Hladké nohy nejsou už jen výsadou žen. Vše o holení nohou, podpaží, hrudi i obličeje

Holící strojek

Jakmile začne léto, řešíme holení nohou mnohem více než v zimě. Perfektně hladké nohy jsou pro nás důležité. Docílit vytouženého výsledku ale může mít svá úskalí. Nejčastějším problémem jsou zanícené, zarůstající chloupky. Jak tomu předejít a mít hladké nejen nohy? Podívejme se, jak na to.

Přečtěte si také

Výroba džínů si bere vysokou daň: Na jedny kalhoty se spotřebuje 1 500 litrů vody
Výroba džínů si bere vysokou daň: Na jedny kalhoty se spotřebuje 1 500 litrů vody

Nejpoužívanější je stále žiletka. Jde o rychlý a efektivní způsob, jak se zbavit chloupků na nohou, rukách v tříslech a u mužů i na hrudi. Občas se ale objeví zarůstající chloupky a zarudnutí pokožky. Přinášíme návod, jak docílit pokožky bez chloupků pomocí různých metod.

Kvalitní žiletky a holítka

Vsaďte na kvalitní žiletku s gelovými proužky. Hned tak se s ní nepořežete a pokožka nebude podrážděná. Vyměňte ji za měsíc, maximálně za dva. Čím více břitů, tím snadnější holení. Zaměřte se na slevy a kupujte větší balení náhradních břitů, které je výhodnější. V tomto případě vždy sledujte, kolik vás vyjde cena za kus. Na cestování jsou ideální jednorázová holítka, ta se vyrábí jak pro ženy, tak i pro muže. 

Přípravek na holení plní čtyři funkce

     1. Hydratace. Přípravek na holení pomáhá udržovat při holení vlhkost a chloupky i vousy jsou díky němu měkčí a snadněji se holí. Pokud je k holení třeba méně síly, bude vaše holení komfortnější. 
     2. Zvlhčení. Přípravek na holení vytváří mezi břitem a pokožkou tenkou ochrannou vrstvu, zajišťuje menší tření a minimalizuje riziko zarudnutí a podráždění – a méně drobných poranění.
     3. Sledování. Je to intuitivní a možná si to ani neuvědomujeme, ale tím, že se prostředek na holení každým tahem stírá, víme, kde už jsme se holili. Pomáhá to také s tím, abychom žádné místo nevynechali.
     4. Zklidnění a osvěžení. Přípravek na holení pomůže pokožku po holení zklidnit a osvěžit.

     Pěna - Gel?

     Vlastnosti pěny na holení :

     • Okamžitá vrstva lehké pěny
     • Vzdušná
     • Snadno omyvatelná

     Vlastnosti gelu na holení :

     • Bohatější pěna
     • Pokrokové zvlhčující složky
     • Lepší skluz holicího strojku
     • Lepší ochrana vaší pokožky

     Jakým směrem holit nohy

     Věčné dilema, zda holit po směru, nebo proti směru snadno vyřešíme za vás. Pokud budete holit po směru, minimalizujete nebezpečí zarůstání chloupků. I když budete muset použít několik tahů žiletkou, bolestivému zarůstání se s ostrým holítkem vyhnete. Jestliže nedosáhnete tak hladkých nohou, jako při holení proti směru, je čas vyměnit žiletku.

     Následná péče o nohy po holení

     Po holení může být pokožka podrážděná, proto je třeba ji náležitě ošetřit. Na závěr nohy opláchněte studenou vodou, která stáhne póry a zamezí zarůstání chloupků. Nohy osušte jemným ručníkem a následně použijte zklidňující krém po holení, nebo alespoň tělové mléko. Tato pravidla platí i u holení rukou a hrudi! 

     Dámské holítko

     Depilace

     Depilace odstraní viditelné části chloupků bez kořínků. Je méně bolestivá než epilace, ale hladká kůže vydrží kratší dobu, asi 2 týdny. Oproti žiletce však vydrží déle. Kromě holítek se můžete oholit i elektrickým holícím strojkem. Kosmetická depilace vyžaduje nanést speciální pěnu, gel nebo krém. Pak se nechá působit a odstraní se stěrkou. U citlivější pokožky může dojít k projevům alergie. 

     Epilace

     Epilace odstraňuje chloupky i s kořínky a hladká kůže vydrží až 4 týdny. Nevýhodou je bolestivost procedury. Epilace studeným nebo teplým voskem je rychlejší a levnější. Můžete ji zkusit doma, nebo v kosmetickém salonu. Je třeba získat cvik v namíchání vosku a dbát zvýšené opatrnosti při používání horkého vosku. Vyzkoušet můžete i depilační pásky. Epilace cukrovou pastou používá směs ovoce, medu, aloe vera a bylin. Je vhodná pro ženy i muže s citlivou pletí.

     Doma můžete vyzkoušet epilační strojek. Chloupky se vytrhávají, takže počítejte s bolestí. Epilátor nemusí být jen klasický. Technologie IPL - intenzivního pulzního světla, postupně snižuje množství chloupků a při opakovaném používání zanechává pokožku hladkou na delší dobu. Používá se 1x za 14 dnů a omezení růstu chloupků je znatelné už po měsíci. Doba potřebná pro opakování ošetření je individuální.

     Nejtrvalejší způsob je odstranění chloupků laserem, který je však dražší a provádí se v profesionálních zdravotnických zařízeních. Při laserové epilaci se vysílá světelný paprsek zaměřený na pigment cibulky a poškozuje folikul. Cibulka kolem chloupků se zničí a chloupek dál neroste.

     Holení pánské hrudi 

     Chloupky na hrudi si nejdříve zastřihněte. Zastřižení chloupků před holením může pomoci předcházet ucpání břitů. Voda chloupky na hrudi (které dokážou být pořádně nepoddajné) změkčí a holicí strojek pak lépe klouže po pokožce. Takže ideální je pořídit si strojek, který můžete používat ve sprše. Začněte z vnější strany hrudi a postupujte směrem ke středu. Napněte prsní svaly, aby byla plocha na holení rovná. Žiletku neoklepávejte o umyvadlo ani neutírejte ručníkem. Můžete tím snížit její životnost, protože to může mít negativní vliv na jemnou konstrukci prvků břitu. Oplachování břitů pod tekoucí vodou pomáhá odstraňovat nánosy gelu na holení, chloupků nebo suché kůže. Je velice důležité, abyste hruď po holení hydratovali – pomůže to zklidnit pokožku.

     Holení ženské tváře

     Ženy s tmavšími vlasy, se potýkají s nepříjemnými chloupky nad horním rtem, na tvářích či bradě. Je to naprosto normální a zbavit se jich lze laserem nebo třeba cukrovou pastou. Chloupky při nanášení makeupu překáží, o tom žádná. I pokud máte na obličeji opravdu jen světlé a jemné chmíří, makeup by vypadal lépe, kdyby tam vůbec nebylo. Některé makeup přípravky chloupky zvýrazňují, některé si s nimi poradí, ale obličej naprosto bez chloupků by byl při líčení terno. Možná proto beauty blogerky a youtuberky raději sáhnou po žiletce, protože zkrátka potřebují, aby byl výsledek perfektní.

     Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz