Běháním v zimě si můžete uškodit. Víte, co dělá mráz s vaším organismem?

K promrznutí může dojít velmi snadno Gantas Vaičiulėnas / Pexels

Extrémní teploty, které na nás v současné době útočí, jsou nejen nepříjemné, ale pro některé osoby mohou být i rizikové. Dejte proto na sebe v těchto dnech pozor a chraňte sebe i své blízké před všudypřítomnou zimou. Co dokáže s organismem udělat velký mráz?

Přečtěte si také

Podzimní nadílka citrusů míří do obchodů. Vyvarujte se častých chyb při jejich nákupu a skladování
Podzimní nadílka citrusů míří do obchodů. Vyvarujte se častých chyb při jejich nákupu a skladování

Koho může zima ohrozit?

V zimě dochází k zúžení průsvitu cév, čímž se snižují tepelné ztráty kůží. Pokud chlad trvá, vyplaví se navíc více adrenalinu a tělo se začne třást. Zdravý člověk se se silným mrazem vyrovná relativně dobře – je-li vhodně oblečen, jeho tělo zareaguje na mrazivé teploty adekvátně a krátkodobé vystavení chladu jej nijak neohrozí

Problém nastává u lidí s chronickým onemocněním. Stažení cév má za následek také zvýšení tlaku, což může být u osob s hypertenzí problém. V zimě roste taktéž počet krevních destiček, na pozoru se tudíž musí mít lidé s ischemickými nemocemi – zvýšená hustota krve způsobí ještě větší nedokrvení.

A nebezpečné jsou mrazy také pro lidi trpící cukrovkou – ti se často potýkají s tzv. diabetickou nohou, která je způsobena poruchou krevního zásobení. Při stažení periferních cév v nohách ovšem dojde k ještě horšímu krevnímu zásobení a chronické rány se budou ještě obtížněji hojit. 

Teplé oblečení není důležité jen pro děti – i starší či nemocné osoby by jej neměli podceňovat Canva

Nepodceňte vrstvy ani čepici

V první řadě dbejte na pořádné oblečení – zvolte několik vrstev oblečení, které vás nebude nikde škrtit. Více vrstev vás zahřeje mnohem lépe než jeden huňatý svetr. Jako spodní vrstvu vyberte nejlépe termoprádlo, které zahřeje a zároveň odvede i pot. A nezapomínejte na čepici – ztráty tepla hlavou jsou enormní a účes snadno později zachráníte hřebenem.

Tip: Jezte prohřívající potraviny – ostrá jídla, zázvor a chilli či horké nápoje. Vyhněte se naopak ochlazujícím citrusům a syrové zelenině. Co si například uvařit se dozvíte v našem dřívějším článku.

Alkohol vám nepomůže

Dejte si pozor na zvýšenou námahu – při sportu se rozpumpuje krev a dojde k roztažení cév, což je přesný opak toho, co je obranná reakce organismu. Neznamená to, že musíte prosedět celou zimu u televize, ale dejte si v extrémních mrazech raději jen krátkou procházku v klidném tempu.

A ani alkohol není v zimě pro tělo tím pravým ořechovým. Možná namítnete, že grog, svařák nebo panák něčeho ostřejšího vás příjemně zahřeje, ale není to pravda. V první fázi sice dojde k roztažení cév a většímu proudění krve, které nás opravdu zahřeje, právě roztažené cévy jsou ovšem problém – a jelikož alkohol zastírá i vnímání, může při jeho konzumaci snadno dojít k omrzlinám nebo podchlazení.

Dejte pozor na děti

Nejnáchylnější na prochladnutí jsou děti. S novorozenci raději v mrazech nechoďte ven vůbec, opatrní buďte i u dětí do půl roku – vdechování chladného vzduchu je nepříjemné a může jim poškodit dýchací cesty. Starší batolata vezměte na kratší procházku s kočárkem, nicméně pokud je opravdu tuhý mráz, nenechávejte kočárek venku.

Starší děti si určitě nenechají ujít příležitost k dovádění na sněhu nebo k bruslení. Nedržte je zavřené doma, ale důsledně dbejte na jejich oblečení. V teplotách atakujících minus deset stupňů je termoprádlo u dětí nutností, protože není nic lepšího než se vyválet ve sněhu – takže izolace od vlhkosti musí být opravdu dokonalá. 

Vysoké mrazy mohou ohrožovat naše nejmenší Canva

Tipy, jak přežít mrazivé dny

Lidé s citlivou pokožkou mohou trpět na suchá místa nebo kopřivku v obličeji. Je-li to i váš případ, kupte si ochranný krém nebo použijte nějaký, co už máte. Jde o krémy nebo oleje, které nejsou na bázi vody. Stejně chraňte i svoje rty, které jsou v zimě nepříjemně rozpraskané.

Skvělou první pomocí může být zahřívací gelový polštářek. Gel při procvaknutí kovového plíšku začne měnit své skupenství a u toho vyzařuje teplo. Po vyvaření ve vodě jej lze navíc znovu použít a seženete ho za pár korun ve vybraných drogeriích, obchodech či na internetu. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz