Donáška domů, aplikace nebo bezkontaktní platby. Co nám v době pandemie pomáhá nakupovat bezpečněji?

Donáška domů, aplikace nebo bezkontaktní platby. Co nám v době pandemie pomáhá nakupovat bezpečněji? Unsplash

Rychlé šíření nákazy koronavirem lidem ukázalo, jak důležité je dbát nejen na vlastní bezpečnost. Začali jsme také víc přemýšlet o tom, co skutečně potřebujeme či jakým způsobem nakupovat, abychom sebe, svou rodinu ani své okolí zbytečně nevystavovali riziku nákazy. Obchody s potravinami nám vycházejí vstříc a přichází s nápady, jak udělat naše nákupy ještě bezpečnější.

Přečtěte si také

Co se s tělem děje, když sníme plesnivé potraviny?
Co se s tělem děje, když sníme plesnivé potraviny?

Potraviny lze nakoupit online

V loňském březnu, kdy začal koronavirus významně ovlivňovat životy všech, se obchody zavřely a Češi se báli chodit ven. Dodržovali lockdown a nákup potravin ve větší míře svěřovali online obchodům s rozvozem domů, jako je například iTesco, Rohlik.cz nebo Kosik.cz

Největší přidanou hodnotou těchto e-shopů je, že nemusíte trávit čas čekáním ve frontě a vystavovat se tak zbytečně dlouho riziku nákazy. Během chvilky si na počítači z domova objednáte nákup a pak už jen čekáte, až vám ho dovezou až domů. Zaměstnanci, kteří za vás nákup vybírají i ti, kteří ho rozváží, dodržují standardně přísná hygienická opatření.

Poptávka po rozvážce zboží a nakupování online s příchodem nákazy několikanásobně vzrostla Canva

Aplikace, které urychlí nákup v supermarketech

Lidé si čím dál víc libují také v technologiích, které jim pomáhají nakoupit rychleji, tudíž v prodejnách stráví méně času.

Scan&Go v Globusu

Globusu to vede k tomu, že se více používá aplikace Můj Globus. V té můžete:

  • Zvolit funkci Scan&Go – svůj nákup si ihned skenujete a z obchodu odcházíte, aniž byste museli přijít do kontaktu s pokladní.
  • Zjistit obsazenost obchodního domu v reálném čase.
  • Objednat si jídla z Globus restaurace, pekárny či cukrárny s vyzvednutím v hypermarketu.

Aplikaci Můj Globus si lze stáhnout do mobilu v App Store nebo v Google Play, pro její využití je nutné přihlášení k účtu věrnostního programu Globus Bonus. Registrovat se můžete na webových stránkách Globusu nebo přímo v aplikaci.

Před nedávnem byla navíc dokončena možnost kombinovat aplikace Můj Globus se Scan&Go. Výhody tohoto propojení popsala za Globus Lutfia Volfová: „Nákupní seznam si lze udělat v aplikaci, ten se zobrazuje i na displeji nových skenerů. Zde se zboží seřadí dle toho, jak jsou umístěny v daném hypermarketu a po naskenování zboží se položka z nákupního seznamu odškrtne. Tedy stejně jako to umí mobilní aplikace.

Nákupy s aplikací Lidl Plus

Rychlejší, pohodlnější i přehlednější je také nakupováníLidlu s použitím aplikace Lidl Plus. Ta se mimo jiné snaží minimalizovat čas zákazníků strávený nákupem na prodejnách a snížit tak možné riziko nákazy koronavirem v oblastech s vyšší koncentrací lidí. 

Veškeré aktuální slevy a akce se vám vždy zobrazí v aplikaci. Z pohodlí domova si tak můžete:

  • Vybrat zajímavé produkty za zajímavé ceny.
  • Zjistit, na které z nejbližších prodejen je vámi hledané zboží právě dostupné.
  • Aktivovat akce, slevy i slevové kupóny nabízené aplikací, které chcete využít, a nechat si vygenerovat QR kód, který už jen krátce a bezkontaktně načtete u poklady ke svému nákupu.

Aplikaci Lidl Plus si lze stáhnout do mobilu v App Store nebo v Google Play. Do stažené aplikace se zaregistrujete a potvrdíte registraci kódem, který vám obratem přijde v SMS. Potom už na vás jen vyskakuje jedna sleva za druhou – stačí si vybrat a nakoupit.

Kromě přehledu aktuálních letáků v aplikaci najdete i nabídku z Lidl Shopu, ze které si můžete objednávat zboží s doručením domů.

Bezkontaktní platby jsou dnes již absolutním standardem Canva

Bezkontaktní je bezpečnější

Pokud se vám zdá, že jsou na vás chytré nákupní aplikace prozatím chytré až příliš, nezoufejte, nejste v tom sami. Než se odhodláte k tomu některou z nich přeci jen vyzkoušet, dbejte na svou bezpečnost:

  • Pokud to jen trochu jde, plaťte u pokladen bezkontaktně pomocí platební karty. Mince a bankovky jsou tím, jak jdou z ruky do ruky, plné různých bakterií. Platit kartou vám tak pomůže alespoň trochu minimalizovat riziko nákazy.
  • Upřednostněte nákup na prodejně, kterou dobře znáte – rychleji v ní najdete požadované produkty a snížíte tak čas strávený na místě se zvýšenou koncentrací lidí.
  • Připravte si nákupní seznam předem – k prohlédnutí aktuálních slev i produktů v obchodech a tvorbě seznamu vám pomůže i mobilní aplikace Kupi.cz.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz