Kvasit, správně skladovat a vařit jen trochu. Naučte se ve svých jídlech uchovat co nejvíc vitaminů

Jak nezničit živiny nevhodnou přípravou? Ella Olsson / Pexels

Rádi byste do svého jídelníčku zařadili více vitamínů, ale nejste si jistí, čím začít? Čerstvou zeleninu zrovna v lásce nemáte a o tepelně zpracované si myslíte, že v ní žádné vitaminy po uvaření nezbyly. Neházejte hned flintu do žita. Existují i jiné, účinné a velice jednoduché způsoby, díky kterým uchováte ve svém jídle velkou část vitamínů. Jak na to?

Přečtěte si také

Dávejte pozor na své děti. Některé okrasné keře na zahradách jsou prudce jedovaté
Dávejte pozor na své děti. Některé okrasné keře na zahradách jsou prudce jedovaté

Čerstvé, lokální a sezónní

Pokud je to alespoň trochu možné, snažte se kupovat lokální suroviny, které jsou zrovna v sezóně. V první řadě jsou levnější a také mají největší množství vitamínů. Rajčata nebo papriky se sklízí v létě a po Vánocích už nejsou ani tak dobré, ani nemají tolik potřebných látek.

Pokud si nejste jistí, vyhledejte na internetu tabulku potravin a dobu jejich sklizně. Například v zimě jezte zelí, kapustičky, kadeřávek nebo kořenovou zeleninu. Možná není na první pohled tolik atraktivní, ale lze z ní připravit spousta chutných jídel, obsah vitamínů je zaručen, a ještě podpoříte místní produkci. 

Zásady správného skladování 

Čerstvé ovoce a zeleninu skladujte co možná nejkratší dobu – ideálně je nenakupujte na celý týden dopředu, nýbrž doplňujte zásoby průběžně. Jestli to není možné, snažte se vše alespoň pravidelně kontrolovat a všechny porušené nebo nahnilé plody vyhodit. Koupíte-li vakuovanou zeleninu, neporušte obal. A pokud je hluboce zmrazená, nerozmrazujte ji, dokud ji nebudete opravdu potřebovat.

Klíčová je teplota a doba přípravy cottonbro / Pexels

Jaká je nejlepší tepelná úprava?

Při tepelné úpravě se snažíme zanechat velké množství antioxidantů – jedním z nejšetrnějších způsobů přípravy je proto vaření na páře, při němž nedochází k louhování zeleniny a vitamíny se nerozpustí. Dalším velmi dobrým způsobem je vaření v tlakovém hrnci, které je navíc rychlejší a nespotřebovává tak velké množství vody.

Delší vaření a pečení samozřejmě odstraní více důležitých látek, nicméně výpek nebo vývar můžete využít a vylouhované látky nepřijdou vniveč. Zato příprava jídla nebo ohřev v mikrovlnné troubě je sice způsob rychlý, ale nešetrný. Nejvíce antioxidantů se ovšem zničí při smažení, a to obzvlášť u zeleniny – nehledě na množství kalorií a přepáleného tuku. 

Pozor na citlivý vitamín C

Nejcitlivější je na ztráty vitamín C, který degraduje již po sklizni. Z jeho hlediska je ideální konzumovat vlastní výpěstky nebo zeleninu a ovoce od farmáře, která se dostala rychle na váš stůl. Což je samozřejmě ne vždy proveditelné. 

Pozor dejte také na strouhání – působením kyslíku se vitamín C vytrácí, a ještě více se vytratí, pokud nastrouhanou zeleninu uchováme na později. Relativně stálá hladina se zachová při hlubokém zmrazení pod -20 stupňů – takto se jej po roce se ztratí pouze 3–8 %. 

Domácí kvašená zelenina? Překvapí vás, jak snadná je její příprava i kolik benefitů vám přinese Canva

Kvašení je hit současnosti

Kvašená zelenina je hit současnosti – pickles jde vyrobit prakticky z jakékoliv zeleniny a zvládnete to i v bytě. Prosolená zelenina začne kvasit a po několika dnech je hotovo. Milovníci ostrého si pak mohou vyrobit její pálivou verzi neboli kimči – korejské jídlo, které je naloženo ve směsi rybí omáčky, soli a kari pasty.

Kvašená zelenina má velké množství vitamínu a probiotik, které jsou zodpovědné za střevní mikrobiom. Ten je v současné době podrobován zkoumání, protože má na naše zdraví a pohodu daleko větší vliv, než se doposud myslelo. Hýčkejte si proto svoje střevní bakterie a bude vám dobře.

Jednoduché tipy, jak zachovat v jídle vitamíny

  • Pokud je to možné, jezte čerstvou zeleninu (pro někoho však může být hůře stravitelná).
  • Vždy volte šetrné přípravy jídla, vyhýbejte se především smažení.
  • Hotová jídla ohřejte rychle a nenechávejte je dlouho na plotně – po zahřátí je přeneste na stůl a ihned konzumujte.
  • Skvělým způsobem, jak si zajistit přísun vitamínů z domácích zdrojů, jsou takzvané microgreens – jde o naklíčená semínka, obilí nebo luštěniny. Stačí cedník, troška vody a během dvou dnů budete mít zelené klíčky na ozdobu polévky, salátu nebo jen tak na chleba.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz