Potravinové kvóty neprošly, v obchodech by chyběly okurky, droždí i maso

Kvóty na potraviny nebudou. Senát smetl sporný návrh ze stolu Freepik

Senát odmítl schválit povinný nadpoloviční podíl tuzemských potravin v českých obchodech. Návrh novely zákona, který rozpoutal mnoho debat a obav, se vrátil Poslanecké sněmovně a nyní se čeká na její vyjádření. Ta jej pravděpodobně ovšem již nepodpoří a potravinové kvóty nakonec s největší pravděpodobností nebudou.

Přečtěte si také

Máslo rychle zdražuje: Vyplatí se akce nebo privátní značky řetězců?
Máslo rychle zdražuje: Vyplatí se akce nebo privátní značky řetězců?

Nešťastně napsaná novela narazila na Senát i Evropskou unii

Před návrhem Česko varovala i Evropská komise, protože novela by narušila nejen soutěžní prostředí v České republice, ale také v celé Evropské unii.

Senát však ve čtvrtek Sněmovně novelu vrátil s návrhem, aby byla sporná část ohledně kvót na některé potraviny vypuštěna. Podle Senátu je opatření nešťastně napsané a mnoha zemědělcům a potravinářům by mohlo spíše ublížit, nehledě na to, že by bylo dodržování takového zákona obtížně vymahatelné.

Nyní mají slovo poslanci, konečný verdikt padne zřejmě až v dubnu – již nyní se nicméně očekává, že novelu opětovně neschválí a návrh se většinové podpory nedočká.

Kvóty by výrazně omezily nabídku základních potravin, jako je ovoce a zelenina i jejich ceny Freepik

Kvóty by výrazně omezily nabídku základních potravin i jejich ceny

Navrhovaná změna zákona měla prodejnám nad 400 metrů čtverečních ukládat od příštího roku povinnost, aby 55 % vybraných potravin pocházelo výhradně z české produkce. Povinný podíl by se potom měl každý rok zvyšovat o pět procentních bodů, což by znamenalo, že v roce 2027 by tento podíl byl kolem 80 %. Pro obchody a zákazníky by to znamenalo především výrazně omezenou nabídku zboží, zvyšující se ceny, nedostatek některých základních druhů ovoce a zeleniny mimo sezónu apod.

  • Na tento problém poukazovaly mnohé řetězce, například Globus: „Prakticky bychom museli z nabídky odebrat zajímavé a úspěšné koncepty, jako jsou například produkty v oddělení mezinárodní kuchyně, pulty se sýry z celého světa, oddělení chlazených ryb, mezinárodní vinotéku, kávu, kakao nebo cukrovinky. To všechno bychom byli nuceni drasticky zredukovat," uvedla tisková mluvčí Globusu Lutfia Volfová.
Na pultech obchodů by v případě povinných kvót chybělo i vepřové maso, které se k nám převážně dováží Mark Stebnicki / Pexels

V obchodech by chyběla zelenina a ovoce i vepřové maso

Jedním z největších kamenů úrazu navrhované novely byla přeceňovaná soběstačnost českého zemědělství. Zatímco například u hovězího masa, pšenice, cukru či mléka je naše produkce schopná pokrýt českou roční spotřebu, u jiných základních potravin jsme zcela závislí na zahraničním dovozu. Pokud by byly kvóty schváleny, na pultech obchodů by zásadně chybělo třeba čerstvé ovoce a zelenina či vepřové maso.

  • Například u salátových okurek je Česko z 90 % závislé na zahraničním dovozu, obdobně je na tom i kapusta, květák nebo rajčata.
  • Vepřové maso bylo v roce 2019 desátým nejčastějším výrobkem, u něhož v ČR nejvýrazněji převažuje dovoz nad vývozem.

Problémem by byly také potraviny, které se u nás vůbec nevyrábí, jako například droždí, které k nám putuje nejčastěji ze Slovenska, Maďarska nebo Polska. I suroviny pro některé české značky paštik, vína, tvarůžků nebo kyselých okurek se dováží ze zahraničí a takové potraviny by proto nemohly být považované za ryze české.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz