Zvýšená teplota vs. horečka: Poznejte včas, kdy je dobré nechat tělo odpočívat a kdy už volá o pomoc

Bolest hlavy je prvním signálem, že se s tělem něco děje. Teplota je však obranný mechanismus, není třeba ji snižovat. Andera Picquadino / Pexels

Zvýšená teplota nebo dokonce horečka jsou jasným signálem, že se s organismem něco děje. Ujasněte si s námi rozdíly mezi nimi, abyste už od příště s jistotou věděli, kdy si můžete pomoci sami, a kdy je naopak vhodné vyhledat lékaře.

Přečtěte si také

Datlová pasta jako náhrada cukru. Tipy na zdravé a bezlepkové mlsání
Datlová pasta jako náhrada cukru. Tipy na zdravé a bezlepkové mlsání

Kdy je teplota skutečně zvýšená

Za normální teplotu člověka byla v minulých letech vždy považována hodnota 37 °C, avšak podle odborníků teplota klesla a měla by být upřesněna na 36,8 °C.

  • Tento pokles zaznamenala studie vědců a lékařů ze Stanfordovy univerzity v USA, podle kterých za změnou stojí hned několik důvodů.
  • Lidé jsou dnes zdravější, žijí v teple a komfortu, neohrožují je některá onemocnění a poklesla i četnost zánětů, které mimo jiné zvyšují teplotu lidského těla.

I tak ale platí, že nad danou hodnotu (zatím stále 37 °C) bliká pomyslná kontrolka – vaše tělo říká, že má zvýšenou teplotu. O horečce se pak hovoří při naměření nad 37,8 °C. Pozor je potřeba dávat při teplotách nad 41 °C – to je totiž hyperpyrexie, která ohrožuje organismus. Jak tedy správně postupovat v jednotlivých případech, aby se tělo mohlo regenerovat, jak umí nejlépe?

Co byste měli mít v lékárničce mezi léčivy pro případ nouze? Na chřipku, teplotu i bolest pomůže třeba Paralen Grip – v tabletách jej koupíte v akci v lékárnách Dr. Max za 119,90 Kč v Alphega lékárnách najdete Paralen Grip horký nápoj za 149 Kč

Tip: Máte to blíž do drogerie než do lékárny? Zkuste nejprve zajít tam - některé volně prodejné léky a doplňky stravy seženete už i v drogeriích.

Stále oblíbenější pro měření tělesné teploty – to jsou bezkontaktní teploměry, které měření usnadňují Vlada Kar / Pexels

Zvýšenou teplotou se naše tělo brání

Jakmile si spolehlivě změříte teplotu, zjistíte, zda vás trápí jen zvýšená teplota, nebo dokonce horečka. Pokud se jedná o zvýšenou teplotu, je třeba vědět, o jaký proces v organismu jde – nejde o nemoc, nýbrž o mírný důsledek oslabení imunity či nástupu infekce, které se tělo brání právě zvýšením teploty.

Z toho důvodu je nejlepší reakcí na teplotu nechat tělo odpočinout, naordinovat si klid a to hlavní – zatím se vyhýbat jakýmkoli léčivům, které by mírnou teplotu srážely. Prostě a jednoduše – zkuste důvěřovat svému tělu, které je tím nejlepším strojem na vyhnání nemoci.

Při horečce už ale potřebuje pomoct

Jestliže si nicméně naměříte hodnoty nad rozmezí zvýšené teploty, pak vás skolila horečka, při které už je dobré organismus v boji proti nemoci podpořit. Běžně dostupná jsou léčiva s obsahem paracetamolu či ibuprofenu. A jestliže lék nezabírá, pak je vhodná jejich kombinace (ovšem zásadně po dohodě s lékárníkem) – obecně platí, že si můžete vzít lék s 1 účinnou látkou a za 4 hodiny zase druhý lék s další účinnou látkou.

  • Nezapomeňte si však před podáním přečíst příbalový leták, abyste léčivo užívali správně – a zkontrolujte i kontraindikace, pokud užíváte také jiné medikamenty, abyste svému tělu spíše neublížili.

Pokud horečka během 24 hodin neklesá nebo se během 3 dní opakovaně vrací, zbývá jediné – co nejdříve navštívit lékaře.

V lékárničce nesmí chybět nejen teploměr, ale ideálně i léky na srážení horečky s obsahem paracetamolu či ibuprofenu Polina Tankilevitch / Pexels

Recept na odpočinek

Jakmile se u vás objeví zvýšená teplota, nepřepínejte se, vyhněte se stresu a nadměrné fyzické aktivitě. Díky klidu bude mít tělo dostatek času, aby se samo ubránilo. Právě zvýšená teplota a zánět v těle mohou být znamením, že je potřeba zastavit se – myslete tedy na pravidelný odpočinek.

Jestliže navíc cítíte, že něco není v pořádku, doplňte tělu vitaminy: céčko lze do organismu dostat například pomocí petrželky, rajčat, šípkového čaje, kysaného zelí, ale i běžných potravních doplňků. A vsaďte také na bylinkové čaje – vyzkoušejte ten měsíčkový, tymiánový nebo mátový.

Účinný rajčatový čaj při prvních symptomech

Jakmile na vás skočí bacil, můžete bojovat spolu s vaším tělem – uvařte si oblíbený rajčatový čaj. Chutná sice spíše jako teplá polévka, ale efektivně vás nakopne a podpoří. Jak na něj? Potřebujete:

  • 2 až 3 BIO rajčata (nebo BIO rajčatový džus)
  • česnek
  • citron
  • kousek zázvoru
  • chilli

Rajčata nakrájejte, rozmixujte a ohřejte. Přidejte citronovou šťávu, nastrouhaný zázvor, špetku chilli, rozmačkaný česnek a pokud chcete, pak i špetku soli kvůli chuti. Mírně pikantní, kyselý a šťavnatý – takový je rajčatový čaj, který vás zaručeně postaví na nohy. 

Je důležité vědět, kdy se studený obklad hodí využít a kdy ne – mohli byste si totiž ještě více uškodit Canva

Kdy použít studený zábal?

Jestliže máte horečku nad 38,5 °C a střídají se u vás zimnice s pocity horkosti, můžete se pokusit teplotu těla snížit pomocí známých studených zábalů. Namočené studené obklady (ručník, prostěradlo, plena) aplikujte na čelo, krk a do podpaží. Nechte působit zhruba 5 až 15 minut, odpočívejte a pravidelně si měřte teplotu. Během několika hodin lze proces zopakovat.

A kdy se zábalu vyhnout? Máte-li studené končetiny, není ten správný čas na zábal ke srážení horečky. Měřte si teplotu pravidelně a nezapomeňte – pokud horečka neklesá nebo se vrací několik dní, je čas navštívit svého lékaře.

Tip: Hurá pro teploměr v akci. Nepostradatelnou součást lékárničky hledejte v akci v lékárnách Alphega, BENU, Dr. Max, Magistra lékárny a  Moje lékárna, jejichž nabídku najdete na Kupi.cz.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz