Trápí vás citlivé zuby? Může za to špatná technika čištění i nadměrná konzumace kyselých jídel

Je kousnutí do něčeho kyselého spojeno s bolestí zubů? Engin Akyurt / Unsplash

Pokud vám při pití horkého či studeného nápoje takzvaně trnou zuby, někdy snad dokonce i bolí, trpíte nejspíš jejich citlivostí. Tzv. dentinová hypersenzitivita postihuje stále více lidí a bojovat s ní je někdy velmi obtížné a zdlouhavé. Určitě se však nejedná o předem prohraný boj.

Přečtěte si také

Pokojovky do koupelny patří. Stačí vědět, kterým se ve tmě bude dařit
Pokojovky do koupelny patří. Stačí vědět, kterým se ve tmě bude dařit

Proč nás bolí zuby

Na povrchu zubů se nachází velmi tvrdá zubní sklovina a pod ní následně zubovina (dentin), která obsahuje kanálky přenášející nervové vzruchy. Při porušení skloviny se ovšem dentin obnaží a vznikne hypersenzitivita zubů. Bolest by se dala popsat jako intenzivní, náhlá a je způsobena právě odhalením dentinu.

Co stojí za citlivostí zubů

Příčin citlivosti zubů může být více – zubní sklovina se vytrácí postupně a s prohlubujícími se problémy narůstá míra citlivosti, za kterou si přitom v mnohých případech můžeme sami. Jak je to možné? 

Trápí vás citlivé zuby? Na vině může být zdravotní problém či některý ze špatných návyků Canva

Naše zlozvyky

Některé špatné návyky vedou k poškození skloviny. Otevírání lahve zuby, žvýkání ostrých předmětů nebo vytahování zbytků jídla z mezizubních prostor ostrým předmětem sklovinu poškodí. Pozor si dejte i na noční skřípání zubů.

Čištění zubů

Nedostatečná ústní hygiena je pro zuby destruktivní, ale i špatně prováděná péče může škodit. Tvrdý kartáček, špatná technika a abrazivní pasty mohou nadělat pěknou paseku.

Parodontóza

Závažnou příčinou citlivosti zubu je i parodontóza, kdy dojde ke ztrátě úponu zubů a odhalení zubních krčků. V tomto případě se zaměřujeme nejprve na léčbu parodontózy, a teprve poté řešíme přidruženou senzitivitu.

Správné čištění zubů je absolutní základ Superkitina / Unsplash

Aby zuby nebolely

V první řadě bychom neměli tento problém bagatelizovat – nestačí jen mávnout rukou a říct, že zuby přeci občas bolí každého. To možná ano, ale i tak neberte senzitivitu na lehkou váhu. Raději konzultujte svůj problém s dentistou nebo jděte na dentální hygienu. 

Tam vám nejspíš doporučí zubní pastu pro citlivé zuby bez abraziv. Možná si odnesete také prostředky s vysokým obsahem fluoridů, kalcia a fosfátu. Obvykle jde o různé gely, které se aplikují po čištění zubů.

Dentální hygienista s vámi probere správnou techniku čištění zubů a pomůže s výběrem vhodného kartáčku. V ordinaci vám mohou i pomoci vyřešit akutní problémy aplikací laku na zasažená místa. 

Zbavit se citlivých zubů něco stojí

Pokud chcete bojovat s citlivými zuby, vydáváte se na dlouhou trať. Pravidelné čištění a kontroly u lékaře jsou základem, ale alespoň po dobu akutních potíží se budete muset vzdát některých požitků.

  • Citrusy, káva, jogurty, zrající sýr, džusy, sladké limonády a víno jsou potraviny plné kyselin, které naleptávají zubní sklovinu a vašemu chrupu rozhodně nesvědčí.
  • Zapomeňte také na stravu bohatou na sacharidy – sladké prostředí je skvělé pro množení bakterií. Přemnožené bakterie v dutině ústní způsobují erozi skloviny a následnou citlivost. Dopřejte si detox od většího množství cukru, poděkují vám nejen vaše zuby.
  • Zářivě bílé zuby jsou dobrou vizitkou každého z nás, avšak pravidelné bělení může oslabit zubní sklovinu. Pokud si chcete bělit zuby, vždy zamiřte ke svému zubnímu lékaři a nekupujte si zázračné bělicí prostředky na internetu nebo nespoléhejte na babské rady. Neodborným zásahem si můžete uškodit a citlivost zubů ještě prohloubit.

Závěrem nezbývá než dodat, že s citlivostí zubů vám zázračně nepomůže žádný přípravek přes noc. Jediným řešením s výsledky je dlouhodobá péče.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz