Chronický únavový syndrom se může projevovat jako rakovina. S překonáním musí pomoci lékař

Rozeznejte včas běžnou únavu od chronického únavového syndromu. Canva

Cítíte se stále unavení a trvá to již déle než půl roku? Pociťujete stejnou únavu bez ohledu na to, jak byl zrovna váš den náročný? Dne 12. května je Mezinárodní den podpory nemocných s chronickým únavovým syndromem. Jak tuto nemoc rozeznat od běžné únavy a kdy je nutné začít s léčbou?

Přečtěte si také

10 tipů, jak ušetřit za topení: pořiďte si termostat a otužujte se!
10 tipů, jak ušetřit za topení: pořiďte si termostat a otužujte se!

Co je to chronický únavový syndrom a jak ho poznat?

Jedná se o poruchu s těžko definovatelnými symptomy, kterými nemusí být pouze únava a vyčerpání. Může postihnout i orgány v těle, na kterých se začne projevovat neurologickými symptomy.

Stále není přesně určeno, zda jde o samostatnou nemoc, nebo shodu více příznaků dohromady, které v samostatnou nemoc ústí. Může jít o příznaky nemoci typu endokrinní, nádorové, kardiovaskulární nebo metabolické.

Nejčastěji se chronický únavový syndrom objevuje u lidí od 40 do 50 let, ale může to být samozřejmě i dříve. Častěji se objevuje u žen než u mužů. Výjimku pak tvoří děti v dospívání mezi 13. až 16. rokem života. Aktuálně je touto poruchou v Česku postiženo kolem 40 tisíc obyvatel.

Kdy vyrazit k lékaři?

Je velice těžké určit, kdy se jedná o běžnou únavu a vyčerpání, a kdy už jsou symptomy tak silné, že jde o chronický únavový syndrom. Ostatními zdravými lidmi jsou nemocní mnohdy odsuzování za simulaci, lenost nebo neschopnost vydržet lehkou zátěž.

Chronickým se toto onemocnění stává, pokud je únava neúměrně vysoká denní zátěži. Být totiž unavený po náročném pracovním dni plném stresu je něco jiného, než když vysokou míru únavy cítíte ve dni volna nebo mírné zátěži. Dle odborníků se jedná o onemocnění dnešní doby, doby digitalizace, spěchu a stresu.

Kromě únavy a ztráty energie patří mezi příznaky také bolest hlavy, kloubů, svalů, problémy se soustředěním, špatná paměť nebo spánek. Varovným signálem může být čím dál častěji se objevující zapomnětlivost, psychická únava či problémy se soustředěním a koncentrací při vymýšlení něčeho nového.

Dalším příznakem může být pocit zimy, nebo naopak extrémního horka. Pokud také zničehonic začnete mít problémy se spánkem, které se dosud neobjevovaly, zbystřete.

Symptomem chronického únavového syndromu je nespavost. Canva

Jak se tento syndrom léčí?

Pro lékaře je mnohdy těžké vybrat pro konkrétního pacienta léčbu. Může se jednat pouze o pocity únavy, nebo o příznaky nemocí jiného typu, které se takto projevují. Diagnóza chronického únavového syndromu se stanovuje při potížích, které trvají více než 6 měsíců.

Léčbou chronického únavového syndromu nejsou léky, nýbrž změna životního stylu. Až v případě zánětu v těle bývají nasazována antibiotika, mohou být také nasazeny léky zmírňující bolest nebo prášky na zlepšení kvality spánku. Alternativnější formou léčby pak může být nasazení homeopatik nebo akupunktura.

Prevence

Nejlepší prevencí je tedy zdravý životní styl, dostatek spánku, sportu a nepříliš vysoká konzumace alkoholu. Tedy to, co je již dávno obecně známo. Doplnit můžete dále vitamíny a minerály z lékárny. Samozřejmostí je volnější tempo a nevystavování se zbytečným stresovým situacím, čemuž bohužel dnešní doba moc nepřeje.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz