Nouzový stav skončí už v neděli. Otevřou se od pondělí obchody a služby?

Vláda jedná o prodloužení nouzového stavu PSP

Vládní návrh prodloužit nouzový stav do 16. března neprošel poslaneckou sněmovnou. Nouzový stav skončí už v neděli 14. února. Co se bude dít dál? Otevřou se od pondělí obchody a služby?

Přečtěte si také

IKEA jde na ruku všem gamerům: představuje kolekce produktů pro malé i velké hráče
IKEA jde na ruku všem gamerům: představuje kolekce produktů pro malé i velké hráče

Absolutní rozvolnění rozhodně nečekejme

Přestože nouzový stav v neděli končí, bezuzdné rozvolnění všech platných omezení nečekejme. Vláda prozatím plánuje vyhlásit po 14. únoru prostřednictvím ministerstva zdravotnictví veškerá možná opatření proti šíření koronaviru podle zákona o ochraně veřejného zdraví (Zákon č. 258/2000 Sb.). Ten vládě umožňuje:

  • Omezit či zakázat slavnosti, divadelní a filmová představení, sportovní shromáždění.
  • Uzavřít či omezit provoz škol, ubytovacích a stravovacích služeb.
  • Zakázat nebo nařídit „další určité činnosti k likvidaci epidemie“.

S ukončením nouzového stavu tak velmi pravděpodobně padnou jen opatření, která nelze v rámci tohoto zákona prosadit. I nadále by platila například nutnost nosit respirátory či roušky.

Obchody a služby

Po 132 dnech trvajícím nouzovém stavu bychom si mohli možná už od pondělí nakoupit v kamenných prodejnách. Po několika měsících vybírání módy nebo bytového vybavení online by to byla příjemná změna. Otevřít by mohly i služby, školy, bazény, kina, fitness centra, galerie a další. Otázkou zatím zůstává, v jakém režimu by mohly fungovat.

Vláda sice může obchody a služby částečně omezit v rámci zákona o ochraně veřejného zdraví, plošná omezení ale nejdou nařídit tak jednoduše jako v době nouzového stavu. Jejich vyhlášení bude nutné dostatečně odůvodnit a projednat s poslaneckou sněmovnou.

Omezení shromažďování

Bez nouzového stavu nebude možné nadále omezovat shromažďování lidí. Za své vezme také zákaz nočního vycházení od 21. do 5. hodiny. To lze totiž vyhlašovat právě jen v nouzovém stavu.

Česko by se tak mělo rozvolnit přibližně do stavu odpovídajícímu třetímu až čtvrtému stupni PES. Systém PES by jako takový měl ovšem s koncem nouzového stavu přestat platit, i v jeho nejnižších stupních se totiž počítá s omezením shromažďování. Bez existence nouzového stavu budou opatření z tabulky víceméně bezcenná.

Dojde už v od pondělí k otevření obchodů s módou? Flickr

Blatný se obává zahlcení nemocnic

V současné době se na nouzový stav váže drtivá většina vládních opatření, která mají za cíl omezit šíření covid-19. Ministr zdravotnictví Jan Blatný se tudíž domnívá, že bez něj dojde velmi brzy k zahlcení nemocnic pacienty s covidem a Česko se k němu bude muset stejně nakonec vrátit.

Ukončení nouzového stavu může podle něj vyvolat mimo jiné také reakci v zahraničí týkající se režimu cestování. Je možné očekávat, že okolní země budou vyžadovat uzavření hranic s Českem.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz