Pomerančů bude letos dost, ale citronů či limetek ubývá, světový trh s citrusy se mění

Jak to s úrodou citrusů letos vypadá? Couleur / Pixabay

Jak to podle prognóz vypadá, počasí citrusům docela přeje. Globální produkce citrusů je až na jedinou výjimku na vzestupu. Kolik bude letos pomerančů, mandarinek, grepů, citronů a limetek? A jak to vypadá s pomerančovou šťávou?

Přečtěte si také

Jak často jíst kuřecí, hovězí a vepřové maso, aby nám neškodilo?
Jak často jíst kuřecí, hovězí a vepřové maso, aby nám neškodilo?

Pomerančů bude víc než minulé období

Celosvětová produkce pomerančů by podle odhadů měla v období 2020/2021 vzrůst o 3,6 milionů tun na celkových 49,4 milionů tun.

Za tento nárůst lze vděčit především příznivému počasí na rozlehlých plantážích v Brazílii a v Mexiku. Právě díky tomu, že sklizeň v Mexiku a v Brazílii bude nadprůměrná, se vyrovná pokles produkce pomerančů v Turecku a ve Spojených státech.

 • Sklizeň pomerančů by oproti sezóně minulé měla vzrůst v Brazílii o 14 % na 16,9 milionů tun a v Mexiku o více jak polovinu na 4 miliony tun. Minulou sezónu úrodu zdecimovalo sucho.
 • Mírnější nárůst se předpokládá také v Číně, Evropské unii, Egyptě či Jihoafrické republice.
 • Zato ve Spojených státech se předpokládá, že produkce poklesne o 13 %, a v Turecku dokonce o 20 %.
Počasí pomerančům v Brazílii přeje. Rekordní bude i produkce pomerančové šťávy Jan Vašek / Pixabay

Bude i více pomerančové šťávy

Díky bohaté sklizni pomerančů lze očekávat i vyšší produkci pomerančové šťávy – ta by se meziročně měla zvýšit o 17 % na 1,8 milionů tun.

 • Největším producentem pomerančové šťávy je Brazílie, odkud se jí letos vyveze okolo 1,1 milionů tun.
 • Nejvíce pomerančové šťávy se minulý rok spotřebovalo v EU (701 tisíc tun) a v USA (552 tisíc tun).

Začněte den zdravě a s chutí

Kupte se slevou Džus Relax.

Porovnat slevy

Sklizeň mandarinek bude bohatá

Ve světě prudce roste i obliba mandarinek, přičemž jejich globální produkce se na období 2020/2021 odhaduje na 33,1 milionů tun.

 • Čína coby největší producent mandarinek na světě by jich v tomto období měla podle odhadů díky příznivému počasí sklidit rekordních 23,1 milionů tun.
 • I produkce mandarinek v Evropské unii by měla vzrůst o 10 % na 3,1 milionů tun. V Turecku stoupne o 25 % na 1,8 milionů tun, v Maroku by měla vzrůst o 30 % na 1,2 milionů tun a ve Spojených státech také stoupne o 5 % na 882 tisíc tun.
I mandarinek bude díky příznivém počasí dost Igor Ovsyannykov / Pixabay

I grepů bude letos víc

Na vzestupu je i produkce grepů – i když v porovnání s produkcí pomerančů a mandarinek jde o docela zanedbatelné číslo. Odhad produkce grepů v období 2020/2021 je 6,9 milionů tun.

 • Největším producentem grepů je opět Čína, kde by se jich mělo podle předpovědi sklidit 5 milionů tun.
 • V USA se očekává 6% nárůst na 512 tisíc tun, v Jihoafrické republice by mělo dojít jen k mírnému nárůstu na 360 tisíc tun a třeba v Turecku o 7 % na 290 tisíc tun.
Jen citronů bude letos o něco méně Pexels / Pixabay

Jen citronů a limetek bude méně

Zatímco se u všech ostatních citrusů očekává menší či větší nárůst produkce, u citronů a limetek budeme nejspíše v období 2020/2021 sledovat mírný pokles na 8,3 milionů tun z původních 8,4 tun z předchozího období.

 • Zvýšení produkce se vzhledem k dobrému počasí očekává v Mexiku o 6 % na 2,9 milionů tun, v Evropské unii o 11 % na 1,6 milionů tun či v Turecku o 5 % na 1 milion tun.
 • Velký pokles v produkci o cca 30 % budeme nicméně sledovat v Argentině, kde se kvůli nepříznivému počasí sníží produkce na 1 milion tun a v USA, konkrétně o 6 % na 940 tisíc tun.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz