Vytahujete klíště olejem? Pak riskujete! Jaký je rozdíl mezi boreliózou a encefalitidou

Jak se bránit útoku klíšťat, jak se jich zbavit a vyhnout se nemoci?

Počasí nás svléklo do letních šatů, šortek a triček s krátkým nebo žádným rukávem. Umíme se chránit proti slunci, zvládneme i sluneční brýle či pokrývku hlavy. Jedno riziko však stále podceňujeme. Jsou jím klíšťata. Mýtus, že s nacházejí „jen“ v lese a na stromech totiž stále přetrvává. Jak to s nimi je? A lze se před nimi ochránit?

Přečtěte si také

Tesco nabízí „válečnou“ zásilku potravin až k vám domů. Nápad je to dobrý, ale má své mouchy
Tesco nabízí „válečnou“ zásilku potravin až k vám domů. Nápad je to dobrý, ale má své mouchy

Kde bydlí klíště

Překvapením pro mnohé bude, že klíšťata nejsou výsadou lesů a hájů. A co víc, neskáčou na nás ze stromů. Hojně se totiž vyskytují v městských parcích, zahradách, na loukách a dokonce i v nadmořských výškách okolo 1 500 m n. m. Mají nejraději nižší listnaté křoviny, ale nepohrdnou ani těmi jehličnatými. Bydlí též v trávě, která je vyšší než 20 cm. Lehkou brzdou jsou mu vysoké teploty, ale pokud se schová do stínu vyšší trávy nebo do vlhkého prostředí kolem rybníku, je aktivní stále. A to dokonce už od teplot 5 ˚C.

Chraňte své tělo

Metod, jak ochránit své tělo je hned několik. Pokud vyrážíte do lesa, měly by být samozřejmostí pevné boty a dlouhé kalhoty. Ty by měly být buď opatřeny gumičkou a u dětí je můžete schovat do ponožek. Snížení rizika pomůže i speciální repelent na klíšťata. V akci můžete získat u Pharma Pointu Predator Forte za 139 Kč. V Alphega lékárně je k dispozici OFF! Max spray za 99 Kč. Můžete si zkusit vyrobit i svůj domácí.

Využívejte repelent, správné oblečení a vždy s zkontrolujte. U klíštěte jde o čas.

Jak dostat klíště z těla ven

Běžně rozšířenou metodou je použití oleje nebo masti. Tento způsob je však nejméně vhodný. Právě proces dušení klíštěte totiž urychluje případný přenos nemocí (klíště svůj obsah vyvrhne do rány). Nevhodné je také jeho vytrhávání rukou. Menší klíště (nymfu) obvykle stačí vyviklat tamponkem (nebo ušním tamponkem) napuštěným mýdlem.

Na většího jedince použijte buď speciální háček, kleštičky nebo pinzetu (v Benu lékárně získáte i s antibakteriálními ubrousky za 40 Kč). Zvolit můžete také Ixosafe set pro odstranění klíštěte, kde máte vše potřebné, a který je k dostání za 210 Kč, též v Benu lékárně. Klíště uchopíte a vikláním ze strany na stranu jej opatrně vytáhnete. Pokud je nemáte s sebou, poslouží dobře i kapesník, který upravíte do špičky. Existuje také metoda, kdy klíště pomocí speciální karty podeberete a vytáhnete ven. Vhodné jsou také speciální spreje, které klíště zmrazí a usnadní jeho vyndání (v nabídce Dr. Maxe je sprej Atix za 249 Kč). Postižené místo poté vždy vydezinfikujte.

Co byste měli vědět

  1. Ať už zvolíte jakoukoli metodu, vždy hraje nejdůležitější roli čas. Čím déle je klíště přisáté, tím vyšší je riziko nákazy.
  2. Klíště může po vašem těle pochodovat i několik hodin než najde vhodné místo k přisátí. Většinou si vybírá jemnou kůži se zvýšenou vlhkostí (např. třísla, za ušima, podpaží, podkolení jamky).
  3. Kontrolujte se vždy po příchodu z venku, ale i ráno.
  4. Pokud v ráně zůstanou kusadla (bez hlavičky), tělo si s tím samo poradí. V případě, že tam zůstane i hlavička, navštivte lékaře.
Nepodceňujte nestandardní chování těla, pokud jste měli klíště.

Sázejte na jistotu

Pokud si chcete být jistí, klíště si schovejte. Můžete jej poslat do specializované laboratoře k rozboru a nebo si udělat domácí test. Místo každopádně sledujte. Jaké jsou příznaky nemoci?

Co je to klíšťová encefalitida

Tato virová nemoc je dvoufázová. V první fázi připomíná běžnou chřipku nebo virózu. Druhá fáze už je doprovázena horečkami a postižen je také centrální nervový systém doprovázený bolestmi hlavy, poruchami paměti a spánku, tuhostí šíje, závratěmi či třesem. V některých případech způsobí invaliditu nebo dokonce smrt. Vhodnou ochranou je v tomto případě očkování. Antibiotika nezabírají na nemoc samotnou, pouze na její vedlejší účinky. A pozor, klíště není jediným přenašečem této nemoci. Můžeme se například nakazit i nepasterizovaným mlékem.

Co je to lymeská borelióza

Prvními příznaky, objevujícími se po 1 - 4 týdnech, od přisátí jsou únava, bolest hlavy či kloubů a zvýšené teploty. Často se objeví i znaménko vypadající jako oko býka (rudá skvrna s vybledlým středem). Pokud se v této fázi nemoc neléčí (příznaky mohou být přehlédnuty), přejde po čase do své druhé fáze (1 - 4 měsíce po nakažení) - postihne centrální nervový systém, otok kloubů, brnění a slabost končetin, opakující se záněty spojivek a někdy i poruchy srdečního rytmu. U třetí fáze (může se objevit i za několik let) může dojít k trvalým poškozením některých orgánů, které je doprovázeno extrémní únavou. Na rozdíl od encefalitidy, zatím není na boreliózu očkování, ale lze tuto nemoc léčit antibiotiky, avšak pouze v případě, že byla odhalena včas.