Novinka ve světě šumivých vín: Prosecco už není jen bílé, na trhu se objevila jeho růžová varianta

Růžové Prosecco si můžete vychutnat i na českém trhu Canva

Prosecco je příjemně šumivé víno, které pochází ze stejnojmenné oblasti ležící v kopcovité části Benátska v Itálii. Je to víno s dlouhou tradicí, které si svou oblibu, nejen v Česku, získalo především coby levnější varianta šampaňského. Doposud se dalo koupit jen jako bílé víno, nově ho ale seženete i v růžové variantě.

Přečtěte si také

Vypěstujte si jahody na balkoně nebo zahradě. Pochutnáte si stokrát víc než na kupovaných
Vypěstujte si jahody na balkoně nebo zahradě. Pochutnáte si stokrát víc než na kupovaných

Česká republika se nachází na 13. místě v žebříčku zemí dovážejících prosecco. V Česku je to tedy opravdu oblíbený nápoj. V roce 2020 se dovezlo více než 5,5 milionu lahví prosecca, což představuje 26% růst oproti roku 2019. V roce 2021 se na český trh dostává novinka, a to Prosecco v růžové barvě. Pořídit jej můžete už teď.

Klasika, která nikdy nezklame

Výrobní proces

Aby mohlo být toto unikátní šumivé víno označováno jako prosecco, musí být vyráběno v severní Itálii v oblastech Benátsko a Furlánsko-Julské Benátsko. Vyrábí se tzv. metodou Charmat (jinak také Metodo Italiano), kdy druhotné kvašení probíhá v tlakové nádobě, klasicky v tanku z nerezové oceli. Všechny ostatní operace probíhají také v uzavřených okruzích. Tento způsob je ekonomičtější než tradiční metoda champenoise, kdy druhotné kvašení probíhá už přímo v láhvi.

Od 1. srpna Ministerstvo zemědělství v Itálii svým vinařům povolilo vyrábět i růžovou variantu prosecca. Odrůda Glera, ze které je klasické prosecco tak, jak ho znáte, je doplněna 10–15 % odrůdy Pinot Noir. Tato kombinace vede k růžové barvě.

Když došlo k povolení výroby růžového prosecca, jednalo se o svátek pro všechny ve vinařských kruzích. Nyní si ho můžete vychutnat už i u nás a porovnat s tradiční bílou variantou. Které dáte nakonec přednost?

Prosecco Rosé

Mionetto Prosecco Rosé DOC je extra suché šumivé víno. Když si k němu přivoníte, ucítíte ovoce s tóny grapefruitu a červeného ovoce. Perfektně se hodí k italským menu, především k těm mořskými plody.

Můžete ochutnat nejen bílé, ale i růžové prosecco Unsplash

Už jde koupit i u nás

Lahev prosecca od jednoho z jeho nejstarších výrobců – vinářství Mionetto – si na českém trhu můžete vychutnat díky společnosti Bohemia Sekt, která je oficiálním distributorem. Cena vychází na 199 Kč.

Koupit jej lze například na e-shopu osobnivinoteka.cz. „V průběhu let zaznamenáváme o Prosecco stále větší zájem. V minulém roce se u nás prodalo přes tři čtvrtě milionu lahví Prosecca Mionetto, což je o téměř 30 % více než v roce 2019. Jsme rádi, že se podařilo realizovat myšlenku, která už dlouho klíčila, a zavést novou kategorii Prosecco Rosé DOC,“ dodává Marek Žižkovský, manažer značky Mionetto pro Českou republiku.

Pokud nemáte chuť na růžové prosecco, můžete si pořídit to „klasické“ od stejného výrobce. V Globusu jej ještě do zítřka seženete za 169, 90 Kč. A pakliže Mionettu neholdujete, prosecco koupíte i v Penny, a to za 79,90 Kč.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz