Udělejte si zásoby vepřového masa. Po Velikonocích totiž výrazně zdraží

Teď je nejlepší čas udělat si zásobu vepřového masa do mrazáku Ludiarin / Pixabay

Stačili jste si už v obchodech všimnout dražších potravin? Už teď platíme víc za pivo, papriky či květáky, přičemž další zdražení teprve přijde. Jedno je však již teď jisté – po Velikonocích přijde řada na vepřové maso. I to se nám totiž výrazně prodraží. Kdy přesně to bude a kolik za vepřové maso nově zaplatíme?

Přečtěte si také

Barborky už zítra! Co tato tradice znamená a jak na to, aby vám větvičky barborek do Vánoc rozkvetly?
Barborky už zítra! Co tato tradice znamená a jak na to, aby vám větvičky barborek do Vánoc rozkvetly?

Za poslední měsíc zdražilo vepřové o 26 %

V současné době hlásí německá burza jatečně upravených těl růst cen vepřového masa. Jedno jeho kilo stojí na burze 1,5 EUR, což je nárůst oproti minulému týdnu o 7,1 %. Za poslední měsíc je ovšem nárůst ještě výraznější. „Během posledního měsíce vyšplhala cena vepřového masa o 26 procent. Německá burza, podle které se ceny řídí, neměla problém během jednoho týdne zvýšit ceny třeba o 14 centů,“ komentuje vývoj na burze Karel Pilčík, předseda Českého svazu zpracovatelů masa.

Spotřebitelé pocítí zdražení později

Na cenách v obchodech však toto zdražení pocítíme o něco později, protože obchodníci mají s dodavateli nasmlouvané určité dodací a cenové podmínky, které nicméně končí svou platnost po Velikonocích. A právě tehdy zdražení pocítíme. „Na pultech je maso ještě levné, řetězce mají nasmlouváno. V nákupech už se však cena promítla. Očekávám, že tak druhý až třetí týden po Velikonocích přijde zdražení,“ vysvětluje Karel Pilčík.

Cena za jedno kilo vepřové kýty, která se teď prodává za 110 Kč, by tak po Velikonocích mohla být 125 Kč, zatímco vepřová pečeně by ze 120 Kč/kg mohla skočit nově na 135 Kč/kg.

Řízky se nám letos opět prodraží Andreas Lischka / Pixabay

Sledovat akce na vepřové maso se vyplatí

Že se bude cena vepřového masa zvyšovat potvrzují i obchodní řetězce, všechny do jednoho se ale snaží pro zákazníky zajistit co možná nejvýhodnější cenu – proto bude nyní důležité sledovat slevové akce v letácích. „S vývojem nákupních cen se dá očekávat zvýšení prodejní ceny vepřového masa. Přesto každý týden pravidelně připravujeme atraktivní nabídku, abychom našim zákazníkům nabídli nejlepší cenu na trhu,“ uvedla například Renata Maier, tisková mluvčí Kauflandu.

Totéž potvrzuje i Tomáš Kubík za Penny Market: „Možnost navýšení cen vepřového masa ze strany našich dodavatelů jsme zaregistrovali. Naším cílem je za všech okolností pro naše zákazníky udržet v souladu s naší filozofií co nevýhodnější ceny na trhu."

V návaznosti na zdražení masa ovšem musíme počítat také se zdražením masných výrobků – tudíž třeba jedno kilo šunky od kosti, které nyní stojí 189 Kč, může po Velikonocích vyjít i na 209 Kč.

Proč ke zdražení vepřového dochází?

Za zdražení vepřového masa může především africký mor v Číně, kvůli němuž museli Číňané utratit značné množství svých prasat. Poptávka Číny po vepřovém masu ze zahraničí se tedy výrazně zvyšuje, což se promítá především na evropském trhu. Ani Evropa však není afrického moru ušetřena – letos zde zatím bylo zaznamenáno na 300 případů, a to v Srbsku (17), Rumunsku (281) a na Ukrajině (2).

Zdraží i masné produkty Moerschy / Pixabay

Na dovozu vepřového masa jsme závislí

Co se týče vepřového masa, Česko v tomto ohledu soběstačné rozhodně není. „Bez dovozu ze zahraničí by tuzemské masny vypadaly jako před rokem 1989. Na maso bychom stáli dlouhé fronty a museli bychom omezit jeho konzumaci," nastínil soběstačnost s vepřovým masem ekonom Štěpán Křeček pro ČTK.

Řetězce čekají na českou produkci, cena ovoce a zeleniny roste

Rostou však i ceny ostatních potravin – jen pivo stačilo od minulého roku podražit o 9 % a zdražení se také očekává u tabákových výrobků. V souvislosti s koncem sezóny skokově zdražuje i zelenina či ovoce, a obchodní řetězce jsou tak opět nuceny na krátkou dobu zvýšit ceny – nedostatečnou domácí produkci totiž vyvažují dovozem.

„Po zimě docházejí zásoby v rámci české sklizně a přechází se na dovozovou část. Tento přechod může krátkodobě zvyšovat ceny. Ta samá situace byla i v loňském roce, kdy například ceny květáku vystřelily na dvojnásobek,“ vysvětluje tiskový mluvčí Tesca Václav Koukolíček.

Zásobujte se dopředu

Čeští zemědělci mají vysoké náklady

Velký otazník zatím visí také nad sezónními pracovníky ze třetích zemí, kteří jsou pro tuzemské zemědělce velmi důležití. Už vloni měli čeští zemědělci zoufalý nedostatek pracovní síly a chybělo až 3,5 tisíce lidí – pracovníci v zemědělství nicméně chyběli i před pandemií.

Právě od nákladů na pracovní sílu se ovšem bude odvíjet také cenová hladina české zemědělské produkce pro konečného spotřebitele. A už teď mají zemědělci vyšší náklady v souvislosti s nákupem ochranných pomůcek a povinných antigenních testů.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz