Kila nahoře, méně sportu a depresivní nálada. Jak se na Češích podepsal rok koronavirové pandemie?

Lidé by raději chodili do práce a do školy, než být věčně zavření doma Canva

Pandemie koronaviru trvá už víceméně rok. Přestože vláda současný stav za lockdown neoznačuje, spousta lidí něco podobného právě prožívá. Češi tloustnou, málo sportují, a děti už se dokonce těší do školy. Zatímco se však někteří lidé nechali všemi omezeními zlomit, jiní se snaží proti špatné náladě bojovat co to jen jde.

Přečtěte si také

Potraviny, které nás mohou uchránit před vážnými nemocemi
Potraviny, které nás mohou uchránit před vážnými nemocemi

Vynucené roční prázdniny

Téměř před rokem vláda nařídila „nucené prázdniny“ – příležitost k tomu odpočinout si od hektických pracovních dnů. Číst knihy, dívat se na filmy, trávit více času s rodinou. Zkrátka abychom byli hlavně doma a poctivě dodržovali protiepidemická opatření, která měla zabránit rozšíření koronaviru a následnému kolapsu nemocnic.

Zatímco před rokem spousta lidí přijala doporučení smířlivě a někteří byli dokonce rádi, že si skutečně trochu odpočinou, teď, po roce „odpočívání“, se začíná projevovat negativní dopad na fyzickém i psychickém zdraví lidí.

Do kanceláře to často máme jen pár kroků

Sportoviště zůstávají i nadále zavřená, kulturní akce zrušené nebo odložené na neurčito a setkávání se s přáteli a známými stále není žádoucí. Lidé, kteří pracují či studují z domu, se navíc prakticky nehýbou. Není se proto čemu divit, že se lidé na dobu, až budou moci zase chodit do práce či do školy, velmi těší.

Pro některé lidi může být složité si i jednou za hodinu stoupnout a aspoň trochu chodit Kupi.cz

Snižuje se psychická pohoda

Právě v souvislosti s psychickou pohodou a fyzickým zdravím provedl portál Seznam.cz zajímavý online průzkum, z něhož vyplynulo, že 40 % respondentů pociťuje zhoršenou psychickou pohodu než před vypuknutím pandemie – přičemž polovina dotázaných uvedla, že se nevěnuje vůbec žádné sportovní aktivitě a 19 % dotázaných sportuje méně než před rokem.

Je znát, že lidem chybí večerní sportovní aktivity, které dříve běžně provozovali, návštěvy fitness, kolektivní sporty atp. „Dvě pětiny oslovených pociťují v meziročním srovnání zhoršenou fyzickou kondici. A více než třetina lidí také uvádí, že má vyšší tělesnou hmotnost. Zhoršení kondice pociťují všechny věkové kategorie“ říká Darek Pikálek ze Seznam.cz.

Češi to řeší odpočinkem i antidepresivy

S nedostatkem psychické pohody se dá vypořádat různě – jednoduše, ale i odborněji. Z výzkumu vyšlo najevo, že když se Češi necítí dobře, tak například:

  • Odpočívají (50 %)
  • Čtou knížky, hrají hry, dívají se na filmy
  • Poslouchají hudbu (50 %)
  • Řeší problémy s blízkými (25 %)
  • Užívají antidepresiva (8 %) 
  • Kontaktují se svými problémy odborníka (7 %)
Nezdravé jídlo z dovozu, filmy, hry a dobroty? Pokud tak vypadá i váš pobyt doma, je načase s tím něco dělat Canva

Využijte čas k lepšímu stravování

Pokud však zaháníte deprese lenošením a mlsání, příbytkům na váze se nevyhnete. Není tedy divu, že dvě pětiny dotázaných po roce lockdownu pociťují napříč všemi věkovými kategoriemi zhoršenou fyzickou kondici.

Lidé často uzobávají sladkosti a jiné potraviny s vysokým kalorickým profilem, které pak nejsou schopni adekvátně spálit. Řešení se přitom přímo nabízí: „Lockdown se dá využít i k výraznější změně jídelníčku, protože v domácích podmínkách si můžeme lépe ohlídat, co jíme. Nabízí se omezení masa, sladkostí, nebo třeba mouky, a naopak zahrnutí luštěnin, nových druhů zeleniny či kvašených dobrot,“ nabádá odbornice na výživu Kateřina Harudová.

A co takhle více sportovat?

Zatímco spousta lidí pokračuje v lenošném a depresivním lockdownovém módu, najdou se i tací, kteří více sportují (15 %).

  • Mnoho dotázaných začalo chodit na delší procházky (71 %) či provozovat jógu (10 %).
  • A na vzestupu je také nový trend – otužování, kterému se v posledním roce začalo věnovat 28 % dotázaných.

Populární zvláště mezi mladšími ročníky je pak cvičení doma – existuje totiž množství aplikací či návodných online videí zdarma. Méně oblíbené jsou zpoplatněné online sportovní kurzy, pro které se vyjádřilo jen 5 % dotázaných.

Domácí cvičení zažívá v době pandemie veliký rozmach – je snadné, dostupné a relativně levné Canva

Domácí posilovny jsou dostupné každému

Od sportu se nenechali odradit zvláště ti lidé, kterým byl odepřen přístup do fitness center. Ti si často zřizují svoje vlastní domácí posilovny – a právě snad i díky tomu 32 % dotázaných uvedlo, že se věnuje posilování, 25 % fitness a 20 % běhu (z čehož 25 % dotázaných s ním začalo teprve loni).

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz