Novinka ve světě šumivých vín: Prosecco už není jen bílé, na trhu se objevila jeho růžová varianta

Růžové Prosecco si můžete vychutnat i na českém trhu Canva

Prosecco je příjemně šumivé víno, které pochází ze stejnojmenné oblasti ležící v kopcovité části Benátska v Itálii. Je to víno s dlouhou tradicí, které si svou oblibu, nejen v Česku, získalo především coby levnější varianta šampaňského. Doposud se dalo koupit jen jako bílé víno, nově ho ale seženete i v růžové variantě.

Přečtěte si také

Kuřecí kousky bez kuřete. KFC představilo rostlinnou novinku, McDonald's a Burger King nejsou pozadu
Kuřecí kousky bez kuřete. KFC představilo rostlinnou novinku, McDonald's a Burger King nejsou pozadu

Česká republika se nachází na 13. místě v žebříčku zemí dovážejících prosecco. V Česku je to tedy opravdu oblíbený nápoj. V roce 2020 se dovezlo více než 5,5 milionu lahví prosecca, což představuje 26% růst oproti roku 2019. V roce 2021 se na český trh dostává novinka, a to Prosecco v růžové barvě. Pořídit jej můžete už teď.

Klasika, která nikdy nezklame

Výrobní proces

Aby mohlo být toto unikátní šumivé víno označováno jako prosecco, musí být vyráběno v severní Itálii v oblastech Benátsko a Furlánsko-Julské Benátsko. Vyrábí se tzv. metodou Charmat (jinak také Metodo Italiano), kdy druhotné kvašení probíhá v tlakové nádobě, klasicky v tanku z nerezové oceli. Všechny ostatní operace probíhají také v uzavřených okruzích. Tento způsob je ekonomičtější než tradiční metoda champenoise, kdy druhotné kvašení probíhá už přímo v láhvi.

Od 1. srpna Ministerstvo zemědělství v Itálii svým vinařům povolilo vyrábět i růžovou variantu prosecca. Odrůda Glera, ze které je klasické prosecco tak, jak ho znáte, je doplněna 10–15 % odrůdy Pinot Noir. Tato kombinace vede k růžové barvě.

Když došlo k povolení výroby růžového prosecca, jednalo se o svátek pro všechny ve vinařských kruzích. Nyní si ho můžete vychutnat už i u nás a porovnat s tradiční bílou variantou. Které dáte nakonec přednost?

Prosecco Rosé

Mionetto Prosecco Rosé DOC je extra suché šumivé víno. Když si k němu přivoníte, ucítíte ovoce s tóny grapefruitu a červeného ovoce. Perfektně se hodí k italským menu, především k těm mořskými plody.

Můžete ochutnat nejen bílé, ale i růžové prosecco Unsplash

Už jde koupit i u nás

Lahev prosecca od jednoho z jeho nejstarších výrobců – vinářství Mionetto – si na českém trhu můžete vychutnat díky společnosti Bohemia Sekt, která je oficiálním distributorem. Cena vychází na 199 Kč.

Koupit jej lze například na e-shopu osobnivinoteka.cz. „V průběhu let zaznamenáváme o Prosecco stále větší zájem. V minulém roce se u nás prodalo přes tři čtvrtě milionu lahví Prosecca Mionetto, což je o téměř 30 % více než v roce 2019. Jsme rádi, že se podařilo realizovat myšlenku, která už dlouho klíčila, a zavést novou kategorii Prosecco Rosé DOC,“ dodává Marek Žižkovský, manažer značky Mionetto pro Českou republiku.

Pokud nemáte chuť na růžové prosecco, můžete si pořídit to „klasické“ od stejného výrobce. V Globusu jej ještě do zítřka seženete za 169, 90 Kč. A pakliže Mionettu neholdujete, prosecco koupíte i v Penny, a to za 79,90 Kč.