Prostřete si doma jako v michelinské restauraci! Světový kuchař radí, jak správně servírovat jídlo

Prostřete si doma jako v michelinské restauraci! Světový kuchař radí, jak správně servírovat jídlo Martin Kortus

Chcete se blýsknout před návštěvou či drahou polovičkou, zavzpomínat stylově na dobu otevřených restaurací nebo zkrátka jen pozvednout své domácí stolování na vyšší úroveň a z prostého jídla udělat zážitek? Martin Kortus radí, jak na to!

Přečtěte si také

Alza v Chrášťanech otevřela nové logistické centrum. Mall Group a HP Tronic obsadili Jirny
Alza v Chrášťanech otevřela nové logistické centrum. Mall Group a HP Tronic obsadili Jirny

6 zásad správného servírování

„Nultý" a nejzásadnější bod je servírovat jídlo vždy na teplém talíři. To je úplný základ. Pokud vám někdy v restauraci naservírovali jídlo na studeném talíři, byla to známka neprofesionálního přístupu.

Nahřát talíř zvládnete úplně jednoduše i doma – stačí ho dát do trouby na 70 °C, nechat ho tam lze jak dlouho chcete. Modernější smart trouby pak mají i speciální program pro nahřátí.

Jak servírovat jídlo jako profík? Canva

Zásada č. 1: Čisté okraje

Okraje talíře by měly vždy zůstat čisté, protože slouží k uchopení a servírování. Nyní už se samozřejmě tyto pravidla porušují a z jídla se často stávají až umělecká díla. Martin Kortus je ale klasik, a proto preferuje tradiční přístup, kdy jsou okraje talíře vždy perfektně čisté a netknuté.

Zásada č. 2: Nandávat na střed

Nandávejte jídlo tak, že necháte talíř na stole – celý si ho „nepobryndáte“ a pokrm bude krásně naservírovaný. Jak na to? Stačí si do ruky vzít pánev či kastrol, ze kterého budete jídlo nabírat, pozvednout ho nad talíř a servírovat přímo na střed. Jak snadné, a přitom tak elegantní.

Zásada č. 3: Miska s octem a vodou

Pobryndaný talíř lze vždy napravit díky triku – misce s vodou a trochou octu. Vždy před servírováním vezměte papírovou utěrku, kterou namočíte do misky s vodou a octem, a okraje talíře jí přetřete. Ocet z ní vám veškerou mastnotu stáhne a talíř tak zůstane lesklý a bez poskrvnky.

Martin Kortus má se servírováním jídla bohaté zkušenosti Martin Kortus

Zásada č. 4: V jednoduchosti (a pečlivosti) je krása

Jednoduchost je vždy výhrou – když se jídlo nese ke stolu, právě kvalita servírování je to, co dělá první dojem. Hromada surovin naplácaná na sebe zákonitě snižuje chuť k jídlu, pečlivé naskládání přiměřených surovin naopak značí, že si dal autor s pokrmem poctivou trpělivost a práci.

Podle servírování pokrmu lze navíc odhadnout i jeho kvalitu. „V gastru platí, že když je talíř propracovaný, tak i to jídlo bude stát za to, protože si s tím kuchař dal opravdu velkou práci," vysvětluje Martin Kortus.

Udělejte ze své kuchyně luxusní restauraci

Zásada č. 5: Jak pracovat se sosem?

To je hodně individuální. Když se například servíruje steak, je vhodné sosem začít, a až na něj maso položit. Přelévání je dobré se vyhnout z prostého důvodu – kdyby byl sos špatný, zkazil by chuť celého chodu. U masa navíc chceme znát jeho prvotní chuť, kterou si takto můžeme mnohem lépe užít.

Sos je vhodné vnímat spíše coby podružný, případně vhodný pro ty pokrmy, které vyžadují dopilování či přebití vybraných chutí, potažmo i chyb. I u marinování se sos ostatně používá hlavně u těch mas, která nejsou tak kvalitní, nebo u nichž chceme přebít chuť a pach, typicky třeba u zvěřiny. Marinovat lze i tehdy, když je masa hodně, a chutě je tudíž dobré prostřídat.

Zásada č. 6: Nejvíc záleží na posledním chodu

Víte, že nějaké jídlo nebude stoprocentní? Nevadí – u několikachodového menu si totiž každý zpravidla pamatuje nejvíce chod poslední. Právě na něm si tudíž dejte nejvíce záležet. A pokud se vám v rámci celého menu něco nepovede, nezoufejte – stačí vychytat finální tečku, a úspěch je zaručen!

Martin Kortus, kuchař světového formátu

Martin preferuje spíše klasický, čistý plating před plejádou stříkanců na talíři. Vyznává rovněž pestrost v jídle, a hlavně práci s kvalitními surovinami.

  • Absolvoval Francouzský kulinářský institut v New Yorku. Následně působil jako privátní kuchař, gastronomický poradce, lektor školy vaření a šéfkuchař v Il Vigneto či Bettola Restaurant.
  • Po návratu do Čech působil jako šéfkuchař v hotelu Josef, v Monarchu a Národní bance vín, kde se pod jeho vedením připravovaly degustační večeře i lekce vaření.
  • Nyní působí ve škole vaření Laboratorio a pořádá své soukromé online kurzy vaření pro širokou veřejnost.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz