Pánové, jarní úklid se týká i vás! Udělejte si pořádek v garáži a dílně

Muž drží francouzský klíč VGstockstudio / Shutterstock.com

Jaro je čas úklidu. Hospodyňky myjí okna, zbavují se nepotřebného harampádí a někteří muži to zpovzdálí sledují a myslí si, že jsou z obliga. Viděli jste však svoji dílnu nebo garáž? Nepotřeboval by i váš pracovní prostor generální úklid?

Přečtěte si také

Kolik stojí krabička cigaret ve světě? U protinožců by vám spadla čelist
Kolik stojí krabička cigaret ve světě? U protinožců by vám spadla čelist

Jak na úklid garáže?

1. Pracovní stůl

Úklid začněte u pracovního místa, to je ústřední bod každé dílny. Dbejte na dostatek světla a místa, neumisťujte stůl za dveře a připojte k němu úložný prostor na nejpoužívanější pomůcky a zahradní nářadí.

Využijte každé volné místo, poličky a držáky připevněte přímo na zeď – ušetříte tak spoustu prostoru.

Obnovte si svoje nářadí v dílně 👍

2. Pořiďte si regály

Regály jsou skvělým prostorem na ukládání všeho potřebného. Můžete koupit ty dřevěné, anebo kovové s vyšší nosností. Vyrobit si je však zvládnete bez problému z pár prken nebo staré skříně sami. Už při sestavování polic si rozvrhněte, co budete kam dávat.

Dole udělejte širší mezery, aby se sem vešly větší a těžší věci. Lehké předměty a krabice snadno nastrkáte i nahoru. Dodržujte doporučenou zátěž danou výrobcem, u doma vyrobených polic se orientujte podle sebe. Pokud se police nebezpečně prohýbá, raději něco odstraňte.

Dva muži pracují v dílně Ground Picture / Shutterstock.com

3. Nářadí

Nářadí uložte do praktických boxů – na výběr máte z různých velikostí kufříků či brašen. Nejpoužívanější nářadí a nezbytné pomocníky skladujte pohromadě, při nutnosti opravy jen vezmete tašku a máte vše uloženo po ruce.

Méně frekventované nářadí lze uskladnit v pojízdných skříňkách nebo vozících. Můžete je samozřejmě dát i do polic, ale pojízdný úložný prostor lze kamkoliv převézt a nemusíte nic předělávat. Ostré nástroje jako pilky a sekery pak pověste na zeď. Nejlépe je opatřete krytem ostří a uklízejte je pečlivě – nebudete je potom muset tak často brousit. Na zdi vám navíc nehrozí, že se o ostří nechtěně pořežete.

4. Organizéry na drobnosti

Různé krabičky a malé dózy využijete i ve své dílně – v obchodech lze koupit dělené krabice přímo na šroubky a malé dílky, ve větších krabicích zase mohou být uloženy smotané kabely a dráty.

  • Organizéry nemusíte kupovat ve specializovaném obchodě – zkuste se místo toho zeptat ženy, jestli nemá starý box na šperky nebo kosmetiku.
  • Šikovné jsou i krabičky od pracích kapslí nebo tablet do myčky. Prakticky zadarmo do nich uložíte vše, co potřebujete.
Srovnané nářadí na zdi v dílně Daleen Loest / Shutterstock.com

5. Zbavte se nepotřebných věcí

Máte v rohu dílny zastrčen ještě zabalený prut na ryby, protože si ho jednou určitě vyzkoušíte? Možná je čas zbavit se nepotřebných věcí u každé zvažte, zda ji někdy v budoucnu reálně využijete. Některé méně používané nářadí si samozřejmě nechte, ale zmíněný prut, sbírku plechovek nebo nefungující elektroniku, kterou někdy opravíte, asi potřebovat nebudete.

Co takhle si pořídit do dílny něco šikovného?

Nejlepší tipy, jak si zorganizovat dílnu

  • Investujte do magnetické lišty a navěste na ni všechno kovové nářadí. Pilníky, šroubováky a klíče budou vždy po ruce.
  • Technický vysavač vám ušetří čas při úklidu. Hoblování a broušení nadělá spoustu nepořádku, na který smeták nestačí a domácí vysavač by se jím mohl poničit. Výkonný vysavač využijete i na terase, zahradě nebo při vysávání auta.
  • Nepodceňujte osvětlení – investujte do pořádné žárovky nebo LED osvětlení, které osvítí celý pracovní prostor. Bude se vám lépe pracovat, nebudou vás bolet oči, a navíc je to i bezpečnější.
  • Nenechejte nepořádek zajít do extrému – někdo by se mohl rozhodnout uklidit dílnu či garáž bez vás, a to rozhodně nechcete!