Znáte legendární sandály z obrázku? 250 let stará tradice začíná psát novou kapitolu

Birkenstocky si s klasickými sandály nesplete. Poznáte je na první pohled Unsplash

Tradiční německá firma, která prodává sandály přizpůsobující se chodidlu, po 250 letech mění majitele. Německý Birkenstock bude nově spadat pod americko-francouzský fond L Catterton. Proč k prodeji došlo a co se dá od nového majitele očekávat?

Přečtěte si také

Na český trh vstoupil další řetězec. Největší německý prodejce pánské módy ANSON'S otevřel v Praze svůj první obchod
Na český trh vstoupil další řetězec. Největší německý prodejce pánské módy ANSON'S otevřel v Praze svůj první obchod

Firma Birkenstock a letmý pohled do historie

Společnost byla založena v roce 1774 ševcem Johannem Adamem Birkenstockem, v roce 1925 založili první továrnu. V současnosti je firma vlastněna rodinnými příslušníky, konkrétně bratry Alexem a Christianem Birkenstockem, kteří však k obuvnímu průmyslu nemají příliš blízko a zajímají se o jiná odvětví trhu. Do dnešního dne je obuv vyráběna v Německu.

Birkenstock nepřibrzdila ani pandemie

Roku 2019 se celosvětově prodalo téměř 24 milionů párů sandálů, což představovalo tržby ve výši zhruba 19 miliard korun. O rok později – během pandemie – se Birckenstocky staly hitem. Předpokládá se, že došlo k nárůstu tržeb i prodaných kusů, a to i přes to, že musela být továrna 2 měsíce uzavřena.

Proč se sandály prodávaly více než předtím? Zřejmě proto, že se s pandemií koronaviru do popředí dostalo zdraví člověka. Lidé trávili více času doma, investovat do kvalitní domácí obuvi se jim tedy vyplatilo. Birckenstock je vůbec první firmou, která prodávala boty se stélkou, která se přizpůsobuje chodidlu.

Sandály Birkenstock se staly synonymem pro pohodlnou a zdravou obuv Unsplash

Budoucnost firmy Birkenstock

Oliver Reichert, zastávající od roku 2013 pozici ředitel firmy Birckenstock, dohodl bratrům Birkenstockovým převod jejich většinového podílu, za který dle odhadů německých médií inkasovali přes 4 miliardy korun. Novým vlastníkem by měl byt fond soukromého kapitálu L Catterton, pod nějž spadají značky jako Ganni, Pepe Jeans nebo Seafolly.

Dle Michaela Chu, spolumajitele L Catterton, značce pomohou ve více oblastech. „Naše globální platforma a síť poskytne Birkenstocku nejen nové příležitosti, ale také zdroje na podporu pokračujícího růstu značky a businessu,“ přislíbil Chu.

S příchodem nového majitele se nicméně ozývají spekulanti, kteří tvrdí, že dojde k přesunu výroby do Asie. To však Oliver Reichert v rozhovoru pro deník Handelsblatt odmítl. „Jsme pevně zakotveni v Německu a nic to nezmění. Všechna pracovní místa zůstanou zachována,“ uvedl Reichert.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz