Jak se zbavit bolestí při pohybu? Vyzkoušejte mák, řebříček, přesličku a další skvělé pomocníky

Pro špetku zdraví nemusíte nutně sahat po chemii – pomohou vám i bylinky Pixabay / Pexels

Trápí vás bolavé klouby a kosti, únava či četné záněty? Bojujete s bolestmi zad a revmatem, nebo se pouze potřebujete dostat do formy po úrazu? Než zamíříte do lékárny, zvažte, jestli by vám nepomohl některý z pokladů přírody. Představíme vám 5 rostlin, které pro vaše zdraví udělají divy. Uvidíte, že to jde i bez chemie.

Přečtěte si také

Na český trh vstoupil další řetězec. Největší německý prodejce pánské módy ANSON'S otevřel v Praze svůj první obchod
Na český trh vstoupil další řetězec. Největší německý prodejce pánské módy ANSON'S otevřel v Praze svůj první obchod

Mák je bohatým zdrojem vápníku

Maková semena obsahují nejvíce vápníku ze všech rostlinných zdrojů. Oproti jeho živočišným zdrojům však mají také spoustu nenasycených mastných kyselin a hořčíku, kteří pomáhají vstřebávání vápníku ve střevě. Hořčík navíc zajišťuje pohodu a odbourává únavu.

Dejte si ovšem pozor na jeho relativně vysokou kalorickou hodnotu – jednou za čas si závin nebo ovesnou kaši s mákem klidně dopřejte, ale všeho s mírou. Zkusit můžete také makové mléko, které si uděláte doma z vody a semen máku, která rozmixujete a následně přecedíte. Je to ideální náhražka pro osoby s laktózovou intolerancí. 

Mák dokáže nejen vaše kosti mile překvapit Canva

Řebříček zabírá nejen na ženské potíže

Řebříček je nenápadná bylinka rostoucí u cest, která má však velké léčivé schopnosti. Ulevuje při revmatických bolestech a bolestech zad a zároveň má odvodňovací schopnost, což je při revmatismu vítáno.

Obecně si řebříček spojujeme spíše se ženským zdravím, kdy dokáže upravit nepravidelný cyklus a zmírnit obtíže spojené s klimakteriem. Řebříček také pročišťuje krev, podporuje krvetvorbu a nápomocný je i při léčbě zažívacích obtíží.

Přeslička rolní tlumí otoky

Přeslička pomáhá při bolestech a otocích kloubů, působí diureticky a uleví tělu od zadržované vody. Lze ji užívat vnitřně nebo ve formě koupelí a obkladů při bolestech zad. Zároveň působí blahodárně na močové cesty a je ideálním podpůrným prostředkem při zánětech.

Při sběru přesličky si dejte pozor na záměnu s přesličkou bahenní, ta je jedovatá! Pokud si nejste stoprocentně jistí, jak vypadá přeslička rolní, nesbírejte ji a raději si sušenou kupte v lékárně.

Bylinky konzumujte vždy s opatrností, umí být velmi silné fotografierende / Pexels

Čertův kořen je jedním z všeléků

Čertův kořen je lidové označení eleuterokoku, který je nejen velmi léčivý, ale řadíme ho také mezi adaptogeny. Ty působí na tělo komplexně, vstupují do mnoha reakcí a pomáhají udržovat homeostázu. 

Čertův kořen je bohatý na vápník a fosfor a tím pomáhá tělu udržet hustotu kostí. Je proto velmi vhodný pro ženy po přechodu, které mají s řídnoucí kostní hmotou problémy. Je také vhodný doplněk při léčbě zlomenin a úrazových stavů

Eleuterokok je v dnešní době velmi snadno sehnatelný, koupíte ho běžně v lékárně nebo na internetu. Užívat jej lze ve formě kapslí nebo prášku, který si přidáte do oblíbeného nápoje či jogurtu ke svačině. 

Klíčky vojtěšky jsou životadárné

Už naši předci znali léčivou sílu vojtěšky a jiných bylin. Mladým zvířatům ji dávali do krmení, protože obsahuje velké množství látek prospěšných pro vyvíjející se organismus. Vojtěška bojuje proti řídnutí kostí, podporuje chuť k jídlu a imunitu.

V současnosti je moderní pěstování vlastních klíčků, tyto životadárné výhonky si tedy můžete vypěstovat sami. Stačí vám jen semínka, sklenice s dírami ve víčku a voda. Během pár dní budete mít výhonky plné živin na chleba nebo na salát k dispozici.

Klíčky jsou moderní cestou ke zdraví – ať už zvolíte fazolky, hrách či třeba vybrané bylinky Canva

Obecná pravidla pro užívání bylinek

  • Pokud rostlinu stoprocentně neznáte, nesbírejte ji.
  • Nepřekračujte doporučené množství na den.
  • Nemíchejte bylinky nahodile sami od sebe, mohou se vzájemně ovlivňovat.
  • Po třech týdnech užívání si dejte minimálně týden pauzu a poté kúru můžete opakovat.
  • Malé děti, těhotné a kojící ženy by bez porady s lékařem neměly užívat žádné bylinky.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz