Znáte metodu NoPoo, kdy na mytí vlasů stačí voda? Zbavte se šamponu jednou pro vždy

Znáte metodu NoPoo, kdy na mytí vlasů stačí voda? Zbavte se šamponu jednou pro vždy

Abychom měli vlasy jako z reklamy, často si myjeme hlavu přípravky, které obsahují poměrně silnou chemii. Výsledkem může být oslnivý lesk, ale také poškozená pokožka hlavy nebo vsakování chemikálií do kůže. Vlasy se při mytí šamponem rychleji mastí. Navíc všechny mydlinky vypouštíme s odpadem do našich vod. Přesně to jsou argumenty těch, kteří se dali na bez šamponovou metodu NoPoo.

Přečtěte si také

Halloween a Dušičky klepou na dveře. Co vše se dá k těmto svátkům levně pořídit v obchodech?
Halloween a Dušičky klepou na dveře. Co vše se dá k těmto svátkům levně pořídit v obchodech?

NoPoo začalo po přečtení složení šamponů

Když zkrátímě slova no shampoo, získáme zkratku NoPoo, která znamená mytí vlasů bez chemie. Každý se rozhodne tuto metodu vyzkoušet z jiného důvodu.

Jedním z nich je, že v klasckých šamponech jsou obsaženy toxické látky jako silikony, rozpouštědla nebo dráždivé tenzidy. Takové látky se poté dostávají na naši pokožku, skrz ni i do těla a se splachováním do vody a životního prostředí. Kromě vlastního zdraví je ted argumentem i příroda okolo nás. Většina látek v šamponech se z vody vyčistí ale například silikony jsou biologicky téměř neodbouratelné.

K NoPoo se také obracejí lidé, kterým se hodně mastí vlasy, neboť trpí různými alergiemi. Běžný šampon funguje tak, že z povrchu pokožky odstraní všechen přirozený maz. Ten naše tělo produkuje jako ochranu. Pokud zmizí všechen naráz, naše pokožka začne produkovat více mazu, aby to vyrovnala. Často pak slyšíme zoufalé: „Já už si musím mýt hlavu každý den.“ Pokud se interval mytí hlavy takto zkrátí, NoPoo metoda může pomoci zase míru mastění vyrovnat. Chce to ale trpělivost a interval mytí hlavy se musí prodlužovat postupně.

Blíží se horké prázdninové dny, kdy naše vlasy dostávají zabrat nejen sluníčkem ale častým namáčením. Metoda NoPoo může být způsob, jak jim ulevit alespoň částečně.

Šampon můžete najít i ve vaší spíži. Zkuste jedlou sodu nebo pšeničnou mouku.

Jedlá soda jako neviditelný pomocník

Pokud se rozhodnete zkusit mýt si vlasy bez šamponu, neznamená to ihned používat jen vodu. K tomuto stádiu se musí postupě dospět. Jako začátek bezšamponové metody je mytí vlasů přírodními látkami. Jednou z nich je jedlá soda. Jedlá soda na sebe naváže maz z vlasů a poté jej s ní opláchnete. Je ale mnohem šetrnější než šampon. Myslete ale na to, že byste ji neměli používat dlouhodobě, měla by být pouze mezistupněm. Pokud byste si myli hlavu jedlou sodou měsíce, začala by vlasy vysušovat.

Když si chcete umýt vlasy jedlou sodou, postup je jednoduchý.

  1. Napusťte si hrníček vlažnou vodou
  2. Dejte do něj vrchovatou lžíci jedlé sody a zamíchejte. Pokud máte zrovna mastnější vlasy, můžete dávku i trochu zvýšit a naopak.
  3. Vlasy si běžně namočtě jako před mytím šamponem.
  4. Postupně si rozlijte vodu se sodou do vlasů a promněte je, ať se dostane všude.
  5. Opláchněte.

Jedná soda sice nepění, ale působí. Když si vlasy opláchnete, sice nebudou vonět jako po šamponu, ale budou jemné a maz zmizí.

Mouka je šampon z kuchyně

Další věc, která dokáže umýt hlavu, najdete ve spíži, je to žitná hladká mouka (nebo jiné bezlepkové mouky). Tu už se nemusíte bát užívat delší dobu, vlasům nijak neubližuje, jen její aplikace je o trochu složitější.

  1. Smíchejte 1–2 lžíce mouky s trochou vody, aby vznikla hustší kaše.
  2. Naneste si tuto směs ke kořínkům vlasů a pečlivě ji rozetřete.
  3. Nechte ji 10 minut působit.
  4. Opláchněte vlasy vlažnou vodou.  

Abyste vlasům přidali trochu více vitamínů, můžete do směsi přimíchat pár kapek oleje. Nejlepší je kokosový, arganový nebo olivový. Pokud ale máte vlasy už hodně mastné, olej nepřidávejte.

Jablečný ocet vám pomůže vlasy snadno rozčesat

Jablečný ocet funguje jako kondicionér

Jestli jste zvyklí na kondicionér a chtěli byste jej také nahradit přírodní variantou, zkuste jablečný ocet. Ten vyrovnává pH pokožky a napomáhá rozčesávání. Nejlepší varianta, jak jej na hlavu nanášet, je smíchat ho ve větší nádobě s vodou v poměru – 1 lžíce octa na litr vody – a poté s touto vodou oplachovat šampon.

A nakonec už jen vodou

Pokud by se vám nechtělo sahat do spižírny, ale raději byste si myli vlasy stále kosmetikou, můžete se porozhlédnout v obchodech po speciálních přírodních šamponech. Na trhu se objevily různé prášky, se kterými je možné vlasy umýt, jedním z nich je například marocký jíl. Novinkou jsou také tuhé šampony. Vypadají na první pohled jako klasická kostka mýdla, ale je to směs přírodních látek, které vlasy myjí šetrnou formou.

Princip metody NoPoo počítá s tím, že si začnete mýt vlasy přírodně, postupně budete prodlužovat interval mytí vlasů, poté začnete začleňovat dny, kdy si umyjete vlasy pouze vodou, a nakonec se vaše vlasy adaptují natolik, že voda bude to jediné, co pro mytí vlasů budete potřebovat. Někdo se k této metodě obrátil jen na pár měsíců, někdo však nesáhl na šampon už roky.

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!