Kdy je ten správný čas přezout na letní pneumatiky?

Kdy přezout na letní pneumatiky? Pixabay

S postupně narůstajícími teplotami vás už jistě napadá, kdy je vhodný čas na přezutí zimních pneumatik na letní. Není třeba se unáhlovat, příchod jara je většinou velice pozvolný a první sluneční paprsky ne vždy znamenají oteplení. Teploty na přelomu března a dubna se často dostanou ještě pod nulu, což zimní pneumatiky zvládají rozhodně lépe.

Přečtěte si také

Granátové jablko uleví od bolesti a pomáhá spalovat tuky. Jen málokdo ví, jak ho správně oloupat
Granátové jablko uleví od bolesti a pomáhá spalovat tuky. Jen málokdo ví, jak ho správně oloupat

Ideální doba na přezutí je…

Dle zákona o využívání zimních pneumatik by měli řidiči mít zimní obutí do 31. března, pokud je zároveň na silnici sníh, led či námraza, anebo dá-li se takové počasí předpokládat. Až poté lze vozidlo přezout na pneumatiky letní. Není ovšem třeba toto datum striktně dodržovat, naopak doporučujeme s přezutím ještě vyčkat.

Používání zimních pneumatik má také svá pravidla:

  • Období od 1. listopadu do 31. března.
  • Pokud je na cestách stále sníh, námraza nebo led, musí mít vozidlo zimní pneumatiky.
  • Celoročně jsou povinné i v úsecích v horských oblastech nebo těch, které jsou označeny příslušnou dopravní značkou, a to ať už je počasí jakékoli.
  • Pakliže se vzhledem k předpovědi nebo ročnímu období dá předpokládat, že se sníh, led nebo námraza na cestách ještě objeví, jsou také nutné.

V posledních letech se zpravidla nedá spoléhat na to, že by teploty první jarní den vyskočily na 7–8 °C, tedy na takové, při kterých se doporučuje pneumatiky přezouvat. Častěji zůstanou spíš kolem nuly, nebo dokonce ještě níže, i proto se doporučuje zimní pneu ponechat o něco déle – aby vás neohrozila nečekaná námraza, či dokonce sníh.

  • Pneu servisy mívají největší obsazenost od 1. do 10. dubna, v tomto období se totiž teploty na oněch 7 °C zpravidla dostávají.

Vlastnosti letních pneumatik

Letní pneumatiky mají daleko více jízdních benefitů než zimní – významná je především jejich vyšší přilnavost, a to na suchém i mokrém povrchu (nikoliv však na námraze).

  • Letní pneumatiky se od zimních liší hlavně hloubkou dezénu (vzoru) a počtem drážek, které zajišťují odvod vody. Taktéž jsou o něco tvrdší.

Pokud tedy bydlíte ve městě, zcela jistě budete moci přezout na letní dříve než v oblastech mimo město, nebo dokonce v těch horských.

Kdy je ten správný čas na to přezout na letní pneumatiky? Pexels

Lze využívat zimní pneumatiky i v létě?

Neexistuje žádný zákon, který by to zakazoval. Existuje nicméně hodně důvodů, proč to nedělat:

  • Jezdit ve vysokých letních teplotách na zimních pneumatikách je velice nebezpečné – zvyšuje se pravděpodobnost aquaplaningu a brzdná dráha se prodlužuje až o 20 %.
  • Hrozí také větší riziko defektu, vyšší hluk či celková spotřeba pohonných hmot.
  • A roste i objem výfukových plynů a emisí, což má negativní dopad na životní prostředí.

Přezout na letní pneumatiky je tedy hlavně bezpečné, ekonomické a komfortnější pro vaši jízdu. Termín přezutí pečlivě zvažte, do úvahy vezměte místo bydliště, plánované trasy a samozřejmě, a to především, počasí.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz