Proti klecovým chovům brojí už i giganti potravinářského průmyslu. Chtějí urychlit změnu

Potravinoví giganti nesouhlasí s klecovým chovem slepic, a tak vyzvali členy Evropského parlamentu k akci Obránci zvířat

Klecové chovy patří k nejhorším způsobům, jakým lze chovat slepice – vedle sebe jich na malém prostoru žije hned několik a trpí. Ochránci zvířat na problém již déle upozorňují, nyní se k nim však přidaly i větší společnosti. Ty vyzvaly Evropskou unii, aby celý proces urychlila a donutila firmy k jiným způsobům chovu. Jaké společnosti se zapojily a jaká je situace s chovy u nás?

Přečtěte si také

Mastercard fandí kryptoměnám: Klientům je umožní nakupovat i prodávat a věrnostní body nahradí bitcoinem
Mastercard fandí kryptoměnám: Klientům je umožní nakupovat i prodávat a věrnostní body nahradí bitcoinem

Dopis představitelům Evropského parlamentu

Potravinoví giganti, včetně Unilever, Nestlé či Mondelēz, chtějí skoncovat s klecovým chovem slepic. Vyzývají k tomu Evropskou unii. Ačkoli v posledních letech výrazně vzrostl zájem o řešení situace ohledně chovu slepic, giganti stále nejsou spokojeni. V březnu proto napsali dopis členům Evropského parlamentu s cílem ukončení klecových chovů v EU.

V dopise, který podepsaly i společnosti jako Aldi, Ferrero či IKEA, stojí, že: „Společnosti, které přestávají odebírat vejce od slepic v klecích, vydláždily cestu pro změnu způsobu chovu hospodářských zvířat v Evropské unii. Systémy bez klecí jsou rozšířené, ekonomicky dávají smysl a slepicím poskytují lepší podmínky pro život.“

Společnosti se snaží o změnu zevnitř – začínají sami u sebe, a stávají se tak vzorem pro ostatní. Například firma Unilever v Evropě již vejce z klecových chovů neodebírá. Z celosvětového supply chainu by pak chtěli vajíčka z klecových chovů nahradit nejpozději do roku 2025.

Klecové chovy slepic ve Svinčanech Obránci zvířat

Stav klecového chovu v České republice

V listopadu loňského roku podepsal prezident Miloš Zeman novelu zákona o ochraně zvířat proti týrání. Mimo jiné v ní bylo dohodnuto, že od roku 2027 budou klecové chovy slepic zakázané. „Je to obrovský úspěch! Česká republika se zákazem klecových chovů zařadila po bok vyspělých států, jakými jsou Německo, Rakousko nebo Švýcarsko, a spolu s nimi udává trendy v ochraně zvířat,“ řekl předseda spolku OBRAZ – Obránci zvířat Marek Voršilka po schválení novely zákona v Senátu.

Tomuto úspěchu předcházel velký tlak veřejnosti – v červnu 2018 byly zveřejněny investigativní záběry, jak se lidé chovají ke slepicím v klecích. Veřejnost reagovala velmi tvrdě, což vyslyšely třeba i supermarkety, které se zavázaly, že do roku 2025 budou vajíčka brát z jiných zdrojů.

Ověřujete si, odkud k vám vajíčka z obchodu putují?

Kupte se slevou Vejce M.

Porovnat slevy

Je to na nás

Pokud chcete, aby vše kolem nás bylo ekologické a firmy zvířatům nabídly plnohodnotný život, začněte u sebe. Kupujte produkty jen od těch firem, které splňují vaše požadavky – ostatním by tak mohla klesnout poptávka, díky čemuž začnou pátrat po příčinně. A pokud jí bude nespokojenost veřejnosti s podmínkami chovu, možná pak zváží změnit svůj přístup.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz