Obsadili vám dům mravenci? Vyženete je kořením i bylinkami

Obsadili vám dům mravenci? Vyženete je kořením i bylinkami

Když mravenci útočí – i tak by se dala nazvat situace, kdy se k vám do kuchyně nastěhuje celá rodina malých nezvaných hostů. Nejčastějším důvodem je samozřejmě dostatek potravy. Objevili jste mravenčí cestu nebo mravence v potravinách? Zbavte se jich pomocí našich rad.

Přečtěte si také

Nevíte, co vařit? Recepty z rýže a luštěnin každý den na jiný způsob
Nevíte, co vařit? Recepty z rýže a luštěnin každý den na jiný způsob

Hmyz v kuchyni? To není zrovna příjemné zjištění. A to platí také pro malé šikovné mravence, kteří si k vám mohou najít cestu po fasádě, škvírami nebo dokonce dveřmi z terasy. Základem pro vytvoření domova bez nežádoucího hmyzu je samozřejmě prevence. A když už se stalo, že vás mravenčí kolonie navštívila, pak nezbývá, než důsledně zakročit.

Prevencí proti hmyzu

Úklid – to je samozřejmě krok číslo jedna. Pravidelný úklid můžete zpestřit esenciálními olejíčky a octem. Zatímco vonné oleje, jako jsou eukalyptus, citronella či levandule, odpuzují více druhů hmyzu, ocet vám úklid usnadní a ještě zabrání vstupu mravencům – ti ho totiž nemají rádi. Kromě pravidelného vytírání a utírání prachu je dobré v rámci prevence také zvážit uskladňování potravin. Nesprávné skladování ve spíži usnadní útok mravenců – ti se dostanou přes papírové obaly. Proto dbejte na skladování surovin v plastových či skleněných dózách, do kterých se hmyz nemá šanci dostat.

Voňavé bylinky

Milujete bylinky a používáte je nejen v kuchyni? Ozdobte s nimi parapety oken (bylinky v květináči, 89,90 Kč, Albert hypermarket do 18.6.). Silné aroma některých rostlinek odpuzuje hmyz – mnohdy tak ani nebudete potřebovat sítě proti havěti. Volte třeba bazalku, mátu, eukalyptus nebo osvědčenou a krásnou levanduli (levandule blue scent, 34,90 Kč Kaufland, do 18.6.). A že nejste příznivci pěstování zeleně? Nevadí. Pomohou vám vonné esenciální olejíčky zmíněných bylin. Ty můžete smíchat s vodou a postřikem aplikovat na vstupy do domy, do oken a všude tam, kudy se k vám může dostat nezvaný hmyz.

Do boje proti mravenčí armádě

A když najdete zástup mravenců? Zkřižte jim cestu kořením. Díky dobře vyvinutému čichu nesnesou výrazná koření. Můžete vytvořit posyp třeba z pepře. Podobně by měla zafungovat také skořice, sůl nebo pálivá paprika. Dobrým preventivním opatřením je také voňavý hřebíček. A co použít kromě koření? Třeba zubní pastu nebo prášek do pečiva. 

Zabydlená rodina mravenců

Pokud najdete mravenečky v potravinách, nezbývá, než je vyhodit nebo mravence odlákat do nastražených pastí. Ty vylákají mravence a znemožní jim past opustit. I toto může být řešení. Posledním řešením jsou pak chemické postřiky či nástrahy (nástraha na mravence Bayer Garden, 79,90 Kč, Teta drogerie do 17.6.), které však malé nezbedníky zahubí. Většinou jde o poslední možné řešení – s ohledem na domácí mazlíčky, děti a skladování potravin s chemií spíše opatrně. Raději mravence vypuďte pomocí babských rad – klid máte zaručen.