Akné netrápí jen dospívající: Nejčastější chyby, kterými si ho způsobujeme

Akné dokáže potrápit i v dospělosti. Canva

Trápí vás akné, a přitom již dávno nejste v pubertě? Toto kožní onemocnění se netýká jen teenagerů – může se objevovat i v dospělosti, a to z mnoha příčin. Co jej způsobuje a jak proti akné bojovat?

Přečtěte si také

Čekání ve frontě v obchodě vadí více než čtvrtině zákazníků. Podle menších prodejen zdržují hlavně platby kartou
Čekání ve frontě v obchodě vadí více než čtvrtině zákazníků. Podle menších prodejen zdržují hlavně platby kartou

Příčiny akné v dospělosti

Více než polovina populace, bez ohledu na pohlaví, trpí problematickou pletí a akné – akné je proto považováno za jedno z nejčastějších kožních onemocnění na světě. Větší část populace tento problém bohužel neřeší u kožního lékaře či dermatologa, což je velká chyba.

Nejdůležitějšími faktory způsobujícími akné jsou stres, vysazení antikoncepce, hormonální výkyvy nebo genetika. Dalšími příčinami může být kouření, alkohol či nezdravá strava, a to hlavně konkrétní typy potravin.

Často se také pupínky objeví po náročném dni nebo neprospané noci. Ať už jde o pupínky, černé tečky nebo tzv. krupičku (tedy vyrážku většího rozsahu), všechny tyto projevy značí, že má tělo nějaký problém.

Mýty a fakta

Lidé se často domnívají, že největší chybou je špatná hygiena pleti a sladké. To, že se večer neodlíčíte nebo si dáte čokoládu, ale neznamená, že se vám na druhý den na pleti akné objeví. Tvrzení, že čokoláda způsobuje akné, je spíše dlouholetý, avšak nepotvrzený mýtus. Obecně je známo, že škůdcem je naopak samotný rafinovaný cukr – jeho konzumování ovšem často předchází hormonální výkyvy či stres, na což se vážou nevhodně zvolené potraviny a také obecně nezdravý životní styl.

V poslední době může být příčinou i nošení roušek a respirátorů, pod nimiž se pleť zapaří zapaří, což může vyvolat další podnět pro výskyt akné. Pleťová terapeutka Nela Matoušková vysvětluje „Plet' pod respirátorem trpí zvýšeným začervenáním, promaštěním a akné, ale také otlaky a deformacemi. Při zvýšeném zcitlivění se vyhněte pěnivým produktům a zaměřte se na zvýšení hydratace v podobě sér a masek. Pokud se vaše plet' více mastí a má sklon k akné, zaměřte se více na čištění pleti, na aktivnější látky, jako jsou kyselina salicylová a lokálně retinol. Můžete využít i čisticích masek s kaolinem, které snižují mazotok v pleti.“

Pleti dále nesvědčí, když se jí dotýkáte více, než je třeba. Časté sahání si na obličej způsobuje zvýšený výskyt zánětů, protože z rukou na pleť přenášíme bakterie. U žen o výskytu akné také rozhoduje fáze menstruačního cyklu. Nejvíce se projevuje v premenstruační fázi, kdy se pleť výrazně zhorší a akné ustoupí obvykle až po konci menstruace.

Nutné je vybrat správnou péči. Canva

Překvapivé chyby v domácí léčbě:

  • Peelingy se zrníčky, které způsobují roznášení bakterií po pleti.
  • Nevhodná parfemace produktů a umělé látky v nich obsažené.
  • Vymačkávání pupínků neumytými prsty.
  • Používání olejů (například kokosového nebo arganového), které ucpávají póry.

Léčba akné

Lehčí formu akné můžete zvládnout domácím léčením, těžší forma se doporučuje léčit u dermatologa. Léčba bývá dlouhodobá, proto nelze očekávat uzdravení po pár dnech nebo týdnech. Kromě léčivých přípravků, krémů a mastí dermatologové často využívají pro těžší formu akné lasery. Cílem jejich aplikace je snížení tvorby mazu, což také způsobí potlačení mazových žláz a zahojí zánětlivá místa na kůži.

V případě domácí léčby je klíčové důkladné čištění. Ideální je čistit pleť ráno a večer, tedy před nanesením make-upu a po jeho odlíčení, před spánkem. Ideální je zvolit i přípravky pro problematickou pleť. Z dekorativní kosmetiky se doporučuje také ta určená pro aknózní pleť, nejlépe přímo z lékárny.

Pupínky neškrabejte a pokud možno vysaďte alkohol i cigarety, alespoň ve fázi léčby. Z potravin jsou ideální ty obsahující antioxidanty, zinek a omega-3 mastné kyseliny.

Tyto látky obsahují například:

  • Ryby
  • Kapusta, brokolice
  • Játra
  • Borůvky, červené hrozny

Myslete na svůj jídelníček

Kupte se slevou Brokolice.

Porovnat slevy

Pokud věříte bylinkám, některé z nich také dokážou proces léčby urychlit. Kopřiva, ostropestřec nebo šalvěj detoxikují organismus a mají protizánětlivé účinky. Ne vždy jde však výskytu akné úplně předejít, protože hlavní příčinou jsou hormonální změny. Jediným pomocníkem tak skutečně je strava bohatá na vitamíny, antioxidanty a minerály, kterou můžeme doplnit bylinkami, správnými přípravky na pleť a dodržováním pitného režimu.