Povinná výbava dětí při letních sportech. Děti do 10 let nesmí na silnici

Chrániče na kolo i brusle

Chrániče pro děti jsou při různých sportech velmi důležité. Nejčastěji se chrániče pro děti vybírají podle běžné velikosti oblečení, které děti nosí. Co nesmí chybět v povinné výbavě? Poradíme vám.

Přečtěte si také

Chytré hodinky hlídají zdravotní stav, množství tuku v těle a hlásí zaměstnavateli, jak a jestli pracujete
Chytré hodinky hlídají zdravotní stav, množství tuku v těle a hlásí zaměstnavateli, jak a jestli pracujete

Při výběru je třeba pamatovat i na to, zda nemá dítě třeba silnější nohy nebo ruce. Chrániče jsou vždy lepší spíše volnější, než aby byly dětem příliš těsné, nebo je dokonce na jistých místech tlačily.

Chrániče na in-line bruslení

Tyto chrániče je možné využít i na kolo, skateboard či koloběžku. Je třeba se zaměřit na kolena, lokty a zápěstí, nebo si vybrat celou sadu. Většinou začínající bruslař zvolí trojsadu chráničů, která obsahuje chrániče kolen, loktů a zápěstí. Sada je většinou prakticky zabalená v síťovaném obalu umožňující snadné přenášení a rychlé vyschnutí po celodenní jízdě. Pozornost věnujte i materiálu, pokud mají označení coolmax a systém airflow jedná se o výrobky s vysokou prodyšností, což je při sportu velmi důležité. In-line chrániče mají upínací pásky se suchým zipem, některé jsou opatřeny i reflexním proužkem, takže budete vidět i v pozdějších hodinách. Při výběru vhodných chráničů platí pravidlo, že čím kvalitnější a propracovanější chrániče jsou, tím nabízejí i větší pohodlí a prodyšnost. Kromě vycpávky si však nezapomeňte prohlédnout také fixační pásky. Proč? U chráničů je nutné, aby pevně držely, a proto je důležité, aby tyto pásky byly vyrobeny z pružného materiálu a v případě chráničů kolen a loktů, aby byly 4 (na trhu jsou nabízeny nekvalitní chrániče s pouze dvěma pásky). Pouze 4 pásky zajistí, aby chránič důkladně držel na kloubu (koleno, loket) a zároveň umožní kloubu pohodlný pohyb a neškrtil. Pokud si tedy jízdu chcete naplno užít a máte v plánu na bruslích trávit dost času, na chráničích nešetřete!

Chrániče na in line brusle vybírejte podle vaší aktuální velikosti. Chrániče jsou rozčleněny do velikostí:

  • S (děti do 120 cm)
  • M (120 – 160 cm)
  • L (150 – 190 cm)
  • XL (180 – 200cm)

Věděli jste:

že, dle platné legislativy je skateboardista chodec, nesmí se tedy na chodníku pohybovat vyšší rychlostí než 6 km/h a nesmí ani na silnici? V podstatě se tak volně může pohybovat jen na vyhrazených stezkách a hřištích. Na kolečkových bruslích se můžete pohybovat po chodníku a po stezkách určených pro chodce a cyklisty. Platí ale, že je nesmíte ohrozit. A i na kolečkových bruslích je povinnost nosit helmu, pokud uživateli není více než 18 let. Koloběžka je v české legislativě považována za kolo a platí pro ni proto stejná pravidla a povinnosti. Můžete se s ní vydat jen na silnici - do cyklopruhů, nebo využít cyklostezek. Na chodníku na ní jezdit nemůžete, povolené je ji pouze vést.

Jak vybrat chránič páteře při jezdectví i lyžování

Chránič páteře a vesta musí splňovat bezpečnostní normu a mít certifikaci. Páteřní chránič je levnější a hodí se na delší vyjížďky, chrání však jen páteř. Některé jsou nahoře rozšířené a chrání i lopatky. Ochrání celou páteř od ramen až po kostrč a nebrání při dosednutí do sedla, nebo v sednutí, pokud jej máte na lyže. Někdy mají nastavitelné popruhy na ramenou i přes břicho.

Chránič páteře musí mít odpovídající certifikaci, která je na něm vyznačena. Jsou certifikovány dle normy EN-1621-2, která je dělí do ochranných tříd 1 a 2. Třída 2 disponuje lepšími ochrannými vlastnostmi.

Bezpečnostní jezdecká vesta

Bezpečnostní jezdecká vesta ochrání páteř i hrudník. Hodí se při rychlé jízdě, skákání i do terénu. Pěnové bloky se vytvarují podle těla. Mají suché zipy nebo klasický zip. Vesta musí tělo pevně obepínat, chránit záda až ke kostrči a nesmí překážet v dosedání do sedla či sednutí. Některé mají ohebnou spodní zádovou část a díl se dá sklopit. Tak vám za rok dítě z vesty nevyroste. Velikosti se udávají podle obvodu hrudníku, délky břicha, ramena a kostrče.

Policie varuje helma je povinnost!

V souvislosti s prázdninami policisté upozorňují rodiče na povinné vybavení dítěte do 18 let cyklistickou přilbou. Cyklistická přilba není módním doplňkem, ale povinnou součástí vybavení cyklisty. Sice dítě neochrání před pádem, ale výrazně omezí možnosti vážného poranění hlavy následkem pádu. Při něm totiž helma ztlumí sílu nárazu a rozloží úder. Pokud dítě jednou spadne z kola a helma projde nárazem, měla by se vyměnit za novou a to i když vypadá v pořádku. Rodiče by měli v době prázdnin dohlídnout na to, aby jejich dítě helmu skutečně používalo. Ze zákona totiž mají děti do věku 18 let povinnost helmu nosit. Helma musí dobře držet a má být posazena dostatečně do čela. Pod krkem musí být zapnutá, aby při brždění nespadla z hlavy. Kromě helmy jsou pro děti vhodné i rukavice, jednak zabrání vzniku mozolů a jednak chrání dlaně a klouby při pádu. Oblečení by mělo být výrazné s reflexními a fluorescenčními bezpečnostními prvky a k tomu správně vybavené kolo. A takto dobře vybavený dětský cyklista může na silnici, ale jen je-li mu 10 let a více. Jinak musí v doprovodu starší osoby 15 let.
A jedno varování na konec: CYKLISTA BEZ PŘILBY MÁ 19x VYŠŠÍ RIZIKO, ŽE ZEMŘE! 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz