo by zařízení přes noc vyschnout. Následně jej zkuste zapojit do zdroje energie a zapnout, zda se spustí. Pokud jste ho však úplně nerozebírali, těžko zjistíte, zda zařízení řádné vyschlo. Pakliže ne, vlhkost se může projevit i po pár dnech a přístroj nemusí 100% fungovat.

Ať už vám notebook po vysušení pojede či nikoli, bez odborníka pravděpodobně nezjistíte, jak zařízení vypadá uvnitř. Zde může začít probíhat oxidace součástek, a s tou si doma jen tak neporadíte.

Pozor na vysoušení fénem

Vysoká teplota nesvědčí většině součástkám v notebooku, a mohou se kvůli ní i uškvařit. Naopak ku prospěchu by mohl být ventilátor, který díky cirkulaci vzduchu s tou správnou teplotou zajistí větší vysušení.

Zachraňte alespoň data

V případě větších škod na zařízení, nebo dokonce úplného zničení, je důležité zachránit alespoň data v notebooku. Obnovit se je obvykle podaří, pokud zařízení není zcela zatopeno. Vyhráno má samozřejmě ten, kdo si data pravidelně zálohuje, nebo ještě lépe využívá pro jejich ukládání cloud. V takovém případě se stačí jednoduše přihlásit na jakémkoli jiném zařízení a k datům se velice jednoduše dostanete.