Od půlnoci zavře vláda tři okresy. Na zrušení nouzového stavu by podle Blatného doplatily nemocnice

Od půlnoci zavře vláda tři okresy. Na zrušení nouzového stavu by podle Blatného doplatily nemocnice ČTK

Vláda právě přijala nová opatření včetně omezení volného pohybu pro okresy Cheb, Sokolov a Trutnov, kde je počet nakažených třikrát až čtyřikrát vyšší než v ostatních oblastech. Dle ministra zdravotnictví by ukončení nouzového stavu mohlo vést ke zhoršení situace v ostatních nemocnicích Česka na stejnou úroveň, jaká nyní panuje v té chebské.

Přečtěte si také

Užijte si běhání i na podzim! Jakou vybrat výbavu a po kterých užitečných vychytávkách sáhnout?
Užijte si běhání i na podzim! Jakou vybrat výbavu a po kterých užitečných vychytávkách sáhnout?

Omezení pohybu v postižených oblastech

V okresech Cheb, Trutnov a Sokolov dojde od páteční půlnoci k omezení pohybu. Pro trvale žijící občany to bude znamenat, že až na výjimky nebude možné okresy opouštět, ostatní lidé do nich nebudou moci ani zavítat. To platí například pro ty, kteří v nich mají nemovitosti, ale trvale v nich nebydlí, sdělil dnes po mimořádném jednání vlády Blatný.

Kdo má výjimku?

Výjimku budou mít školáci a lidé, kteří dojíždějí do práce nebo budou muset opustit domov kvůli zajištění bezpečnosti. Opatření bude platit od půlnoci na pátek do konce nouzového stavu, prozatím tedy do 14. února.

O prodloužení nouzového stavu, o které vláda požádala, by se mělo rozhodnout dnes odpoledne.

Na pohyb mezi okresy bude dohlížet policie Canva

Roušky, homeoffice i policejní dohled

Do třech nejpostiženějších oblastí pošle stát roušky a respirátory. Zaměstnavatelům v těchto okresech doporučil zavést režimová opatření na pracovištích, využití práce z domu, pokud je to možné a antigenní testování. Na silnicích a příjezdových cestách má na dodržování opatření dohlížet policie. Pokud by to bylo nutné, vláda by požádala o pomoc i armádu.

Návrat k nouzovému stavu po jeho zrušení

Blatný se domnívá, že návrat k nouzovému stavu by byl po nějaké době stejně nakonec nevyhnutelný. Podle epidemiologů a analytiků by prý mohl být stav ve většině nemocnic ČR do dvou týdnů srovnatelný se stavem, jaký aktuálně panuje v těch nejvíce postižených, tedy v chebské, sokolovské a trutnovské.

Kdyby dnes nedošlo k prodloužení nouzového stavu, velmi pravděpodobně by následovalo otevření obchodů a služeb. Vláda by také nemohla omezovat shromažďování lidí a došlo by i ke zrušení zákazu nočního vycházení v době od 21. do 5. hodiny.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz