Běháním v zimě si můžete uškodit. Víte, co dělá mráz s vaším organismem?

K promrznutí může dojít velmi snadno Gantas Vaičiulėnas / Pexels

Extrémní teploty, které na nás v současné době útočí, jsou nejen nepříjemné, ale pro některé osoby mohou být i rizikové. Dejte proto na sebe v těchto dnech pozor a chraňte sebe i své blízké před všudypřítomnou zimou. Co dokáže s organismem udělat velký mráz?

Přečtěte si také

Čeští obchodníci už nepotřebují platební terminály. Stačí jim mobil. Jako prvním ve střední Evropě
Čeští obchodníci už nepotřebují platební terminály. Stačí jim mobil. Jako prvním ve střední Evropě

Koho může zima ohrozit?

V zimě dochází k zúžení průsvitu cév, čímž se snižují tepelné ztráty kůží. Pokud chlad trvá, vyplaví se navíc více adrenalinu a tělo se začne třást. Zdravý člověk se se silným mrazem vyrovná relativně dobře – je-li vhodně oblečen, jeho tělo zareaguje na mrazivé teploty adekvátně a krátkodobé vystavení chladu jej nijak neohrozí

Problém nastává u lidí s chronickým onemocněním. Stažení cév má za následek také zvýšení tlaku, což může být u osob s hypertenzí problém. V zimě roste taktéž počet krevních destiček, na pozoru se tudíž musí mít lidé s ischemickými nemocemi – zvýšená hustota krve způsobí ještě větší nedokrvení.

A nebezpečné jsou mrazy také pro lidi trpící cukrovkou – ti se často potýkají s tzv. diabetickou nohou, která je způsobena poruchou krevního zásobení. Při stažení periferních cév v nohách ovšem dojde k ještě horšímu krevnímu zásobení a chronické rány se budou ještě obtížněji hojit. 

Teplé oblečení není důležité jen pro děti – i starší či nemocné osoby by jej neměli podceňovat Canva

Nepodceňte vrstvy ani čepici

V první řadě dbejte na pořádné oblečení – zvolte několik vrstev oblečení, které vás nebude nikde škrtit. Více vrstev vás zahřeje mnohem lépe než jeden huňatý svetr. Jako spodní vrstvu vyberte nejlépe termoprádlo, které zahřeje a zároveň odvede i pot. A nezapomínejte na čepici – ztráty tepla hlavou jsou enormní a účes snadno později zachráníte hřebenem.

Tip: Jezte prohřívající potraviny – ostrá jídla, zázvor a chilli či horké nápoje. Vyhněte se naopak ochlazujícím citrusům a syrové zelenině. Co si například uvařit se dozvíte v našem dřívějším článku.

Alkohol vám nepomůže

Dejte si pozor na zvýšenou námahu – při sportu se rozpumpuje krev a dojde k roztažení cév, což je přesný opak toho, co je obranná reakce organismu. Neznamená to, že musíte prosedět celou zimu u televize, ale dejte si v extrémních mrazech raději jen krátkou procházku v klidném tempu.

A ani alkohol není v zimě pro tělo tím pravým ořechovým. Možná namítnete, že grog, svařák nebo panák něčeho ostřejšího vás příjemně zahřeje, ale není to pravda. V první fázi sice dojde k roztažení cév a většímu proudění krve, které nás opravdu zahřeje, právě roztažené cévy jsou ovšem problém – a jelikož alkohol zastírá i vnímání, může při jeho konzumaci snadno dojít k omrzlinám nebo podchlazení.

Dejte pozor na děti

Nejnáchylnější na prochladnutí jsou děti. S novorozenci raději v mrazech nechoďte ven vůbec, opatrní buďte i u dětí do půl roku – vdechování chladného vzduchu je nepříjemné a může jim poškodit dýchací cesty. Starší batolata vezměte na kratší procházku s kočárkem, nicméně pokud je opravdu tuhý mráz, nenechávejte kočárek venku.

Starší děti si určitě nenechají ujít příležitost k dovádění na sněhu nebo k bruslení. Nedržte je zavřené doma, ale důsledně dbejte na jejich oblečení. V teplotách atakujících minus deset stupňů je termoprádlo u dětí nutností, protože není nic lepšího než se vyválet ve sněhu – takže izolace od vlhkosti musí být opravdu dokonalá. 

Vysoké mrazy mohou ohrožovat naše nejmenší Canva

Tipy, jak přežít mrazivé dny

Lidé s citlivou pokožkou mohou trpět na suchá místa nebo kopřivku v obličeji. Je-li to i váš případ, kupte si ochranný krém nebo použijte nějaký, co už máte. Jde o krémy nebo oleje, které nejsou na bázi vody. Stejně chraňte i svoje rty, které jsou v zimě nepříjemně rozpraskané.

Skvělou první pomocí může být zahřívací gelový polštářek. Gel při procvaknutí kovového plíšku začne měnit své skupenství a u toho vyzařuje teplo. Po vyvaření ve vodě jej lze navíc znovu použít a seženete ho za pár korun ve vybraných drogeriích, obchodech či na internetu. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz