Instagram pro děti? Facebook chce bezpečnější verzi dostupnou mladším 13 let

Lidé na Instagramu tráví hodiny denně. Oblíbí si jej i děti? Unsplash

Jistě jste zaznamenali dokument V síti, jehož obsah vyvolává celou řadu otázek. Jedna z nich ale jasně vystupuje: Jak můžu jako rodič před něčím podobným své dítě ochránit, aniž bych mu k internetu výrazně omezil, nebo dokonce úplně zakázal přístup? Pomoci by s tímto mohl Instagram, který chystá verzi speciálně určenou dětem pod 13 let.

Přečtěte si také

Potraviny, které nás mohou uchránit před vážnými nemocemi
Potraviny, které nás mohou uchránit před vážnými nemocemi

Nové priority Instagramu

Podle informací, které zveřejnil server BuzzFeed News, stanovil management Instagramu prioritu na verzi pro děti pod 13 let věku. Pracovní skupina, která má projekt na starost, se chce zaměřit především na:

  • urychlení integrity a soukromí, aby bylo možné zajistit tu nejbezpečnější možnou zkušenost pro teenagery
  • na vývoj verze Instagramu, která umožní dospívajícím pod 13 let aplikaci užívat bezpečně

Děti ho mít nemůžou?

Možná se někdo z vás podivuje – vždyť na Instagramu jsou děti pod 13 let i dnes… Ano, je tomu tak, nicméně dle podmínek Instagramu je to zakázané. Během registrace musíte vyplnit věk. Pro spoustu firem působících v online prostředí se ovšem jedná o výzvu – není lehké děti přimět, aby vyplňovaly věk skutečný. Instagram nicméně vyvíjí novou technologii, která by s tímto problémem měla pomoci.

Instagram je součástí dnešní reality. Měly bychom děti učit, jak s ním fungovat, anebo jim ho preventivně zakazovat? Unsplash

Názory se různí

Priya Kumar zkoumá, jakým způsobem sociální sítě ovlivňují rodiny. Dle jejího názoru nová verze povede k legitimizaci zpeněžení dětských interakcí – stejně jako nyní Instagram (a jeho vlastník Facebook) vydělává na dospělých, bude vydělávat i na dětech. Tvrdí, že aktuálně děti odchází na YouTube, snaha Instagramu tak dává smysl. Čím více uživatelů daná platforma či aplikace má, tím větší je i potenciál tržeb.

Simona Dejdarová, klinická psycholožka a psychoterapeutka, pomáhá rodinám v problémech. K problematice Instagramu se staví jako ke standardu dnešní doby, se kterým bychom se měli naučit žít – ať už jsme dospělí, nebo děti. Vidí velký potenciál pomoci od rodičů a odborníků, kteří by měli rozvířit debatu a šířit osvětu o kladných i negativních stránkách Instagramu.

Jestliže mají dnešní mladí lidé Instagram jako nedílnou součást svého života, svých sociálních kontaktů, svých vztahů, svého sebepojetí, pak vidím jako nejlepší cestu prostředí Instagramu zkoumat a pomáhat dětem, aby ho poznaly, porozuměly mu a naučily se s ním zacházet, jako se vším v životě, co může dobře posloužit, ale může být také zdrojem potíží, problémů, nebo dokonce rozvíjejících se patologií,“ vysvětlila.

Vyvarujte se zakazování

K jakému názoru se přikláníte, záleží na vás. Je však rozumné si připustit, že v dnešní době nelze dítěti něco zcela zakázat. A pokud se cestou zákazů vydáte, uvědomte si, že zakázané ovoce chutná nejlépe.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz