Prodeje léků prudce vzrostly. Lidé volí častěji prášky proti bolesti místo návštěvy lékaře

Hororový rok 2020 byl pro lékárny a prodejce doplňků stravy doslova snový Ondrej Janovec / Pixabay

Farmaceutickému průmyslu se v loňském roce výrazně dařilo. Kamenné a internetové lékárny ani ostatní obchody s doplňky stravy nouzi o zákazníky rozhodně neměly. V době koronaviru každý pochopil, že to nejdůležitější, co máme, je zdraví. K lékařům se ale během pandemie nebylo vždy jednoduché dostat. O to víc se prodávaly doplňky stravy i léky na předpis.

Přečtěte si také

Jak vyčistit rychlovarnou konvici od vodního kamene a rzi?
Jak vyčistit rychlovarnou konvici od vodního kamene a rzi?

Zvýšil se prodej léků

Vlivem pandemie koronaviru vloni vzrostly prodeje léků na předpis v českých lékárnách a nemocnicích na 71 miliard korun, meziročně tedy o 7 %

Oproti roku 2019 si také výrazně polepšily volně prodejné léky a ostatní produkty pro zdravotní péči, u nichž analytická společnost IQVIA eviduje nárůst o 5,5 % na celkových 26 miliard korun. Polepšily si i internetové lékárny, jimž prodeje stouply o 54 % na 3,2 miliardy korun.

Kdo vloni nekoupil Paralen do zásoby? Asi jen málokdo Kupi.cz

Neskupujte Paralen, prosil SÚKL

Výrazný zájem byl také o léčiva a doplňky stravy – často stačila jen zmínka o tom, že by daný volně prodejný produkt mohl pomáhat v boji proti koronaviru, a lidé je začali vykupovat.

To se stalo například s Paralenem, když se léky obsahující paracetamol začaly doporučovat jako „první pomoc“ při podezření na napadení organismu covidem-19. Lidé jej nakoupili do zásoby a když jste ho pak potřebovali a neměli doma, v lékárnách se sháněl velmi obtížně a na mnoha prodejnách nebyl dostupný.

Dokonce i Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) musel vyzývat lidi, aby tento volně prodejný lék nehromadili v domácnostech do zásoby„U nejprodávanějšího léčivého přípravku z této skupiny (s obsahem paracetamolu) došlo v posledních týdnech k navýšení prodeje více jak trojnásobně. Pro představu to znamená, že se během jednoho týdne prodala jindy měsíční poptávka, tj. přes 300 000 balení,“ uvedla tehdy za SÚKL Barbora Peterová.

Zásoby na jaro a před zimou

Tento trend nicméně ustal tak rychle, jako začal. Lidé se předzásobili a dále pak už léky na nachlazení, kašel a respirační onemocnění tolik nekupovali. V meziročním srovnání tak tato kategorie produktů poklesla o 11 % na 3,5 miliardy korun.

Své domácí lékárničky si prý lidé nejvíce doplňovali zjara a na zimu. „Český farmaceutický trh v roce 2020 prošel velmi turbulentním vývojem vzhledem k důsledkům pandemie covid-19, jež měla na trh s léky největší dopad ve druhém a čtvrtém čtvrtletí. Ve druhém kvartálu jsme pozorovali efekt předzásobení volně prodejnými léky a díky tomu také rekordní prodeje," komentoval Martin Šlégl z IQVIA.

Někteří lidé si během koronaviru doma nahromadili opravdu hodně léků a doplňků stravy Myriams-Fotos / Pixabay

Místo návštěvy doktora léky na bolest

O 8 % vzrostly i prodeje léků na bolest, u kterých IQVIA eviduje rovněž prodeje ve výši 3,5 miliardy korun. To je bohužel zřejmě dáno i tím, že lidé právě kvůli koronaviru návštěvu u lékaře často odkládali a od bolestí si pomáhali takto sami doma.

Začalo se léčit i na dálku

Během této doby došlo také k nevídanému rozmachu telemedicíny. Lidé i lékaři začali využívat nejrůznější aplikace (např. Videodoktor, Doktor do kapsy, Medi app, Virtuální klinika), díky nimž se lze se specialistou na dálku spojit, a dokonce si už i v některých případech sjednat online schůzku.

Zvýšil se i prodej vitamínů a minerálů

Zvýšenému zájmu se těšil i vitamín C, vitamín D, rybí olej či zinek. Právě vitamíny, minerály a nutriční suplementy dosáhly meziročního nárůstu o 41 %, přičemž celkové prodeje v této kategorii činily 3,5 miliardy korun.