Pivo se vaří i z banánů a vypijeme ho přes 140 litrů ročně! Co jste o pivu (ne)slyšeli

pivo je oblíbeným nápojem na celém světě

Pivo patří mezi nejoblíbenější české nápoje. Jeho obliba se tak rozmohla, že můžeme narazit na ovocné či nealkoholické varianty. Přinášíme vám přehled zajímavostí, které jste o pivu rozhodně netušili!

Přečtěte si také

Jak budou mít obchody otevřeno ve státní svátek 28. září 2021? Někteří prodejci využijí výjimek
Jak budou mít obchody otevřeno ve státní svátek 28. září 2021? Někteří prodejci využijí výjimek

I pivo má svůj odstín!

Pivo se dělí na čtyři kategorie, kdy můžeme mluvit o rozlišení podle barvy. 

 • světlé
 • polotmavé
 • tmavé
 • řezané

Co ovlivňuje barvu?

Záleží na použitém sladu. Světlé pivo pochází ze světlého sladu. Polotmavé pivo je pestřejší. Obsahuje tmavé a karamelové slady a směsi barevného světlého sladu. Tmavé pivo tvoří tmavý slad. Řezané pivo se pyšní kombinací obojího. Vyrábí se stáčením tmavého i světlého sladu do jedné nádoby.

Výčepní pivo

Výčepní pivo se pozná nízkým stupněm alkoholu. Patří sem piva z ječných sladů s 8 až 10 % hmotnosti EPM. Můžeme jmenovat Krušovice, Gambrinus, Starobrno nebo Budweiser Budvar. Většina výčepních piv má sladkou chuť a nevyznačují se přílišnou hořkostí.

Tip

Ve slevě je právě pivo světlé výčepní Gambrinus 10°. Hypermarket Albert ho nabízí za 9,90 Kč a to až do úterý 18. června!

Ležáky

Ležáky pocházejí z ječných sladů. Spadají sem piva tzv. “jedenáctky” a “dvanáctky”. Čili piva se stupňovitostí 11 a 12 % hmotnosti EPM. V této kategorii si pochutnáme na pivech jako je Pilsner Urquell, Krakonoš, Kozel, Zlatopramen a mnohých dalších. Ležáky se vyznačují mnohem rozmanitější chutí! Setkáváme se se silnou chmelovou chutí, hořkostí nebo naopak příjemně sladkým nádechem.

Tip

Objevili jsme pivo v akci, které vám jistě zachutná. Světlý ležák Zlatopramen 11° zakoupíte v prodejnách Albert za 9,90 Kč. Sleva končí v úterý 18. 6. Máte raději Plzeňský prazdroj? Pak vás potěšíme! Ve slevě je též pivo Pilsner Urquell! Prodejny Kaufland jej nabízejí za 19,90 Kč a to až do úterý 18. června. 

ročně vypijeme nejvíce piva na světě

Speciály

Mezi speciální piva patří ta, která přesahují 13 % hmotnosti EPM. Pocházejí z ječných sladů a můžeme je zaznamenat u značky Krakonoš. Ta pravidelně každé Vánoce a Velikonoce vydává svoje speciální “čtrnáctky”. Někomu naopak toto pivo nechutná, protože je příliš hořké.

Nealkoholická piva

Patří sem piva s podílem alkoholu nejvýše o,5 % hmotnosti EPM. Tato piva jsou povolena řidičům a je bezpečné je pít před řízením. Ovšem pozor! Při větším množství těchto piv je diskutabilní, zda nám hladina alkoholu v krvi lehce nestoupne. Známou se svými nealkoholickými pivy stala značka Birell.

Ochucená a ovocná piva

Ovocná piva si získávají stále větší oblibu. Při jejich zavedení na trh v České republice byl dokonce jejich prodej vyšší než u běžných piv! Podíl alkoholu nesmí překročit 10 % celkového objemu. Avšak většina radlerů má obsah alkoholu maximálně 2,5 % hmotnosti EPM. Počet příchutí stále roste. Jmenujme například piva citronová, bezinková, třešňová, jablečná nebo zázvorová.

Tip z Kupi.cz 

Zjistili jsme, že nealkoholické ochucené pivo Radler od značky Zlatopramen je právě ve slevě. Vychutnejte si ho za pouhých 13,90 Kč Pozor! Akce končí v úterý 18. 6.

Věděli jste, že...

 • nejhledanější položkou na online hlídači cen Kupi.cz je pivo?
 • patronem českého piva je Svatý Václav?
 • od roku 2010 české pivo patří mezi Sedm divů Česka?
 • v České republice je největší průměrná spotřeba piva na světě? Jedná se o 140 litrů na osobu ročně!
 • 90 % českých piv je plzeňského typu?
 • Argentina má pro své politické strany vlastní značky piva?
 • ve starověkém Egyptě bylo pivo platnou národní měnou?
 • nejsilnější pivo na světě obsahuje celých 67,5 % alkoholu?
 • v Africe mají vlastní pivo, které se vaří z banánů? Říká se mu Raha.
 • v Amsterdamu čistí ulice alkoholici? Platí je pivem!
 • Rusko nepovažuje pivo za alkoholický nápoj od roku 2013?
 • nejstarší pivo vymysleli Sumerové? Je staré přes 4 000 let!
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz