Dezinfekce respirátorů? Ano, ale jen v krajních případech

Respirátory se dají i vydezinfikovat, lepší je však mít nový Canva

Respirátory jsou primárně určené na jedno jediné použití, ne vždy jsme ale schopní toto pravidlo takto striktně dodržovat, ať už z jakýchkoli důvodů. Existuje nicméně několik postupů, které dokážou životnost respirátorů o něco málo prodloužit. Pojďme si ukázat, jak je správně dezinfikovat.

Přečtěte si také

Zajímá vás, jaké produkty se prodávají nejlépe online? Možná se budete divit
Zajímá vás, jaké produkty se prodávají nejlépe online? Možná se budete divit

V mimořádných situacích lze dezinfikovat

Roušky i respirátory jsou určeny pouze na jedno použití, což si ostatně můžete přečíst na každém příbalovém letáku. Životnost respirátoru přitom záleží na množství částic v atmosféře uživatele a na jeho dechové frekvenci a intenzitě. V pokynech k použití tedy doporučení o dezinfekci nenaleznete, v případě krajní nouze po ní ovšem lze sáhnout.

Pochopitelně je však vždy lepší vzít si respirátor nový. Sám Státní zdravotní ústav (SZÚ) doporučuje dezinfekci respirátorů pouze jako mimořádně poslední možnost v případě bezprostředního nedostatku osobních ochranných prostředků. Několik způsobů dezinfekce tedy existuje, i tak je ale stále potřeba opatrnost při manipulaci s ním:

  • Mějte na paměti, že manipulovat s respirátorem musíte tak, abyste se nedotkli jeho přední části a také jej musíte vhodně položit, abyste nekontaminovali předměty ve svém okolí.
  • Při dezinfekci se navíc sice chcete zbavit virů a bakterií na něm, ale jeho ochranná funkce musí zůstat zachována.
Respirátory jsou dnes již dobře dostupné a i jejich cena je výrazně nižší romanakr / Pixabay

Trouba, mikrovlnka či UV záření

Způsobů dezinfekce respirátorů existuje hned několik, u každého z nich byste však měli být obezřetní – některé jsou účinnější a dostupnější, jiným je lepší se vyvarovat. Které to jsou?

1. Pasterace v troubě

Pasterace v troubě je pravděpodobně tím nejšetrnějším řešením – podle Václava Čuby z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze stačí u ošetření pasterací ohřát respirátor v troubě na 60 až 70 °C, a to na dobu několika minut.

2. Dezinfekce v mikrovlnné troubě

Při dezinfekci v mikrovlnné troubě musíte být obzvláště opatrní, respirátor totiž může v mikrovlnce vzplanout. Abyste tomu zabránili, je potřeba jej ještě před vložením do trouby navlhčit vodou či ji na něj rozprášit rozprašovačem. Podle výkonu mikrovlnné trouby potom respirátor ohřívejte na maximálně 3–5 minut – a nespouštějte jej z očí!

Pozor také na respirátory s kovovými součástkami – ty do mikrovlnky v žádném případě nesmí!

Trouba, mikrovlnka, UV světlo či chemické přípravky. Respirátory dezinfikovat lze, buďte však opatrní Wilfried Pohnke / Pixabay

3. Dezinfekce ultrafialovým zářením

Velmi účinná je i dezinfekce UV zářením. Jestliže máte doma tzv. horské sluníčko, můžete bakterie a viry zahubit pomocí něj – pouze u něj během záření nepostávejte, abyste se nepopálili.

Zakoupit se dají také různá sterilizační UV zařízení, a to ať už v podobě krabiček či boxů na předměty nebo ke sterilizaci celých místností.

4. Dezinfekce párou

Podle SZÚ se dá respirátor dezinfikovat i párou, podobně jako se dezinfikují i ostatní zdravotnické pomůcky. U respirátorů nicméně hrozí riziko, že se maska zdeformuje a bude špatně přiléhat, tudíž nebude účinná. To se ostatně potvrdilo v jedné nizozemské studii, kdy se respirátor typu FFP2 zdeformoval při 134 °C

5. Chemické ošetření

Možné je také použít dezinfekci na bázi alkoholu, která zahubí jak viry, tak bakterie – dlužno však podotknout, že se takto bohužel sníží ochranná účinnost respirátoru.

Pokud ovšem máte nanovlákennou roušku či respirátor, jde to i elegantněji – na ně totiž firma nanoSPACE vyvinula dezinfekci na bázi ethanolu, která je neponičí a prodlužuje tak jejich účinnost.

Zázračná krabička z 3D tiskárny, kterou si může vyrobit kdokoliv – generátor nízkoteplotního plazmatu KVKV01 Aldebaran

6. Dezinfekční krabička z 3D tiskárny

Už na jaře roku 2020 přišli výzkumníci z Fakulty chemicko-inženýrské VŠCHT Praha se svou dezinfekční krabičkou, kterou si kdokoli může vytisknout doma na 3D tiskárně.

Jedná se o generátor nízkoteplotního plazmatu KVKV01, který výzkumníci z VŠCHT nasdíleli jako open source, což znamená, že si jej může kdokoli stáhnout a s pomocí 3D tiskárny zkonstruovat doma sám. „Veškerou dokumentaci ke konstrukci aparatury zveřejňujeme pro nekomerční využití, konstruktérům i uživatelům jsme ochotni jakkoli pomoci a poradit,“ nabídl pomocnou ruku Vladimír Scholtz, docent z VŠCHT. 

Je potřeba nakoupit jich větší množství

Respirátory se dnes díky osvobození od DPH prodávají levněji a dají se koupit i za méně než 30 Kč za kus, nakupovat neustále nové přesto může pro mnohé z nás znamenat určitou finanční zátěž. I když byste však měli respirátory dezinfikovat jen v krajní nouzi, pořád je lepší nosit je takto ošetřené, nežli chodit ven v jednom a tomtéž beze změny stále dokola.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz