Letní grilovačka bez masa? Jasně! Vyzkoušejte veganské burgery

Je tento burger maso nebo nemaso?

Grilování k létu prostě patří. Při grilovačce nejde ani tak o to se dobře nadlábnout, jako spíš strávit příjemný čas se svými blízkými a přáteli. A k tomu samozřejmě něco málo (nebo hodně) popít a pojíst. Ale co když pozvaní hosté nejedí maso? Ať už jsou vaši přátelé vegetariáni či vegani ze zdravotních anebo etických důvodů, je jasné, že jim nemůžete nabídnout grilovanou rybu.

Přečtěte si také

Nákupní mekkou 70. let byly obchodní domy s úrovní. Pamatujete na Priory? Některé stále stojí
Nákupní mekkou 70. let byly obchodní domy s úrovní. Pamatujete na Priory? Některé stále stojí

Ani rybu nejíš?

Každý vegetarián i vegan totiž tuto obligátní otázku zná: "Ani rybu nejíš?" Ne, ani rybu opravdu nejedí, je to maso jako každé jiné, proto musíte, nebo byste, alespoň jako hostitelé měli, přijít s nějakou bezmasou variantou. Teda nemusíte, ale mohli byste…

Při grilování nejde ani tak o jídlo, jako o čas strávený s těmi, které máte rádi, ale...

Chutě "nemasáků" byste neměli opomíjet

Možná jste mezi rodinu, všemi těmi přáteli a známými uznávanými gril mistry, marinádu máte nejlepší na světě a s masem to na grilu opravdu umíte, protože po každé grilovačce sklízíte od všech zasloužené ovace a hned vás všichni přihlašují do Prostřena nebo dokonce do další řady Masterchefa.

Ale co nemasáci? Bývají také tak nadšeni?

Jasně, že nic nepokazíte grilovanou zeleninou a samozřejmě, že nejedlíkům masa s naprostou samozřejmostí a ochotou ugrilujete cokoli, co si sami přinesou. Ale co takhle zazářit a překvapit i tu věčně znevýhodňovanou část přátel na většině grilovaček?

U vegetariánů to máte vcelku jednoduché, tedy pokud nemá dotyčný problémy s laktózou. Grilovaným oštěpkem nic nezkazíte, ba naopak, všichni si náramně pochutnáte, stejně tak jako na Hermelínu anebo kozím sýru.

No jo, ale co když pozvete vegana? Ani to není žádný problém, když víte, jaké možnosti se pro vegany ke grilování nabízí.

Veganské burgery

Veganské burgery jsou vzhledem někdy naprosto k nerozeznání od těch „pravých“ masových. Ale co se neproflákne na vzhledu, na chuti už ano.

Ale to vůbec ničemu nevadí, veganské burgery jsou totiž chuťově skvělé a masožravci bývají obvykle velmi mile chutí vegetariánských burgerů překvapeni.

Navíc vegan či vegetarián by ve většině případů stejně nechtěl jíst burger, který by chutí připomínal maso. Ba co víc! Někteří vegani i vegetariáni jsou striktně proti pokrmům, které maso byť jen vzhledem připomínají.

Vypadá to jako maso, ale není to maso

Aneb co se dá použít do hamburgeru pro vegetariány a vegany, aby vypadal jako nefalšovaný masový hamburger?

 • Čočkový burger od Sunfood, cena 35 Kč (200 g): Skládá se z čočky, která tvoří polovinu burgeru, zeleniny, ovesné mouky, slunečnicového oleje, koření, hořčičného semínka, sójové omáčky a mořské soli. Třebaže je tento burger veganský, obsahuje hodně alergenů – ovesnou mouku (lepek), celer, hořčičné semínko a sójovou omáčku.
 • Marinovaný tofu stejk od Vitall, cena 25 Kč (100 g): Tyto tofu „stejky“ se vyrábí v několika variantách, které se jedna od druhé liší v druhu použité marinády. Kromě pro tofu přirozeného alergenu, kterým sója je, může toto ochucené tofu obsahovat ještě jiné alergeny, jako je např. hořčice. 
 • Vegetburger od Salve Natura, cena 91 Kč (320 g): Vegetburger je rostlinnou uzeninou, která se hodí nejen jako náhrada masa do „vege“ burgerů, ale také například k čočce nakyselo anebo k hrachové kaši. Vegetburger obsahuje dva alergeny, a to pšeničný lepek a sójovou bílkovinu.
 • Tofu burger od Veto Eco, cena 79 Kč (250 g): Tento tofu burger je ochucený a krátce osmažený, buď jej můžete hodit na gril, nebo jen ohřát. Z alergenů tento výrobek obsahuje pouze sóju.
Řekli byste do těchto na první pohled kuřecích tyčinek, že jsou z tofu?

Pozor na alergeny

Asi jste si všimli, že všechny tyto veg potraviny obsahují alergeny. Nemůžete je tedy pochopitelně dát celiakům aneb alergikům na lepek, sóju, celer, hořčici apod. Tyto náhražky masa se nejčastěji vyrábí ze sóji anebo seitanu (lepku). Seitan je skvělý, texturou i chutí při správném dochucení a způsobu přípravy imituje maso, a právě proto se z něj vyrábí párečky a různé rostlinné uzeniny, které svým vzhledem docela věrně připomínají salám junior.

Jen tak něco na gril

Veganských alternativ masných výrobků existuje na trhu obrovské množství, ať už se jedná o burgery, párky, klobásky apod. Co když ale váš veganský host prostě nejí jídlo, které se snaží živočišnou potravinu napodobit? Kromě tofu se na gril výborně hodí tempeh, seitanové "maso", které si snadno připravíte i doma a samozřejmě zelenina. S tou správnou marinádou bude každá grilovaná zelenina chutnat naprosto úžasně.

I s vege jídlem se dá zazářit

Zkuste být při grilování kreativní a překvapte kamarády, kteří nejedí maso třeba něčím tak zajímavým, jako je květák obalený v pikantním těstíčku a zakápnutý nějakou šmrncovní marinádou, k tomu naservírujte třeba jogurtovo-bylinkový dip, který můžete kvůli chuti říznout majonézou (třeba domácí), tedy pouze za předpokladu, že nejsou přátelé věčnými dietáři (pro vegetariány) anebo vyrobte dip z avokáda či majonézu z kešu (pro vegany).

Zelenina na gril

Grilovaná zelenina je lehká a svým grilovaným vzhledem a kouřovým aroma naláká i zapřisáhlé jedlíky masa. A která zelenina se na gril vlastně hodí nejvíce?

 • kukuřice
 • žampiony
 • cuketa
 • lilek
 • patizon
 • cibule
 • paprika
 • brokolice
 • chřest
 • zelené fazolky
I masožravci se můžou po grilované kukuřici utlouct

Vyzkoušejte také!

Tak to vidíte. Bezmasé grilování není vůbec žádná věda a už vůbec ne nuda. Vegansko-vegetariánské jídlo nemusí být bez chuti a fádní. Schválně, zkuste vyzkoušet také bezmasé speciality, určitě si pochutnáte a možná objevíte nové, dosud nepoznané, chutě.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz