Víme, které druhy alkoholu jsou plné kalorií. Co rozhodně nepít, když chcete zhubnout?

Kolik kalorií obsahuje váš oblíbený alkohol? Canva

Snažíte se zhubnout, změnili jste stravu začali se hýbat, a přesto se vám to nedaří? Důvodem může být například větší míra konzumace alkoholu. Víte, které destiláty jsou největší kalorickou bombou?

Přečtěte si také

Užijte si běhání i na podzim! Jakou vybrat výbavu a po kterých užitečných vychytávkách sáhnout?
Užijte si běhání i na podzim! Jakou vybrat výbavu a po kterých užitečných vychytávkách sáhnout?

Tvrdé alkoholické nápoje

Průměrné množství kalorií v tvrdém alkoholu je kolem 7 kilokalorií na gram. Pro lepší představu, gram másla či oleje má zhruba 9 kcal, gram cukru asi 4 kcal. Pokud je tedy vašim cílem zhubnout a žít zdravě, vyměňte raději tvrdý alkohol za sklenku suchého vína.

Vodka

Jedná se o světově nejznámější destilát. Přesný původ vzniku vodky není úplně znám, nicméně bychom ho mohli směřovat do Finska nebo Ruska. Základní surovinou pro její výrobu jsou brambory nebo obilí, v Evropě také cukrová řepa, méně pak některé druhy ovoce. Běžně se vodka pije čistá, tedy v nemíchaných nápojích – musí však být dobře vychlazená.

Obsah alkoholu ve vodce je kolem 40 %, ochucené mají zhruba o polovinu méně. Proslavila se hlavně mícháním do koktejlů, například s džusem, do koktejlů Sex on the beach nebo do Cosmopolitanu.

Vodka se svými 40 % alkoholu má 230 kcal na 100 ml. V malém panáku vodky pak je 46 kilokalorií. Pro srovnání, to je například jeden kelímek ovocného jogurtu.

Třeba do koktejlu

Rum

Původ rumu můžeme hledat v Karibiku. Jedná se o zpracovanou melasu nebo cukrovou třtinu. Dle druhu, od něhož se samozřejmě odvíjí i cena, má rozličnou barvu, vůni i chuť – na trhu najdeme rum světlý, z kterého se připravují míchané nápoje, rum zlatý nebo tmavý, který svou barvu získává díky zrání v sudech.

Rum má na 100 ml nápoje 235 kcal, v malém panáku je 47 kcal. Obsah alkoholu v rumech se určuje hůře, v každé zemi to totiž může být jinak – průměr je však kolem 45 % alkoholu. Mezi nejčastější míchané nápoje obsahující rum patří například Cuba Libre nebo Daiquiri. Přidává se také do Mojita nebo Piňa Colady.

Rum má mnoho druhů. Canva

Whisky

Whisky v překladu znamená „živá voda“. Existuje jich opět spousta, mezi ty nejznámější patří skotská, irská, americká, kanadská a další. Každá z nich se vyznačuje jinou vůní a chutí.

Skotská whisky se vyváží do celého světa. Pálí se ve skotských palírnách a zraje minimálně 3 roky + 1 den v dubových sudech. Je vyrobená z ječmenného sladu a obsah alkoholu je u ní 40 %. Ve 100 ml je 235 kcal, ve dvou cl pak 47 kcal.

Whisky také můžeme dle druhu rozdělit na jednosladovou a míchanou, tzv. blended whisky. Jednosladová je vyrobena pouze ze sladového ječmene a má originální chuť. Míchaná je směs 10–50 druhů whisky, kterou ocení spíše začátečníci v jejím pití.

Absinth

Tento druh alkoholu připomínající barvou spíše ústní vodu se vyrábí ze směsi bylinek anýzu, pelyňku a fenyklu. Pro rozdílnou chuť se mohou používat i další druhy bylin na dochucení. Pokud nemá svou typickou zelenou barvu, jde o verzi průhledného absinthu.

Absinth má na 100 ml 235 kcal, ve dvou centilitrech je to 86 kcal. Řadí se tedy mezi více kalorické druhy tvrdého alkoholu. Někdy se ředí vodou, protože obsah alkoholu je 72 %, a často je podáván v kostce cukru, která jím nasákne a zapálí se. Koncentrace alkoholu v absinthu je opravdu vysoká, míru jeho konzumace proto raději zvažte.

Kolik kalorií tedy naleznete v jednotlivých likérech, nápojích a drincích? Prohlédněte si náš přehled – vždy s přepočtem na jeden malý panák.

Likéry a jejich kalorická hodnota

 • Tequila – 48 kcal
 • Gin – 55 kcal
 • Becherovka – 57 kcal
 • Zelená – 48 kcal
 • Vaječný likér – 57 kcal
 • Griotka – 57 kcal

Kalorie v míchaných nápojích

 • Cuba Libre – 180 kcal
 • Daiquiri – 146 kcal
 • Margarita – 172 kcal
 • Cosmopolitan – 218 kcal
 • Long Island Iced Tea – 373 kcal
 • Tequila Sunrise – 367 kcal
 • Mojito – 312 kcal

Jak ušetřit kalorie

Co se týká tvrdého alkoholu, je těžké najít nějaký, na kterém ušetříte kalorie. Pokud hledáte alkohol s nižší kalorickou hodnotou, pak je to suché bílé víno. O něco kaloričtější je pak víno červené, rozdíl ale není vysoký. Nejlepší je vybírat vína suchá, ty mají v průměru 130 kcal na 2 deci. Sladká vína mají kolem 200 kcal na 2 deci, což je již o dost více.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz