Investice do alkoholu: Prohledejte domácí bar, třeba v něm objevíte tekutý poklad!

Investice do alkoholu může být zajímavým i výnosným koníčkem Charlotte May / Pexels

Investovat se dá do kdečeho – nemovitosti, kryptoměny, zlato, diamanty, cenné papíry... Ale investovat do dobrého alkoholu napadne málokoho. Určitě jde však o velmi zajímavou volbu, protože málokdo tuto možnost využívá. Jak snadno a bezpečně uložit svoje finance, a ještě přitom objevit zajímavý koníček? 

Přečtěte si také

První pomoc je k dispozici i v obchodech. Kaufland a Tesco instalují externí defibrilátory
První pomoc je k dispozici i v obchodech. Kaufland a Tesco instalují externí defibrilátory

Do jakého alkoholu se investuje

V první řadě se investuje samozřejmě do vína, tomu se však dnes věnovat nebudeme. Místo toho se zaměříme na tvrdý alkohol, který také časem nabývá na hodnotě a nabízí velmi zajímavé zhodnocení.

Nejlepší a nejjistější investice je do whisky, hned za ní je pak koňak a rum. V případě dalších druhů je šance na zhodnocení menší, ale není nereálná. Pokud však chcete mít jistotu, že nešlápnete vedle, vsaďte na whisky, jejichž cena může každý rok vzrůst až o 40 procent.

Méně známé značky se umí velmi dobře zhodnotit Pixabay / Pexels

Hledejte pečlivě

Investovat do alkoholu musíte s rozumem – bylo by bláhové si myslet, že stačí vyrazit do nejbližšího marketu, nacpat košík běžně dostupnými lahvemi a těšit se na tučný zisk. Tato strategie je odsouzena k neúspěchu a možná nepokryje ani náklady. Základem je znalost dané problematiky, abyste věděli, do čeho se vyplatí investovat.

Je libo skotskou či jedinečné lahve?

Sázkou na jistotu je jednosladová whisky neboli single malt ze Skotska. Čím starší lahev koupíte, tím lépe – pod 12 let raději nekupujte, ideál je alespoň 18 a nejlépe uděláte u lahví starých přes 30 let. Co se týče značky, je dobré investovat do méně komerčních palíren, jako jsou Dalmore, Glenlivet nebo Glenmorangie. V současnosti se nejlépe prodává whisky z oblasti Skotské vysočiny (Highlands). 

Velmi dobrou investicí jsou i různé výroční lahve vydané ke speciální události nebo různé limitované edice, kterých není na světě mnoho. Dobře zpeněžitelné jsou i lahve z dnes už nefungujících palíren, bavíme se však o zániku před desítkami let. Pořizovací cena těchto speciálních kousků je vysoká, snadno se může vyšplhat i do statisíců.

Nejen kvůli jeho chuti si můžete starý alkohol snadno zamilovat Canva

Tvrdý alkohol schováte kdekoliv

Tvrdý alkohol na rozdíl od vína nepotřebuje na uskladnění žádné zvláštní podmínky. Není třeba vlastnit vinný sklep nebo mít pronajatou kóji od vinaře, úplně postačí nějaké tmavší místo s běžnou pokojovou teplotou – třeba i obyčejná skříň.

Doma můžete mít tekutý poklad

Šance, že se zrovna u vás doma skrývá v baru poklad, je poměrně malá. Naděje vzrůstá, když vyklízíte dům po prarodičích nebo jde o lahve opravdu starého data – v tomto případě je možné, že má daný alkohol nějakou hodnotu. Tu zjistíte u odborníka – nejen na internetu seženete znalce a můžete si nechat lahev nacenit, raději si je však nechte ohodnotit od více osob nezávisle na sobě.

S čím začít

Vzdělávejte se v dané problematice, čtěte tematické rubriky a články. Zaměřte se zpočátku jen na jeden druh alkoholu a staňte se znalci oboru – a ne, nemusíte dané nápoje nutně pít, vydělat se na nich dá i bez toho.

  • V našich domácích vodách moc informací neseženete, buďte proto připraveni studovat zahraniční zdroje. Nutná bude angličtina – nejen při průzkumu trhu, ale i při nákupu lahví a následném prodeji.
  • Neočekávejte, že se investice do alkoholu vrátí za rok či dva. Náklady na prodej v aukci nebo přepravu lahve by mohly převýšit zisk. Berte investiční alkohol jako dlouhodobější investici
Zaměřte se na jeden druh alkoholu, který naplno pochopíte – zvolíte whiskey, rum nebo třeba gin? Canva

Na co si dát pozor

Nakupujte jen z prověřených zdrojů. Podezřelé nákupy na zahraničních stránkách jako eBay vás mohou nepříjemně překvapit. Vždy vyžadujte záruku pravosti.

Investice se nemusí vyplatit tehdy, pokud cena lahve již v minulosti vzrostla. Jako laik si možná řeknete, že v budoucnu určitě poroste znovu, ale nemusí tomu tak být. Aneb jako u všech investic platí, že předchozí výkon negarantuje stejný trend i v následujícím období.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz