Amazon otevřel v Evropě první prodejnu s potravinami. Prodavačky nahradil aplikací

Prodejny Amazon Go byly v USA otevřeny v roce 2018, o 3 roky později se dostávají i do Evropy. Budou známé pod jménem Amazon Fresh Unsplash

Amazon otevřel v Londýně první supermarket bez pokladen – Amazon Fresh. Nabízí potraviny a hotová jídla včetně čerstvých, která se připravují přímo na místě. Vybraný nákup se platí moderní technologií „Just Walk Out“ – jak už název napovídá, stačí nakoupit a odejít. Peníze vám odečte sama aplikace. Jak to přesně funguje?

Přečtěte si také

BAUHAUS spouští český e-shop, nabídne přes 40 000 produktů
BAUHAUS spouští český e-shop, nabídne přes 40 000 produktů

Jak to funguje

Abyste mohli v Amazon Fresh nakoupit, potřebujete mít dvě věci:

  • vytvořený účet na Amazonu,
  • aplikaci s technologií Just Walk Out v mobilu.

Když vejdete do supermarketu, naskenujete u turniketu čárový kód z aplikace Amazonu ve svém mobilu. Nakoupíte a jakmile máte vybráno, ze supermarketu odcházíte. V obchodě jsou stovky kamer a senzorů, které celou dobu monitorují váš výběr. Umělá inteligence, která na systém dohlíží, dokáže rozeznat, po jakých produktech saháte (nehledě na to, jestli předmět budete nést v ruce nebo jej umístíte do tašky), a ty vám pak také naúčtuje. 

Bez pokladních ano, bez zaměstnanců nikoli

Amazon sice ušetří náklady na mzdách pokladních, i tak ale bude obchod zaměstnávat kolem 30 lidí. Někteří z nich budou přímo na pobočce pro případ, že by bylo nutné doplnit regál nebo připravit čerstvé jídlo.

Abyste mohli nakoupit v Amazon Fresh, musíte mít účet u Amazonu a aplikaci v mobilu Unsplash

Není to první obchod bez pokladen

Amazon svůj první obchod bez pokladen otevřel už v roce 2018 v USA, kde poprvé otestoval svou technologii Just Walk Out. Tu postupně dál vyvíjel a zdokonaloval – zpočátku totiž špatně rozpoznávala zákazníky vybrané produkty a zaměňovala je při vystavení účtu za jiné. To už by ale nyní měla být minulost.

Dalšími obchody, ve kterých zákazníci mohou nakupovat bez pokladen, jsou například Marks & Spencer nebo Tesco, jejich zákazníci však musí naskenovat čárový kód každého produktu do aplikace. Přístup Amazonu je tedy v tomto směru zcela průlomový.

Skenery umožňují nakupovat bez nutnosti čekat ve frontě u pokladny Globus

Samoobslužné markování v českých řetězcích

V České republice se se skenováním čárových kódů můžeme setkat zatím ve vybraných prodejnách Globus, Kaufland, Tesco, Albert nebo v Makru. Jedná se o tzv. samoobslužné markování, které spočívá v tom, že jak postupně vkládáte produkty do nákupního košíku, skenujete jejich čárové kódy do skeneru, který si k nákupu vezmete při vstupu do prodejny. 

  • V Globusu je nakupování pomocí Scan&Go jednou z výhod pro členy věrnostního programu Globus Bonus. Díky této službě můžete vynechat čekání u pokladen, vykládání zboží na pokladní pás a jeho skládání do tašky. Vybrané zboží markujete rovnou během nákupu a u pokladny pouze zaplatíte.
  • Obdobnou funkci lze využívat také v některých prodejnách Kauflandu. Pomocí tzv. K-Scanu skenujete průběžně nákup buďto rovnou do svého chytrého telefonu s příslušnou aplikací, nebo pomocí ručního skeneru jako v Globusu.
  • Velmi podobně funguje tato technologie i na vybraných prodejnách ostatních zmíněných super a hypermarketů.

Kromě toho, že tato možnost šetří váš čas a dělá celý nákup pohodlnější, je to vzhledem k aktuální situaci také bezpečnější – zmenšují se díky ní nežádoucí fronty u pokladen.