Čím na konci školního roku potěšit oblíbenou učitelku? Zapomeňte na pracholapky

Donést učiteli za vysvědčení květinu je zvyk, kterým nikdy neurazíte.

Patříte k rodičům, kteří rádi ocení snahu příjemného učitele? Nebo vaše dítě odchází na jinou školu a chce se rozloučit zajímavým dárkem? Zjistěte, co se dnes nosí a co oceňují sami učitelé. Inspirujte se zajímavými tipy a darujte něco, díky čemu na vás učitelé jen tak nezapomenou.

Přečtěte si také

Obchody našly cestu, jak otevřít i v době nouzového stavu: Tescoma nově nabízí roušky a dezinfekci
Obchody našly cestu, jak otevřít i v době nouzového stavu: Tescoma nově nabízí roušky a dezinfekci

Řezaná květina – klasika, která neurazí

S blížícím se koncem školního roku zahlcují mnozí rodiče internetová diskusní fóra stále stejným typem dotazu: Co koupit paní učitelce či panu učiteli? Jak se co nejlépe zavděčit? Čím učitele potěšíte a čím naopak naštvete?

V bouřlivých diskusích proti sobě obvykle stojí dva tábory se zcela protichůdnými názory. Zatímco jeden tábor zarytě tvrdí, že učiteli bohatě stačí dát květiny, protože to tak prostě vždy fungovalo, druhý zástup rodičů argumentuje, že z různých důvodů cítí, že by přece jen chtěli potěšit i něčím zajímavějším. Kdo má pravdu?

Jak už to tak v životě bývá, pravda je někde uprostřed. Většina učitelů se shoduje na tom, že darované květiny jim na konci školního roku bohatě stačí a mají radost z každé z nich. Stejně tak ale platí, že když učitelé v jediný den dostanou 30 řezaných kytek, ať se snaží sebevíc, nemohou si takového dárku vážit tak, jak by si možná sami přáli. Faktem ale zůstává, že ačkoliv učitelé mnohdy ocení i vřelé slovo či osobní přáníčko, donést na konci školního roku pouze květinu je zvyk, kterým neurazíte.

Dárek v podobě osobního přání nebo obrázku, které namaluje dítě, ocení každý učitel. Je totiž osobní.

Jde to i jinak

Nechcete splynout s davem? Pak se vám otevírá celá řada dalších možností. V prvé řadě zapomeňte na „pracholapky“, jako jsou dekorativní svíčky či keramika. Ty totiž učitelé obvykle ocení v okamžik, kdy je dostanou, poté je ale dříve, či později schovají do skříně a na dárek je dávno zapomenuto. Pokud chcete potěšit drobností, která se od tradiční kytičky příliš neliší, pak můžete své oblíbené učitelce či učiteli věnovat třeba rostlinu v květináči. Její výhodou je hlavně to, že vydrží o poznání déle než květina řezaná.

Chcete-li věnovat něco osobního, nebojte se vlastnoručně vyrobeného přáníčka s osobním věnováním. Neurazíte ale ani praktičtějším dárkovým balením sypaných čajů, kávou, lahodnou bonboniérou nebo dárkově zabaleným sušeným ovocem. Zajímavým dárkem jsou i jakékoliv netradiční sady olejů, džemů nebo třeba kosmetických přípravků.

Nechce se vám věnovat učitelce kytku, která brzy zvadne? Volte rostlinu v květináči, která vydrží po mnoho let.

Když chcete potěšit

Někdy však nastávají situace, kdy máte s učitelem z nějakého důvodu velmi blízký vztah, chcete se s ním rozloučit při odchodu dítěte na jinou školu, nebo mu jednoduše poděkovat za to, co pro vás nebo vaše dítě udělal. Pak se můžete inspirovat celou řadou osobnějších a hodnotnějších dárků. Čím rozhodně neurazíte?

Většina učitelů se v poslední školní den těší, až si o prázdninách konečně odpočinou, užijí si zaslouženého klidu a dopřejí si všechno, na co během školního roku neměli čas. Chcete jim období prázdnin zpříjemnit? Pak jim věnujte poukázku do knihkupectví či jiného obchodu. Rozhodně neurazíte ani dárkem v podobě zážitku. A je jedno, zda to bude poukaz na masáž, návštěvu solné jeskyně nebo třeba létání ve větrném tunelu.

Tip: zaručeným nákupním tipem na dárek pro každou paní učitelku je, pořídit jí něco praktického do kuchyně. V TESCOMA prodejnách, můžete vybírat z různých vychytávek do domácnosti. Co třeba koupit skládací košík (399 Kč), který využije paní učitelka i na běžné nákupy a naplnit ho ovocem? Díky tomuto originálnímu a praktickému dárku si na vaši Sofinku vzpomene paní učitelka pokaždé, když půjde nakupovat. 

Je libo netradiční dárek? Nebojte se pořídit poukaz do solné jeskyně, nebo třeba na masáž.

Miřte na hodnoty, které nestárnou

Ať už se rozhodnete vybrat své oblíbené učitelce či učiteli jakýkoliv dárek, nemusíte se trápit tím, zda to bude přesně to „pravé ořechové“. Dárek nemusí mít vysokou finanční hodnotu. Pokud totiž chcete dárkem vyjádřit svůj vztah, uznání či hluboké poděkování, postačí vám k tomu i pouhá slova. Dárek tedy berte jako něco, co vaše slova pouze podtrhne. A věřte, že ten, kdo váš jedinečný dárek vybíraný srdcem dostane, z něj bude rozhodně nadšený, ať už to bude cokoliv.