Jak na jarní přesazování pokojovek? „Zelení profíci“ odpovídají na vaše nejčastější otázky

Jak na jarní přesazování pokojovek? „Zelení profíci“ odpovídají na vaše nejčastější otázky Svokrine jazyky

Jaro je tu a spolu s ním také ideální čas na přesazení pokojových rostlin. Abychom o jarním přesazování nepsali jen tak obecně, zeptali jsme se odborníka na slovo vzatého – Jakuba z kouzelného květinářství „Svokrine jazyky“. Společně vám odpovíme na ty nejčastější otázky, které si při přesazování ve svých začátcích alespoň jednou položil snad každý milovník pokojovek.

Přečtěte si také

Vyzvednutí balíku kdykoli chcete: výdejní boxy zavede PPL i Česká pošta
Vyzvednutí balíku kdykoli chcete: výdejní boxy zavede PPL i Česká pošta

Pokud jste to ještě neudělali, věřte, že vaše pokojovky už se nemohou dočkat, až jim dodáte energii. Přesazením jim vdechnete nový život. Doslova.

Není to nic složitého, jen je dobré držet se několika pravidel a umět si odpovědět na následující otázky:

 • Jak a kdy přesazovat?
 • Do jakého a jak velkého květináče?
 • Co je potřeba na přesazování nakoupit?

Nejen na tyto, ale i na další otázky jsme si posvítili spolu se slovenskými profesionály ve svém oboru, kteří svou lásku k pokojovkám přetvořili do značky Svokrine jazyky. Připravení? Jdeme na to!

1) Musím pokojovky přesadit?

Ano, určitě je vhodné čas od času rostliny přesadit a dopřát jim tak „nový začátek“. Ze zeminy v květináči rostlina totiž po nějakém čase vyčerpá veškeré živiny důležité pro její zdravý kořenový systém a růst.

Zemina má navíc tendenci časem ztvrdnout, což následně ztěžuje, nebo dokonce znemožňuje důkladné zalévání rostliny. Voda se totiž nedostane až ke kořenům, ale steče po vnitřních stranách květináče rovnou do podtácku.

Přesazení je také v neposlední řadě dobrá prevence proti škůdcům. Pakliže už rostlina škůdci napadená je, je nutné ji do čistého substrátu přesadit ihned.

Květináč nesmí být ani příliš velký – hodně místa by rostlinu nutilo soustředit veškerou energii na zakořeňování místo růstu nových listů Canva

2) Jak poznám kdy rostlinu přesadit? Stačí jednou ročně zjara?

Ideální je jednou do roka. Pokud to není možné, tak alespoň jednou do dvou let. Nejlepší roční období na přesazování je bezesporu jaro – už je teplejší počasí, ale ještě ne tolik jako v létě, kdy má většina rostlin období růstu nebo kvetení. Tehdy s nimi není dobré manipulovat.

Další důležitým ukazatelem jsou kořeny rostliny. Když už lezou ven spodními otvory v květináči, je určitě nutné rostlinu přesadit do většího květináče, aby měly víc místa.

 • Pozor – květináč nesmí být velký příliš. Hodně místa by rostlinu nutilo soustředit veškerou energii na zakořeňování místo na růst nových listů.

3) Bez čeho se při přesazování neobejdeme?

Než se pustíte do práce, vytvořte si nejprve nákupní seznam a vydejte se do obchodu nebo e-shopu, ať máte jistotu, že až se pustíte do práce, budete mít všechno po ruce a nebude vám nic chybět.

Co budete potřebovat:

 • Substrát
 • Hrubý štěrk, kamínky nebo keramzit na drenáž
 • Perlit
 • Květináče
 • Rukavice
 • Nůžky
 • Houbičku nebo měkkou utěrku
 • Tyčky a upevňovací drátek na vyšší rostliny
 • Konvičku s vodou

Květináčů není nikdy dost, viďte?

Kupte se slevou Květináč.

Porovnat slevy

4) Keramika, terakota, plast: Jak vybrat správný květináč?

Ideální květináč je takový, který má zespod drenážní dírku, kterou při zalévání steče přebytečná voda do podtácku. Z něj se dá voda pohodlně vylít a nemusíme se tak bát, že kořeny rostliny budou stát ve vodě. Mohly by totiž shnít.

Zásadní rozdíl mezi terakotovým a plastovým květináčem je schopnost udržovat vlhkost v půdě uvnitř.

 • Terakotový „dýchá“ a často také nasává vodu z půdy – voda se v něm tedy rychleji vysuší.
 • Plastový květináč prodyšný není, a tak se v něm vlhkost v půdě udrží déle.

Na tom, jaký druh květináče máme, v zásadě nezáleží. Je potřeba si jen s ohledem na materiál, ze kterého je, pohlídat správnou frekvenci zalévání pokojovek.

 • Například kaktusy a sukulenty nemají rády vlhkou půdu, a tak jsou pro ně plastové květináče méně vhodné.
 • Oproti tomu exotické rostliny pocházející z deštných pralesů jsou v neustále vlhké půdě spokojené, a proto je pro ně plastový květináč ideální.
Zásadní rozdíl mezi terakotovým a plastovým květináčem je schopnost udržovat vlhkost v půdě uvnitř Canva

5) Je možné přesadit rostlinu zpátky do stejného květináče?

Ano, to je v pořádku, ale jen tehdy, když kořeny rostliny ještě neprorůstají spodkem květináče ven. V opačném případě nepotřebuje jen nový substrát, ale i více místa a tím pádem i větší květináč. To samé platí, když jsou rostliny napadené škůdci – i v tomto případě je lepší květináč vyměnit. Není-li to možné, alespoň ho důkladně umyjte jarovou vodou.

 • Pokud se vaší pokojovce během roku dařilo a ve starém květináči jí začíná být těsno, zpravidla platí, že nový květináč by měl být o 3–4 cm větší než ten současný.

U starých rostlin, které máte ve velkých květináčích, nebo u těch příliš mladých, se přesazování nedoporučuje. Stačí, když jim zjara odeberete z květináče zeminu do hloubky 3–6 cm a nahradíte ji novým substrátem.

6) Jakou volit zeminu či substrát?

Nejbezpečnější volbou je pro běžného člověka „substrát na pokojové rostliny“. Ten obsahuje veškeré živiny a v poměru, jaké pokojovky potřebují.

Existují ale i jiné druhy substrátů pro konkrétní druhy rostlin. Například:

 • speciální (vzdušnější) substrát pro kaktusy
 • substrát pro orchideje
 • substrát pro výsev a množení, když chcete například zasadit nějaký zakořeněný odřezek

V každém případě nedoporučujeme při nákupu substrátu šetřit – levnější verze totiž mohou obsahovat nemilé překvapení v podobě půdních škůdců a nemívají ani tolik živin jako kvalitní substráty.

7) Jak dlouho po přesazení vydrží rostlina bez hnojení?

Součástí substrátových směsí, které běžně nakoupíte v obchodě, je všechno, co rostlina potřebuje. Díky tomu ji po přesazení není nutné hnojit alespoň následující 2 měsíce. Po uplynutí dvou měsíců je ideální použít hnojivo za další dva až tři týdny, v závislosti na druhu rostliny. Hnojivo však používáme pouze během růstového období, které je obvykle od jara do podzimu.

8) Jak postupovat při přesazování?

Abychom nezapomněli na tu nejdůležitější část, na závěr si v 6 krocích shrneme, jak postupovat při samotném přesazování.

Krok 1: Příprava

Předtím, než začnete, si připravte všechny pomůcky tak, abyste je měli po ruce. Rostlinky určené k přesazení zalijte asi hodinu předtím, než se dáte do práce.

Pokud se chystáte přesazovat do květináčů z terakoty, namočte je večer před přesazováním do vody. Jak jsme si řekli už dřív, terakotové květináče nasávají vodu z půdy a váš nový substrát by mohly rychle vysušit. Navlhčením květináče tak zajistíte, že přesazená rostlinka bude mít v nové zemině po přestěhování dostatečně vlhké prostředí.

Krok 2: Stěhování

Pokojovku opatrně vytáhněte z původního květináče tak, aby se nepoškodila. To, že ji před přesazováním zalijete, by mělo vyndavání z květináče usnadnit.

Rostlinku zalijte dostatečným množstvím vody, aby se v novém květináči dobře zabydlela Canva

Krok 3: Odstranění staré zeminy

Rukama nebo vidličkou jemně odstraňte přebytečnou zeminu kolem kořínků. Pokud jste rostlinku nepřesazovali delší dobu, odstraňte i odumřelé kořínky.

Krok 4: Příprava nového květináče

Na řadu přichází příprava nového domova pro vaši pokojovku. Na dno květináče položte drenážní vrstvu – štěrk, kamínky nebo keramzit – podle toho, co jste si připravili. Drenážní vrstva ochrání kořínky vaší rostlinky před tím, aby shnily, a zajistí optimální příjem vody.

Krok 5: Čerstvý substrát

Když máte hotovou drenážní vrstvu, nasypte na ni menší vrstvu zeminy a položte rostlinku. Prostor kolem kořínků vyplňte zeminou a opatrně ji zatlačte rukama, aby se substrát dobře usadil.

Krok 6: Zálivka

Posledním krokem je čerstvá dávka vody. Rostlinku zalijte dostatečným množstvím vody, aby se v novém květináči dobře zabydlela.

 • Pozor, toto neplatí pro kaktusy a sukulenty – při nich tento poslední krok vynechejte a polijte je až při dalším kole zálivky, kterou budete dělat za 1–2 týdny.

A je to! Pokud jste se dočetli až na konec našeho rádce, jste připraveni na jarní přesazování jako profík. Děkujeme našim „zeleným odborníkům“ z obchůdku Svokrine jazyky za odborné rady a tipy na přesazovací sezónu a věříme, že i díky nim pro vás bude tento rok přesazování hračka.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz