Nekonečné dilema: Kdy se vám koupě sušičky fakt vyplatí a kdy si vystačíte s obyčejným sušákem?

Dokáže sušička zcela zastínit výhody sušáku? cottonbro / Pexels

Věšení a žehlení prádla není oblíbenou činností snad v žádné domácnosti. Život si ale naštěstí můžete v dnešní době ulehčit sušičkou, která prádlo nejen vysuší, ale pravděpodobně jej nebudete muset ani žehlit. Ne vždy se však investice do ní vyplatí. Kdy si ji pořídit, a kdy vystačíte se sušákem?

Přečtěte si také

Jaké trvanlivé potraviny je dobré mít vždy doma pro případ, že se dostanete do karantény
Jaké trvanlivé potraviny je dobré mít vždy doma pro případ, že se dostanete do karantény

Kdy si vystačíte se sušákem

Menší domácnosti o dvou členech nevyprodukují velké množství prádla a obsah jedné pračky se pohodlně vejde i na malý sušák v bytě či na balkoně. Sušička samozřejmě ušetří nějaký čas, ale v tomto případě by stejně šlo spíše o menší úsporu. 

Bydlíte-li navíc v podnájmu a investici do vlastního bydlení teprve plánujete, raději si peníze uschovejte a návštěvu bílého zboží s cílem pořídit sušičku odložte, až budete bydlet ve vlastním. Mohlo by se snadno stát, že se stará sušička do nové koupelny nevejde nebo budete mít úplně jiné nároky a upotřebíte spíše větší spotřebič

Výhody sušáku

 • Úspora elektrické energie
 • Nezabírá moc místa
 • Není hlučný

Nevýhody sušáku

 • Neušetří vám práci
 • Všechna vlhkost se odpaří do prostoru
 • Musíte se spoléhat na hezké počasí
Vystačíte si se sušákem na prádlo? Pokud jste jeden či dva a perete málo, pak pravděpodobně ano Canva

Kdy se vyplatí investovat do sušičky prádla

Velké rodiny s menšími dětmi mají stále plný koš na špinavé prádlo, pračka jede několikrát týdně a za špatného počasí je někdy problém všechno vůbec usušit. Sušička za vás tohle všechno vyřeší, a také díky ní ušetříte spoustu práce – prádlo z ní totiž můžete rovnou uložit do skříně, bez žehlení.

Sušičku ocení i osoby s domácími mazlíčky, veškeré chlupy a žmolky totiž pobere. Prádlo je také nádherně načechrané a hebké, což ze sušáku nikdy nebude. Na výběr jsou sušičky se zásobníkem, kdy se pára mění na vodu nebo s tepelným čerpadlem, které chladí vzduch a energie se znovu využije.

Výhody sušičky

 • Šetří čas
 • Není třeba používat aviváž
 • Prádlo se nemusí žehlit

Nevýhody sušičky

 • Vyšší pořizovací cena
 • Všechno oblečení v ní nejde sušit
 • Zabere více místa
Sušička najde uplatnění tam, kde se pere a žehlí často cottonbro / Pexels

Které prádlo lze sušit v sušičce

 • Pokud máte sušičku prádla, musíte sledovat piktogramy na oblečení. Čtverec s vepsaným kruhem znamená, že prádlo lze sušit v sušičce. Je-li tento obrazec přeškrtnutý, do sušičky prádlo nedávejte.
 • Pro efektivnější sušení sušte pořádně odstředěné prádlo. Doba sušení se zkrátí, čímž ušetříte peníze za energii i svoje oblečení, protože nebude vystaveno vysoké teplotě po dlouhou dobu a nesrazí se.
 • Aby se prádlo nevytahalo a nedošlo k jeho poškození, zapněte všechny zipy na bundách a mikinách a šňůrky zavažte a zastrčte dovnitř. Volné cípy by se vytáhly a oblečení už by nemuselo být souměrné.
Čím více máte oblečení, tím spíše se vám sušička bude v domácnosti hodit Canva

Sušení prádla ovlivňuje domácí prostředí

Přemýšleli jste někdy, kolik je zbylé vody v jedné várce vyždímaného prádla? Je jí tam stále poměrně hodně a při sušení na sušáku se vypaří do okolí. V bytech je obecně suchý vzduch a vypařená voda je tedy pozitivním jevem, protože příliš nízká vzdušná vlhkost není příjemná pro dýchací cesty.

Domy mají naopak sklon k vlhkosti, obzvláště ty zateplené. Pravidelná dávka vlhkosti při sušení prádla na sušáku jim rozhodně neprospívá a může se objevit plíseň. Pokud si nemůžete dovolit sušičku, snažte se prádlo sušit venku nebo v místnosti se sušákem alespoň otevřete okno.

Pořizovací ceny sušiček začínají kolem 8 000 Kč. Rozhodně se tak nejedná o malou investici, ale na druhou stranu dokáže v některých rodinách ušetřit opravdu hodně času, který se vyplatí vložit do něčeho jiného – třeba společně strávených chvilek s dětmi či na procházce v přírodě. A to už se vyplatí, no ne?

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz