Žena odkázala královedvorské Zoo dům! Pomůžete ale i padesátikorunou

Podpořte zvířata v zoologických zahradách Safari park Dvůr Králové

Vládní protipandemická opatření uzavřela brány zoologických zahrad už vloni – jenže zatímco do nich neproudí návštěvníci, jejich chod musí nadále pokračovat. Zoo se tak dostaly do těžké situace, kdy je nutné obstarat potravu a každodenní péči o zvířata, ale chybí jim finanční prostředky.

Přečtěte si také

Průzkum ukázal, že Češi platí raději kartou. Hotovost je na ústupu
Průzkum ukázal, že Češi platí raději kartou. Hotovost je na ústupu

Ztráty jsou vysoké

„Situace se stále zhoršuje. Velmi si proto ceníme neutuchající podpory veřejnosti, která nám pomáhá toto náročné období překlenout. Ke konci roku ztráty činily zhruba 30 milionů korun a nadále rostly. Bohužel stále nevíme, kdy se vše dostane k normálu a budeme moci naše příznivce přivítat zpět v areálu,“ řekl v únoru 2021 ředitel Safari Parku Dvůr Králové Přemysl Rabas.

Zoologickým zahradám v posledních dnech svitla naděje v podobě podpory od státu, díky níž snad nebude muset dojít na nejhorší možný scénář, kterého se zoo obávaly, tedy na odvoz zvířat do zahraničí nebo dokonce jejich utracení pro snížení počtu. Nikdo ovšem neví, kdy se situace obrátí k lepšímu a návštěvníci budou moci opět obdivovat zvířata přímo u jejich výběhů a klecí. Z toho důvodu jsou zahrady rády za každou pomoc, co se jim dostává.

Zvířata si díky vám pochutnají Safari park Dvůr Králové

Každý příspěvek se počítá

Zoologické zahrady se snaží svou situaci zlepšit – v safari parku ve Dvoře Králové proto vznikla třeba kampaň Pozvi zvíře na oběd. Díky ní může kdokoliv z nás vybrat menu v hodnotě 100 až 450 Kč pro některý z patnácti druhů zvířat, mezi nimiž nechybí například lvi či hroši. „Celá naše rodina miluje královedvorskou zoo, a tak jsme ji chtěli podpořit. Pozvali jsme proto na oběd chameleona a hrabáče,“ popisuje návštěvnice Lenka.

Tento způsob podpory se těší oblibě a někdy se k němu vážou až neuvěřitelné příběhy. „Zaměstnanci covid týmu z infekční kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové pozvali – podobně jako i další lidé – na oběd všechna zvířata z naší kampaně,“ říká Přemysl Rabas a pokračuje ve vyprávění o tom, jak moc se lidé snaží pomoci.

„Setkali jsme se i se seniory, kteří safari parku darovali celé prosincové rouškovné, a paní Milada Fafková safari parku odkázala dokonce rodinný dům za 4,5 milionu korun. Podpora lidí je až dojemná a já bych všem rád touto cestou vyjádřil velký dík. Bez pomoci veřejnosti bychom neměli šanci současnou situaci zvládnout,“ přiznává Rabas.

Domácí mazlíčci si také chtějí pochutnat

V Zoo Praha mají stravenkový systém

Pražská zoo přišla s podobným konceptem, který nazvala Stravenky pro zvířata. Jejich hodnota se pohybuje od 50 do 600 Kč a týkají se 70 druhů zvířat. Už v loňském roce se prodalo přes 40 000 stravenek. „Za každou, i sebemenší podporu velice děkuji! Peněžní dary v celkové hodnotě 11 376 721 korun směřované na adopci a sponzoring zvířat jsou pro nás obzvlášť v této složité době nesmírně důležité,“ řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Jak můžete podpořit i svoji oblíbenou zoologickou zahradu, zjistíte přímo na jejích webových stránkách.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz