Česká voda je jednou z nejlepších v EU, potvrdila studie. Kupovat balenou je zbytečné

EU chce docílit toho, aby byla kohoutková pitná voda dostupná na co možná nejvíce místech v unii İbrahim Mücahit Yıldız / Pixabay

Pijete kohoutovou vodu, nebo dáváte raději přednost vodě balené? Podle výsledků šetření Evropské unie nemusí mít Češi vůbec obavy – kvalita pitné kohoutkové vody u nás patří k těm nejlepším v EU. Na většině místech ČR je proto téměř zbytečné dodatečně zásobovat domácnosti balenou vodou.

Přečtěte si také

Řetězec Penny spustil vlastní e-shop pod názvem PennyDomů
Řetězec Penny spustil vlastní e-shop pod názvem PennyDomů

Česko patří mezi nejlepší

Česká republika patří mezi „best in“ země v Evropské unii, co se kohoutkových vod týče. Vyplývá to z rozsáhlého evropského srovnání, které zpracovalo Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR a které nás zařadilo mezi 11 nejlepších.

„Česká legislativa je nastavena historicky poměrně přísně. Řada ukazatelů má limit přísnější, než požaduje evropská směrnice," říká Vilém Žák, ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR.

Převyšuje standardy EU

Evropská unie totiž vydává novou směrnici, která stanovuje minimální standardy pro vodu na pití a na vaření. A zatímco se některé země musí těmto standardům teprve přizpůsobit, Česko je už teď splňuje, ba je dokonce převyšuje.

Země EU, které se musí těmto nově zaváděným standardům přizpůsobit, na to mají čas do roku 2023. Podle nových pravidel musí členské státy EU zajistit všem bezplatné poskytování pitné vody ve veřejných budovách a ve stravovacích zařízeních, kde by měla být buď zdarma, anebo alespoň za nižší poplatek.

Pitné vody z kohoutku se u nás rozhodně bát nemusíte – právě naopak! Canva

Snaha snížit spotřebu plastů

Touto směrnicí se EU snaží dosáhnout menší spotřeby PET lahví a přesvědčit tak své občany, že kohoutková voda je ve všech členských zemích kvalitní a vhodná k pití. EU si tak slibuje, že by se dalo ušetřit na 600 milionů eur ročně.

  • Vodu z vodovodu pije zatím jen mírně větší polovina obyvatel EU – tedy 55 %.
  • Evropané ji většinou využívají spíše na mytí nádobí, osobní hygienu a na vaření.

Pití vody z kohoutku je v ČR až na výjimky bezpečné

U nás v Česku ale můžeme být v klidu – kvalita pitné vody z velkých, veřejných vodovodů je zde pod přísnou kontrolou již dlouhá léta a rozhodně je bezpečné pít vodu z kohoutku i dlouhodobě. Zdravotní nezávadnost je hlídána Státním zdravotním ústavem a hygienickou stanicí, kam se každý rok posílá přes milion vzorků pitné vody na rozbor. Z tohoto obrovského počtu pak stanoveným limitům nevyhoví jen méně než 1,5 %.

Právě pravidelným testováním pitné vody se daří rozpoznat i zdroje, které nemusí standardům vždy vyhovovat. To se týká především menších vodovodů, které disponují vlastními zdroji, které provozují například menší obce. Takových, které vykazují dlouhodobější problém s kvalitou vody, u nás existuje okolo stovky – nicméně i z nich je možné pít, s výjimkou těhotných žen a dětí, které tuto vodu pít nesmí.

Problém s kvalitou vody může nastat u menších vodovodů Rajesh Balouria / Pixabay

Pijte vodu z filtrační konvice, je chutnější

Vodu z vodovodního kohoutku v Česku tedy rozhodně můžete pít už teď. Pokud vám však vadí její chuť, dá se snadno vylepšit různými filtračními zařízeními.

  • Nejlevněji vás vyjde filtrační konvice, do které se každý měsíc vkládají filtrační patrony, které zajišťují příjemnou, lehkou chuť, kterou se vyznačují vody balené.
  • Nemusíte se tak tahat s těžkými balíky vody z obchodu a později likvidovat PET lahve – ušetříte si spoustu práce i starostí.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz