Betonová stěrka, grafosklo, kámen nebo dřevo. Nabídka kuchyňských zástěn je pestrá. Vyznáte se v ní?

Mozaiky v podobě drobných keramických obkladů jsou oblíbeným řešením povrchu za kuchyňskou linkou Pixabay / Pexels

Plánujete renovaci kuchyně? Pak je ten správný čas popřemýšlet nad volbou obkladu ke kuchyňské lince. Nejde jen o designový, ale především praktický prvek – v nejvytíženější části domácnosti dostává právě tento povrch často slušně zabrat, ať už mastnotou, nebo jinými nečistotami, které vznikají při vaření a práci v kuchyni. Jak tedy vybrat vhodné kuchyňské pozadí? Inspirujte se naším přehledem materiálů, protože dlaždice nejsou ani zdaleka jedinou možností.

Přečtěte si také

Pozor na nebezpečné dětské madlo výrobce Thule. Dětem může ublížit
Pozor na nebezpečné dětské madlo výrobce Thule. Dětem může ublížit

Kouzlo přírodního kamene

Obkladový kámen? Ideální přírodní materiál, který by mohl tvořit povrch třeba právě ve vaší kuchyni. Kamenné obklady jsou tvrdé, nesmírně odolné a estetické. Jejich chladná elegance skvěle doplňuje rustikální kuchyně. Nevýhodou ale může být vyšší pořizovací cena.

Netrváte-li na pravém kameni, můžete s klidem sáhnout po jeho imitaci – ta působí velmi přesvědčivě, takže bez obav naplní vaše designové požadavky a zároveň ušetří rodinný rozpočet. I kompozitní obklad je odolný a nenáročný na údržbu. 

Jedinečná, silná, přírodní – i takové dojmy může vaše kuchyně vyvolávat Canva

Grafosklo dělané na míru

Umíte si představit skleněnou kuchyňskou zástěnu? Je odolná, a navíc vás jednou provždy ušetří čištění spár! Sklo dokáže ozvláštnit vaši kuchyni a vdechnout jí punc luxusu. Výhodou tohoto materiálu je možnost vybírat z nejrůznějších motivů – panel může nést nejrůznější obrazy, a dokonce i fotografie. Vzhled kuchyňské linky tak zůstává zcela na vás.

Elegantní dojmy vykouzlí také v jednobarevném provedení, například v čistě bílé barvě. Grafosklo nejlépe zapadne do moderních a minimalistických kuchyní.

Betonová stěrka zaujme

Jsou osobité, nadčasové, trendy – a každý povrch je originál. O čem je řeč? O populární betonové stěrce. Zajímavý vzhled vám dokáže, že šedá barva rozhodně není nudná ani studená. Stěrky jsou navíc nesmírně odolné, tedy při správné úpravě tohoto vznešeného povrchu. Díky impregnaci nemá šanci vlhkost, nečistoty ani mastnota, natož poškození.

Stěrky je možné provést také v nejrůznějších metalických odstínech, hodit se tedy mohou například do rustikálních či industriálních kuchyní. Zkrátka všude tam, kde chcete docílit jedinečné nálady – a kde se chcete těšit z detailů v podobě bronzových, zlatých nebo měděných doplňků, které hravě sladíte právě se stěrkou.

Tip: Potřebujete dávku vizuální inspirace? Projděte si letáky, které se zabývají plánováním kuchyní. Na Kupi.cz najdete ty aktuální třeba od Asko, XXXLutz, IKEA nebo Möbelix

Grafosklo může nést nejen fotografie, ale i jiné motivy – třeba dekor luxusního mramoru Pixabay / Pexels

Nekonečná variabilita keramického obkladu

Jde sice o klasiku, ale to neznamená, že s jejím výběrem prohloupíte – stále se jedná o nejoblíbenější řešení pozadí u kuchyňské linky. K výhodám keramiky patří bezesporu široký výběr, který jistě naplní vaše sny o stylové kuchyni. Vybírat můžete nejen z různých barev, vzorů a motivů, nýbrž i z imitací jiných materiálů, jako například dřeva, betonu či kamene.

Podobně rozmanitá je také nabídka formátu. K dostání je drobná designová mozaika, ale i velkoformátové panely. Nevýhodou je snad jen údržba – keramický obklad vyžaduje pravidelnou péči o spáry, ve kterých se mohou zachycovat nečistoty. 

Tip: Rozmanité povrchy a odborné poradenství najdete třeba v BaumaxuOBI

Hřejivá krása dřeva

Nejde o úplně obvyklý materiál, který vás napadne při plánování kuchyně či koupelny jako první, i dřevo však může být dominantou vytíženého kuchyňského prostředí. Zútulňuje a pocitově otepluje prostor. Lze tu použít takové přírodní dřevo, které dobře snáší vlhkost – vybírat můžete z dubu, wenge nebo třeba teaku. Při výběru dřeva je důležité dbát na kvalitní povrchovou úpravu, která vám umožní materiál očistit od mastnoty. V ideálním případě se poraďte s výrobcem.

Vysoce odolný akrylát

Toužíte po lesklém povrchu, který rozzáří kuchyň čistotou a elegancí? Pak vsaďte na pevný a odolný materiál – stále oblíbenější MDF desky, které umožňují navázání na dekor a vzhled kuchyňské linky.

Pozadí pracovní plochy tak lze sladit, nebo naopak využít zajímavého a nepřehlédnutelného kontrastu. Výhoda? Také MDF desky mohou nést různé dekory, díky čemuž může tento výjimečný povrch připomínat i dřevo či kámen. A že lesk není to, co hledáte? Pak se poohlédněte po MDF desce s matnou finální úpravou.

Aby byla kuchyně stále jako nová

Drobná rada na závěr

Vybírejte spíše neutrální a jednoduchý design. Příliš složité vzory či motivy se, ač se to zpočátku nezdá, rychle okoukají. Ideální je jemný kontrast, aby kuchyň nepůsobila příliš jednolitě a sterilně.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz