Nekonečné dilema: Kdy se vám koupě sušičky fakt vyplatí a kdy si vystačíte s obyčejným sušákem?

Dokáže sušička zcela zastínit výhody sušáku? cottonbro / Pexels

Věšení a žehlení prádla není oblíbenou činností snad v žádné domácnosti. Život si ale naštěstí můžete v dnešní době ulehčit sušičkou, která prádlo nejen vysuší, ale pravděpodobně jej nebudete muset ani žehlit. Ne vždy se však investice do ní vyplatí. Kdy si ji pořídit, a kdy vystačíte se sušákem?

Přečtěte si také

Vzrůstá obliba audioknih. Loni vyšlo 442 nových titulů a prodej stoupl o 12,4 %
Vzrůstá obliba audioknih. Loni vyšlo 442 nových titulů a prodej stoupl o 12,4 %

Kdy si vystačíte se sušákem

Menší domácnosti o dvou členech nevyprodukují velké množství prádla a obsah jedné pračky se pohodlně vejde i na malý sušák v bytě či na balkoně. Sušička samozřejmě ušetří nějaký čas, ale v tomto případě by stejně šlo spíše o menší úsporu. 

Bydlíte-li navíc v podnájmu a investici do vlastního bydlení teprve plánujete, raději si peníze uschovejte a návštěvu bílého zboží s cílem pořídit sušičku odložte, až budete bydlet ve vlastním. Mohlo by se snadno stát, že se stará sušička do nové koupelny nevejde nebo budete mít úplně jiné nároky a upotřebíte spíše větší spotřebič

Výhody sušáku

 • Úspora elektrické energie
 • Nezabírá moc místa
 • Není hlučný

Nevýhody sušáku

 • Neušetří vám práci
 • Všechna vlhkost se odpaří do prostoru
 • Musíte se spoléhat na hezké počasí
Vystačíte si se sušákem na prádlo? Pokud jste jeden či dva a perete málo, pak pravděpodobně ano Canva

Kdy se vyplatí investovat do sušičky prádla

Velké rodiny s menšími dětmi mají stále plný koš na špinavé prádlo, pračka jede několikrát týdně a za špatného počasí je někdy problém všechno vůbec usušit. Sušička za vás tohle všechno vyřeší, a také díky ní ušetříte spoustu práce – prádlo z ní totiž můžete rovnou uložit do skříně, bez žehlení.

Sušičku ocení i osoby s domácími mazlíčky, veškeré chlupy a žmolky totiž pobere. Prádlo je také nádherně načechrané a hebké, což ze sušáku nikdy nebude. Na výběr jsou sušičky se zásobníkem, kdy se pára mění na vodu nebo s tepelným čerpadlem, které chladí vzduch a energie se znovu využije.

Výhody sušičky

 • Šetří čas
 • Není třeba používat aviváž
 • Prádlo se nemusí žehlit

Nevýhody sušičky

 • Vyšší pořizovací cena
 • Všechno oblečení v ní nejde sušit
 • Zabere více místa
Sušička najde uplatnění tam, kde se pere a žehlí často cottonbro / Pexels

Které prádlo lze sušit v sušičce

 • Pokud máte sušičku prádla, musíte sledovat piktogramy na oblečení. Čtverec s vepsaným kruhem znamená, že prádlo lze sušit v sušičce. Je-li tento obrazec přeškrtnutý, do sušičky prádlo nedávejte.
 • Pro efektivnější sušení sušte pořádně odstředěné prádlo. Doba sušení se zkrátí, čímž ušetříte peníze za energii i svoje oblečení, protože nebude vystaveno vysoké teplotě po dlouhou dobu a nesrazí se.
 • Aby se prádlo nevytahalo a nedošlo k jeho poškození, zapněte všechny zipy na bundách a mikinách a šňůrky zavažte a zastrčte dovnitř. Volné cípy by se vytáhly a oblečení už by nemuselo být souměrné.
Čím více máte oblečení, tím spíše se vám sušička bude v domácnosti hodit Canva

Sušení prádla ovlivňuje domácí prostředí

Přemýšleli jste někdy, kolik je zbylé vody v jedné várce vyždímaného prádla? Je jí tam stále poměrně hodně a při sušení na sušáku se vypaří do okolí. V bytech je obecně suchý vzduch a vypařená voda je tedy pozitivním jevem, protože příliš nízká vzdušná vlhkost není příjemná pro dýchací cesty.

Domy mají naopak sklon k vlhkosti, obzvláště ty zateplené. Pravidelná dávka vlhkosti při sušení prádla na sušáku jim rozhodně neprospívá a může se objevit plíseň. Pokud si nemůžete dovolit sušičku, snažte se prádlo sušit venku nebo v místnosti se sušákem alespoň otevřete okno.

Pořizovací ceny sušiček začínají kolem 8 000 Kč. Rozhodně se tak nejedná o malou investici, ale na druhou stranu dokáže v některých rodinách ušetřit opravdu hodně času, který se vyplatí vložit do něčeho jiného – třeba společně strávených chvilek s dětmi či na procházce v přírodě. A to už se vyplatí, no ne?