Akné trápí víc muže, než ženy. 5 hlavních příčin, proč máme pupínky i v dospělosti

Akné v dospělosti a jak ho řešit

Pubertu máte dávno za sebou, ale akné se vám stále vrací? Nejste v tom sami. Nepříjemné akné u dospělých není žádnou raritou. Téměř polovina lidí ve věku 21–30 let na akné trpí a u lidí ve věku 31–40 let se s ním potýká čtvrtina z nich. Jak je to možné a co s tím? 

Přečtěte si také

Znáte svou velikost porce? Odměřujte jídlo pomocí dlaně a zhubněte
Znáte svou velikost porce? Odměřujte jídlo pomocí dlaně a zhubněte

Co způsobuje vznik akné v dospělosti?

1. Hormony

Při nerovnováze ženských či mužských hormonů dochází k nadměrné produkci mazu v pokožce.

K nerovnováze hormonů nejčastěji dochází u žen během: 

  • menstruace
  • těhotenství
  • období po porodu
  • kojení

Akné u mužů: pupínky se především vyskytují v období dospívání, hormony zvané androgeny se tvoří v nadledvinkách a mužských pohlavních žlázách, proto se akné dokonce více vytváří u mužů, ale tvorbu akné nemají jen za vinu hormony. Máme spousty dalších faktorů, které způsobují pánské pleťové komplikace – nečistoty na pleti (ano i muži by si měli čistit denně pleť, i když nepoužívají make-up), celkové stravování, kouření, přemíra alkoholu, cukry. Ale nebezpečí hrozí i u sportovců, kteří používají různé podporující svalové přípravky a hormony, které o to více zvýší tvorbu androgenu.

2. Stres

Stres je další zdroj hormonálních změn. Emoční stres způsobuje biologické změny v těle, které mohou vést k mnoha dalším spouštěčům akné dospělých.

Tip: Bojujete se stresem? Vyzkoušejte například doplněk stravy Tinktura při napětí a stresu od Naturprodukt, nebo pleťový krém proti stresu pro muže Wake up Call Men Balea.

Akné zhoršuje i stres, špatná životospráva, únava a další

3. Dědičnost

Téměř 50 % lidí potýkajících se s akné má matku nebo sourozence se stejně problematickou pletí.

4. Nesprávná životospráva

Nadměrná konzumace tučných jídel, sladkostí, bílé mouky ale i mléčných výrobků může přispět ke zhoršení vaší pleti. Stav pleti výrazně zhoršuje kouření nebo nadměrné pití alkoholu či kofeinu. Nedostatek spánku a dehydratace vaší pleti také neprospívá.

5. Další příčiny

Dále vznik akné způsobuje časté osahávání pokožky špinavýma rukama, extrémní počasí či některé druhy kosmetiky.

A jak vlastně akné vzniká?

Akné je zánětlivé onemocnění kůže, které vzniká v póru ucpaném kožním mazem. Tukové žlázky, které jsou umístěny v každém vlasovém váčku a sebemenším kožním póru, produkují maz, který zvláčňuje pokožku. 

Důležité je, uvědomit si, že akné u dospělých vypadá a chová se jinak než u dospívajících, což je nutné respektovat také během jeho léčby.

Tip: dermatologové a lékaři často doporučují vážnějším projevům akné přípravky z lékarny. Jedním z nich může být volně dostupný krém na ekzém a akné Sudocrem

Jak vzniká akné a jak s ním zatočit?

Přípravky proti akné, které by vám neměly chybět

Kosmetika specializovaná pro boj s akné je nezbytným doplňkem léčby tohoto kosmetického problému. Léčivé přípravky na akné vedou ke zlepšení hlavních příznaků a pomáhají předcházet vzniku nových pupínků. 

Doporučujeme vyzkoušet: 

  • antibakteriální čisticí pěnu
  • peelingovou masku
  • micelární čistící gel na akné
  • náplasti na nos 
  • krycí tyčinky

Tip: Pro všechny přípravky proti akné nemusíte chodit do lékárny, najdete je totiž ve všech drogeriích. A to i ty kvalitnější, jako je například pečující kosmetika značky Mixa. V prodejnách Tesco mají produkty Mixa do 30. 6. v akci. Vaší tajnou zbraní se stane také přípravek Ryor Aknestop. Lokálně ošetřuje projevy problematické pleti a potlačuje projevy akné. Koupíte v drogériích ROSSMANN.

V boji proti akné pravidelně čistěte svou pleť. Ale nepřežeňte to!

Nejdůležitější je ale prevence - správná životospráva

Prevencí proti vzniku akné je správná životospráva. Doporučujeme omezit především příjem tučné stravy a zahrnout do svého jídelníčku více zeleniny a ovoce a hodně pít čistou vodu. Důležitou prevencí je také pravidelné čištění pleti ráno i večer. Pozor! Časté čištění pleti je spíše ke škodě než k užitku. Pokud čistíte pleť více než 2x denně kůže může vysychat, a to následně vede k nadbytečné produkci kožního mazu a vzniku akné.

Tip: Na čištění pleti vyzkoušejte například Gel pleťový čistící bio Garnier, který vaši pleť s kané nijak nezatíží, ale dokonale ji vyčistí. Akční slevu na gel nyní najdete na stránkách Kupi.cz

Držíme vám na boj s akné palce!

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz