Pomerančů bude letos dost, ale citronů či limetek ubývá, světový trh s citrusy se mění

Jak to s úrodou citrusů letos vypadá? Couleur / Pixabay

Jak to podle prognóz vypadá, počasí citrusům docela přeje. Globální produkce citrusů je až na jedinou výjimku na vzestupu. Kolik bude letos pomerančů, mandarinek, grepů, citronů a limetek? A jak to vypadá s pomerančovou šťávou?

Přečtěte si také

Průzkum ukázal, že Češi platí raději kartou. Hotovost je na ústupu
Průzkum ukázal, že Češi platí raději kartou. Hotovost je na ústupu

Pomerančů bude víc než minulé období

Celosvětová produkce pomerančů by podle odhadů měla v období 2020/2021 vzrůst o 3,6 milionů tun na celkových 49,4 milionů tun.

Za tento nárůst lze vděčit především příznivému počasí na rozlehlých plantážích v Brazílii a v Mexiku. Právě díky tomu, že sklizeň v Mexiku a v Brazílii bude nadprůměrná, se vyrovná pokles produkce pomerančů v Turecku a ve Spojených státech.

 • Sklizeň pomerančů by oproti sezóně minulé měla vzrůst v Brazílii o 14 % na 16,9 milionů tun a v Mexiku o více jak polovinu na 4 miliony tun. Minulou sezónu úrodu zdecimovalo sucho.
 • Mírnější nárůst se předpokládá také v Číně, Evropské unii, Egyptě či Jihoafrické republice.
 • Zato ve Spojených státech se předpokládá, že produkce poklesne o 13 %, a v Turecku dokonce o 20 %.
Počasí pomerančům v Brazílii přeje. Rekordní bude i produkce pomerančové šťávy Jan Vašek / Pixabay

Bude i více pomerančové šťávy

Díky bohaté sklizni pomerančů lze očekávat i vyšší produkci pomerančové šťávy – ta by se meziročně měla zvýšit o 17 % na 1,8 milionů tun.

 • Největším producentem pomerančové šťávy je Brazílie, odkud se jí letos vyveze okolo 1,1 milionů tun.
 • Nejvíce pomerančové šťávy se minulý rok spotřebovalo v EU (701 tisíc tun) a v USA (552 tisíc tun).

Začněte den zdravě a s chutí

Kupte se slevou Džus Relax.

Porovnat slevy

Sklizeň mandarinek bude bohatá

Ve světě prudce roste i obliba mandarinek, přičemž jejich globální produkce se na období 2020/2021 odhaduje na 33,1 milionů tun.

 • Čína coby největší producent mandarinek na světě by jich v tomto období měla podle odhadů díky příznivému počasí sklidit rekordních 23,1 milionů tun.
 • I produkce mandarinek v Evropské unii by měla vzrůst o 10 % na 3,1 milionů tun. V Turecku stoupne o 25 % na 1,8 milionů tun, v Maroku by měla vzrůst o 30 % na 1,2 milionů tun a ve Spojených státech také stoupne o 5 % na 882 tisíc tun.
I mandarinek bude díky příznivém počasí dost Igor Ovsyannykov / Pixabay

I grepů bude letos víc

Na vzestupu je i produkce grepů – i když v porovnání s produkcí pomerančů a mandarinek jde o docela zanedbatelné číslo. Odhad produkce grepů v období 2020/2021 je 6,9 milionů tun.

 • Největším producentem grepů je opět Čína, kde by se jich mělo podle předpovědi sklidit 5 milionů tun.
 • V USA se očekává 6% nárůst na 512 tisíc tun, v Jihoafrické republice by mělo dojít jen k mírnému nárůstu na 360 tisíc tun a třeba v Turecku o 7 % na 290 tisíc tun.
Jen citronů bude letos o něco méně Pexels / Pixabay

Jen citronů a limetek bude méně

Zatímco se u všech ostatních citrusů očekává menší či větší nárůst produkce, u citronů a limetek budeme nejspíše v období 2020/2021 sledovat mírný pokles na 8,3 milionů tun z původních 8,4 tun z předchozího období.

 • Zvýšení produkce se vzhledem k dobrému počasí očekává v Mexiku o 6 % na 2,9 milionů tun, v Evropské unii o 11 % na 1,6 milionů tun či v Turecku o 5 % na 1 milion tun.
 • Velký pokles v produkci o cca 30 % budeme nicméně sledovat v Argentině, kde se kvůli nepříznivému počasí sníží produkce na 1 milion tun a v USA, konkrétně o 6 % na 940 tisíc tun.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz