Zákaz prodeje velikonočních dekorací? Měly by mít výjimku, shodují se obchodní řetězce

Budeme letos muset na velikonoční dekorace zapomenout? Canva

Už loňské Velikonoce byly omezené, hrozí ale, že ty letošní budou ještě víc. Ačkoli některé obchody zatím velikonoční dekorace a pomlázky prodávají, Ministerstvo průmyslu a obchodu tvrdí, že se na ně zatím žádná výjimka nevztahuje, a proto by měly být z nabídky staženy. Jak to vidí řetězce?

Přečtěte si také

Na český trh vstoupil další řetězec. Největší německý prodejce pánské módy ANSON'S otevřel v Praze svůj první obchod
Na český trh vstoupil další řetězec. Největší německý prodejce pánské módy ANSON'S otevřel v Praze svůj první obchod

Prodejci se odvolávají na doporučení SOCR

Obchody, které velikonoční sortiment v současné době prodávají, se odvolávají na doporučení Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR).

V něm stojí, že velikonoční dekorace jsou vedle vánočních dekorací považovány za tzv. pietní a dekorativní zboží, na které se vztahuje výjimka, a tudíž se prodávat mohou.

Jestliže si letos budeme muset velikonoční dekorace a pomlázku vyrábět sami, možná to bude větší legrace Zauberei f / Pixabay

Staré ustanovení pietní a dekorativní zboží prodávat umožňuje

Seznam výjimek byl revidován naposledy 3. února 2021, což bylo ještě před tím, než vláda vyhlásila přísnější lockdown, v rámci něhož zakázala i prodej dětského oblečení a obuvi.

Některé obchody, jako je například Billa či Kaufland, se tedy odvolávají na toto staré ustanovení: „Prodej sortimentu ve všech našich prodejnách je v souladu s nařízením vlády. Prodejní plocha se zakázaným zbožím je vymezena páskou a toto zboží nelze prodávat ani přes pokladní systém. Jednotlivé kategorie sortimentu, který máme v prodeji, vychází dle doporučení Svazu obchodu a cestovního ruchu v rámci povolených výjimek. Vycházíme z doporučení, které vydal SOCR dne 28. 2. 2021," sdělila Renata Maierl za Kaufland.

Podobně na situaci nahlíží také v Penny Marketu: „Ozdobné a dekorační předměty patří na základě stanoviska Svazu obchodu a cestovního ruchu vypracovaném ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví mezi produkty, které je možné v obchodech prodávat. V rámci aktuální nabídky tedy zákazníkům vedle tradičních velikonočních potravin, ke kterým neodmyslitelně patří například beránek nebo čokoládová vajíčka, nabízíme také dekorační předměty, které splňují aktuálně platná vládní nařízení," uvedl manažer komunikace Penny Market Tomáš Kubík.

Pozvěte si jaro domů

Nové ustanovení už však na pietní a dekorativní zboží nemyslí

Pravidla pro maloobchody byla ovšem na Covid portálu aktualizována 6. března 2021 – a právě zde se výjimky na pietní a dekorativní zboží již nevztahují. „Velikonoční potřeby nespadají do výjimek uvedených v příslušném usnesení vlády, které omezuje maloobchodní prodej. Vymáhání přijatých protikrizových opatření má v kompetenci Policie ČR,“ uvedla tisková mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu Miluše Trefancová.

  • Otevřeno ale stále mohou mít květinářství, která běžně velikonoční zboží do svého sortimentu zařazují a také jej v současné době prodávají.
I pomlázku si budou muset pánové letos možná uplést sami Goumbik / Pixabay

Jiné obchody řadí velikonoční dekorace do kategorie domácích potřeb

Ze seznamu výjimek ovšem nezmizely domácí potřeby – a právě mezi ty řadí velikonoční sortiment některé obchody. Jedním z nich je třeba drogerie dm, která se rovněž odvolává na doporučení SOCR. „Dle doporučení SOCR lze velikonoční dekorace zahrnout do kategorie domácích potřeb. U této kategorie nedošlo k omezení prodeje. Zákazníci mohou tento druh sortimentu v prodejnách dm zakoupit,“ obhajuje nabídku drogerie její manažer komunikace Jiří Peroutka.

Velikonoční sortiment řadí do domácích a zahrádkářských potřeb i Globus, ten se však pro letošek rozhodl svou nabídku zredukovat. „Letošní velikonoční sortiment ve smyslu tematické dekorace jsme zredukovali, nicméně pomlázky či velikonoční dekorace spadají do skupiny povoleného sortimentu k prodeji, a to v rámci domácích a zahrádkářských potřeb,“ vysvětluje pro Kupi.cz Lutfia Volfová, vedoucí externí komunikace Globus. Obdobně pak velikonoční dekorace naleznete třeba i v Albertu.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz